Działalność badawcza, zmiany w strukturze organizacyjnej i sprawozdanie z dotychczasowej realizacji planu finansowego – to główne tematy listopadowej Rady Naukowej instytutu NASK.
Rekrutację nowych osób na stanowiska naukowe zapowiedział dyrektor NASK-PIB dr. inż Radosław Nielek. Obecnie tacy pracownicy stanowią 17 proc. kadry Centrum Badań i Rozwoju NASK. Zatrudnianie kolejnych naukowców będzie możliwe dzięki zwiększeniu w tegorocznym budżecie Instytutu wydatków na naukę o niemal 3 mln zł.
Dyrektor Nielek mówił także o planach aktywizowania pracowników naukowych NASK w zakresie publikacji. Aktualnie trwają prace nad 64 publikacjami, które mają szansę ukazać się do końca 2025 r.
Nowości w OSE i CBiR
Rada Naukowa pozytywnie zaopiniowała zmiany w Regulaminie Organizacyjnym NASK-PIB. Dotyczą one między innymi organizacji Centrum Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i Centrum Badań i Rozwoju.
Centrum OSE zmienia swoją nazwę na Centrum Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych. Ma to związek z zakończeniem etapu inwestycyjnego OSE i potrzebą dostosowania Centrum do zadań związanych z utrzymywaniem i modernizowaniem sieci. Celem zmian jest też rozwój pracowników dotychczasowego OSE i realizacja nowych projektów.
W Centrum Badań i Rozwoju zmiany dotyczą między innymi Pionu Sztucznej Inteligencji, który zmienia się w Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji. Z kolei w Pionie Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa powstaje nowa komórka – Zakład Technologiczno-Społecznych Aspektów Cyberbezpieczeństwa.
Zmiany kadrowe w NASK
W posiedzeniu Rady Naukowej wzięli udział również jej nowi członkowie i członkini: dr hab. Ewa Flaszyńska z Uniwersytetu Warszawskiego i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski z Politechniki Warszawskiej, dr hab. Marek Cygan z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Uniwersytetu Warszawskiego i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawskiego Instytutu Technologicznego, który jest w Radzie przedstawicielem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ponadto Rada Naukowa pozytywnie zaopiniowała kwalifikacje pracowniczek naukowych - dr inż. Weroniki Gutfeter oraz dr Agnieszki Karlińskiej - na stanowiska adiunktek.
Zielone światło od RN do dalszego kierowania jednostkami prowadzącymi badania naukowe w NASK – PIB dostali:
- dr hab. inż. Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji,
- dr inż. Anna Felkner, dyrektorka Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa,
- dr inż. Michał Marks, dyrektor Pionu Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci,
- dr inż. Konrad Ciecierski, kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Medycynie i Analizie Danych Wrażliwych,
- dr Ewelina Bartuzi-Trokielewicz, kierowniczka Zakładu Analiz Audiowizualnych i Systemów Biometrycznych.
Dobra sytuacja finansowa Instytutu
Na posiedzeniu Rady Naukowej instytutu NASK dyrektor Nielek przedstawił także realizację tegorocznego planu finansowego. Wygląda ona obiecująco. To bardzo dobra informacja, ponieważ poprzedni rok (2023) został w NASK zamknięty ze stratą, a obecnie spodziewany jest nie tylko dodatni wynik finansowy na koniec roku, ale też wynik wyższy niż zakładano.