Typ_aktualnosc Aktualność
21 Listopada 2024|3 min. czytania

Naukowiec z NASK na prestiżowym spotkaniu w Stanach Zjednoczonych

Jako jedyny przedstawiciel Polski, naukowiec z NASK Szymon Łukasik został zaproszony na zamknięte spotkanie w San Francisco dotyczące Sztucznej Inteligencji. Wymiana wiedzy z międzynarodowymi liderami w dziedzinie bezpieczeństwa AI to nieocenione doświadczenie i dowód na wysoki poziom polskiej nauki.

Trzech uśmiechniętych mężczyzn stoi na tle flagi USA
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Wydarzenie, organizowane wspólnie przez dwa Departamenty: Stanu i Handlu USA, skupia się na kluczowych wyzwaniach związanych ze Sztuczną Inteligencją. W tym na testowaniu modeli AI, ocenach ryzyka oraz niwelowaniu zagrożeń związanych z treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję.

– Wobec dynamicznego rozwoju Sztucznej Inteligencji, a w szczególności modeli generatywnych, pozwalających na tworzenie treści różnego typu, musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania tej technologii. Jest tu wiele aspektów, które trzeba rozważać w kontekście międzynarodowym, uwzględniając przy tym kontekst lokalny (m.in. kulturę czy język) i zagadnienia etyczne. Spotkania takie jak to pozwalają wypracować uniwersalną metodologię działania oraz skoordynować badania prowadzone w tym obszarze w wielu różnych ośrodkach – mówi dr hab. inż. Szymon Łukasik, Dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK

Szymon Łukasik, jako jedyny przedstawiciel Polski, wziął udział w dyskusjach zamkniętych, które objęły takie tematy jak:

  • Zarządzanie ryzykiem związanym z treściami syntetycznymi (np. deepfake), które mogą wprowadzać dezinformację i zagrożenia dla bezpieczeństwa.
  • Współpraca nad metodologią testowania i weryfikacji fundamentalnych modeli AI w celu poprawy ich interoperacyjności i wiarygodności.
  • Budowanie wspólnych podejść do interpretacji wyników testów AI oraz oceny ryzyka związanego z wdrażaniem zaawansowanych systemów AI.

Podczas spotkania Szymon Łukasik podzielił się doświadczeniami NASK-PIB w związku z wykrywaniem treści generowanych i stosowania narzędzi do identyfikacji deep fake’ów. Mówił też o kwestiach związanych z bezpieczeństwem dużych modeli językowych – przedstawiając doświadczenia uzyskane przez konsorcjum złożone z polskich uczelni i instytutów badawczych podczas realizacji projektu PLLuM (Polish Large Language Model – polski wielki model językowy).

Spotkanie w San Francisco jest częścią globalnych działań na rzecz współpracy międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa AI. Zarówno Polska jak i NASK, dzięki obecności Szymona Łukasika, zaznaczyły swoją rolę w kształtowaniu międzynarodowych standardów i dobrych praktyk w tej dziedzinie. Wymiana myśli i doświadczeń podczas spotkania będzie służyć zwiększeniu globalnej współpracy w obszarze Sztucznej Inteligencji, by rozwijać tę technologię w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zgodny z międzynarodowymi

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Na zdjęciu widoczna jest osoba ubrana w czarną kominiarkę, która zasłania twarz, z wyjątkiem oczu, oraz w czerwono-białą czapkę świętego Mikołaja. Postać siedzi przy laptopie na tle ciemnoczerwonego tła, co nadaje zdjęciu atmosferę tajemniczości i potencjalnego zagrożenia, sugerując cyberprzestępstwo w okresie świątecznym.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Grudnia 2024|4 min. czytania

Mocny powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę"

Wigilia za kilka dni, czekamy na ostatnie paczki ze świątecznymi prezentami. Firmy kurierskie uwijają się, by zdążyć na czas, a cyberprzestępcy – by wykorzystać przedświąteczny rejwach. Uważaj więc na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ci ją dostarczono.

Na zdjęciu znajduje się konferencja odbywająca się w Sejmie RP. W pierwszym rzędzie uczestników siedzą osoby w eleganckich garniturach, w tym politycy oraz zaproszeni goście. Sala jest nowoczesna, z dużymi oknami i drewnianym sufitem.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Grudnia 2024|8 min. czytania

Wizja rozwoju AI w Sejmie. Na konferencji NASK

Bliżej nam do "inteligentnego asystenta" dla urzędników i obywateli niż do spójnych regulacji prawnych w Polsce i Europie dotyczących AI. Są pilne i konieczne, bo rozwój tej technologii rodzi wiele pytań i wątpliwości. O przemyślanym i bezpiecznym rozwoju AI w Polsce rozmawiali uczestnicy całodniowej konferencji, zorganizowanej w Sejmie przez instytut badawczy NASK.

czarny inteligentny czajnik na czarnym tle
Typ_aktualnosc Aktualność
17 Grudnia 2024|2 min. czytania

Naukowcy z NASK wykryli krytyczną lukę bezpieczeństwa w urządzeniach znanego producenta!

Wyobraź sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad twoim inteligentnym oświetleniem, włącza czajnik, gdy nie ma cię w domu lub zdalnie uruchamia grzejnik, zupełnie bez twojej wiedzy. Brzmi jak thriller technologiczny? Tak mogło się zdarzyć kilku milionom osób, ale zapobiegli temu naukowcy z NASK.