Biegnij z nami, pomóż innym: NASK współpracuje z Półmaratonem Warszawskim
Zdrowie psychiczne jest równie istotne jak kondycja fizyczna – z takim przesłaniem w tym roku wystartuje blisko 20 tysięcy uczestników największego półmaratonu w Polsce. Biegacze połączą sportową rywalizację z promowaniem dbałości o zdrowie psychiczne.


Tegoroczna, 19. edycja Półmaratonu Warszawskiego zyskuje wyjątkową nazwę: 116 123. Jest to odniesienie do telefonu zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, prowadzonego przez Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia oraz NASK, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zmiana nazwy to wyraźny sygnał – pomoc jest blisko, warto z niej skorzystać.
Numer, który może uratować życie
W 2024 roku telefon zaufania 116 123 odebrał ponad 101 tysięcy połączeń. Specjaliści przeprowadzili blisko 23 tysiące rozmów na czacie. Liczby te pokazują ogromne zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne i jak wiele osób w Polsce zmaga się z kryzysem emocjonalnym. Telefon zaufania i platforma 116sos.pl to przestrzeń, gdzie każdy może znaleźć bezpłatne i anonimowe wsparcie w kryzysie psychicznym, depresji czy trudnych sytuacjach życiowych.
„Ponad 124 tysiące interwencji w ciągu roku – to dowód na to, że projekt 116 123 spełnia swoją misję. Dzięki temu rozwiązaniu tysiące osób otrzymały bezpłatną pomoc w trudnych chwilach, bez względu na porę dnia czy nocy. To pokazuje, jak ważne jest łączenie innowacji z empatią i profesjonalizmem i jak ważne jest, aby powstawały projekty tego typu – na rzecz i z myślą o człowieku” – zaznacza wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Konieczne wsparcie
W Polsce na depresję choruje ponad 1,2 miliona osób – choć rzeczywista liczba może być znacznie większa. Szacuje się, że nawet 4 miliony Polaków zmagają się z objawami choroby, często pozostając bez diagnozy i wsparcia. Co czwarty Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych, a aż 30% młodych osób wykazuje objawy wskazujące na depresję. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Już dziś dotyka ona ponad 350 milionów ludzi, stając się jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny.
„Kryzys psychiczny, to szczególny rodzaj stresu, którego możemy doświadczyć w wyniku jakiejś trudnej dla nas sytuacji. Przeżywanie go jest sprawą indywidualną, może powodować poważniejsze problemy psychiczne, takie jak depresja. Dlatego ważne jest zareagowanie w odpowiednim momencie i szukanie specjalistycznego wsparcia. Można je uzyskać np. na platformie 116sos.pl, gdzie specjaliści poprzez rozmowę na czacie, przez telefon bądź formularz kontaktowy wspierają psychologicznie osoby w kryzysie psychicznym – podkreśla Maja Kuźmicz, kierowniczka Niebieskiej Linii IPZ
Sport i pomaganie – duet, który działa
Półmaraton Warszawski to doskonały przykład na to, jak sport może stanowić platformę do działania na rzecz społecznych problemów. Każdy uczestnik biegu, każdy krok na trasie, stają się symbolicznym gestem wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują. To wyzwanie fizyczne i emocjonalne, które ma moc przemiany – zarówno w kontekście sportowym, jak i w aspekcie pomagania innym.
“Bieganie ma oczywiście wpływ na kondycję psychiczną. Regularny ruch wspiera regulację emocji, redukuje stres i poprawia samopoczucie. Ale czasem to nie wystarcza. Warto wiedzieć, że są miejsca, gdzie można otrzymać realną pomoc – takie jak telefon dla osób w kryzysie psychicznym 116 123. Dlatego zdecydowaliśmy się umieścić ten niezwykle ważny numer w nazwie tegorocznego Półmaratonu Warszawskiego – by przypominać, że pomoc jest blisko i warto z niej korzystać.” – mówi Magda Skrocka, COO Fundacji „Maraton Warszawski”, kierująca działaniami w obszarze zaangażowania społecznego.
W tym roku, po raz pierwszy, NASK, przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji, rozpoczął niekomercyjną współpracę z Półmaratonem Warszawskim. Kampania „116 123. Półmaraton Warszawski” rozpoczęta z inicjatywy organizatora biegu, została stworzona po to by mocnej budować świadomość, że łatwo dostępne, anonimowe, całodobowe wsparcie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Projekt 116 123 doskonale ilustruje, jak cyfryzacja może być wykorzystywana do realnej pomocy obywatelom i jak ważne są takie inicjatywy jak platforma 116sos.pl
„Platforma 116sos.pl istnieje dzięki ścisłej współpracy trzech instytucji: NASK, IPZ PTP oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Jest to swego rodzaju symbioza, która umożliwia rozwój tak istotnego społecznie projektu. Bez zaplecza technologicznego NASK, wsparcia merytorycznego IPZ PTP oraz finansowania z dotacji celowej Ministerstwa Cyfryzacji ten “organizm” by nie przetrwał. Dlatego tak ważna jest ta kooperacja i wspólne dążenie do rozwoju platformy 116sos.pl”. – podsumowuje Katarzyna Skowyra, kierująca projektem 116sos.pl, NASK
Największy półmaraton w historii Polski coraz bliżej
Już 30 marca Warszawa ponownie stanie się stolicą biegaczy, a ulice miasta wypełnią tysiące osób gotowych na sportowe wyzwanie. 116 123. Półmaraton Warszawski to wydarzenie, które łączy pasję do biegania z troską o zdrowie psychiczne. Każdy krok na trasie stanowi nie tylko dążenie do osiągnięć sportowych, ale także wsparcie w walce z depresją oraz kryzysami emocjonalnymi. NASK przypomina, że pomoc w trudnych chwilach jest zawsze dostępna i w zasięgu ręki.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.