Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, w skrócie OSE, to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego (100 Mb/s), bezpłatnego i bezpiecznego internetu.
Program został stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej . Ustawa stanowi, że NASK jest operatorem OSE.
W Polsce działa około 28 000 szkół, które znajdują się w 19 500 lokalizacjach. Plan projektu zakłada, że wszystkie chętne szkoły w roku 2020 będą przyłączone do OSE.
Celem OSE jest:
- umożliwienie szkole szerokopasmowego dostępu do bezpiecznego internetu
- podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych uczniów
- wspomaganie procesu kształcenia w szkołach poprzez dostęp do zasobów dostępnych w internecie
- wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności tych, którzy mieszkają na terenach słabiej zaludnionych i uczących się w małych szkołach
OSE to korzyści dla szkół, w tym m.in. bezpłatny dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu, podstawowy zestaw urządzeń zapewniających podłączenie do sieci OSE oraz możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych.
Na wdrożeniu tego programu skorzystają tez samorządy. Uzyskają m.in.:
- szerszy dostęp do zasobów internetu
- lepszą komunikacja ze światem zewnętrznym (z poziomu rodziców oraz podmiotów gminnych współpracujących ze szkołą)
- w dłuższej perspektywie − lepiej wykształconych, bardziej świadomych świata, jego zasobów i zagrożeń mieszkańców
- oszczędności − internet OSE i usługi bezpieczeństwa szkół są opłacone z budżetu państwa.
Projekt ten zyskał uznanie na arenie międzynarodowej. 20 marca 2018 roku w Genewie podczas finału międzynarodowego konkursu World Information Summit on the Information Society (WSIS), OSE zwyciężyła w grupie projektów „Action Line C1”. OSE wróciła ze Szwajcarii z prestiżową nagrodą WSIS Prizes 2018.
Zaangażowanie NASK w realizacje programu OSE jest bardzo szerokie i obejmuje sfery od technicznych do merytorycznych. Poza nadzorem nad sprawnością technicznej strony przedsięwzięcia oraz jego zabezpieczenia przed szkodliwymi treściami, NASK zatroszczy się o materiały, które pomogą nauczycielom i uczniom w poruszaniu się w internetowej rzeczywistości. Zapewni dostęp do wytworzonych przez siebie oraz dystrybuowanych darmowo i publicznie materiałów dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Ułatwi dostęp do aplikacji, otwartych zasobów edukacyjnych, broszur, opracowań, scenariuszy zajęć i lekcji, które wspomogą środowisko szkolne we wprowadzeniu technologii XXI wieku do polskiej szkoły.