Konkurs Norweski i EOG
NASK Państwowy Instytut Badawczy realizuje, na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, projekt pn. Fundusze Norweskie i EOG - o tym się wie! Wygraj mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły!

Projekt ten jest finansowany ze środków Funduszy Norweskich i Funduszy EOG, a jego przedmiotem jest organizacja Konkursu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na prace plastyczne wykonane techniką cyfrową, nawiązujące tematyką do tzw. Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i/lub państw-darczyńców tych Funduszy, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.
Ponadto w ramach projektu zostanie stworzona dedykowana dla Konkursu strona internatowa oraz przeprowadzona kampania informacyjno-promocyjna. Celem powyższych działań jest informowanie o Konkursie oraz upowszechnianie wśród społeczeństwa wiedzy o Funduszach Norweskich i Funduszach EOG oraz o państwach-darczyńcach Funduszy i ich wkładzie w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski.
Jednocześnie, poprzez zastosowanie przy tworzeniu prac konkursowych narzędzi i technik informacyjno-komunikacyjnych (TIK), konkurs będzie wspierał podnoszenie kompetencji cyfrowych u uczniów. Powyższe jest zgodne z działalnością NASK jako Państwowego Instytutu Badawczego, który zajmuje się szeroko rozumianą cyfryzacją, a także realizuje zadania w obszarze szkoleniowym i edukacyjnym.
Co to są Fundusze Norweskie i EOG?
Fundusze EOG i Fundusze Norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.
Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. W trzeciej perspektywie finansowej przypadającej na lata 2014–2021 kwota ta wyniosła 2,8 miliarda euro, z czego Polska otrzymała 809,3 mln EUR, co czyni ją podobnie jak w poprzednich edycjach, największym beneficjentem Funduszy.
Obecnie w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG realizowane są następujące programy:
- Rozwój przedsiębiorczości i innowacje,
- Rozwój lokalny,
- Badania,
- Edukacja,
- Środowisko, energia i zmiany klimatu,
- Kultura,
- Zdrowie,
- Sprawiedliwość,
- Sprawy wewnętrzne,
- Społeczeństwo obywatelskie,
- Dialog społeczny – godna praca.
Fundusze EOG i Fundusze Norweskie to dwa oddzielne mechanizmy finansowe: Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, natomiast Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.