ZASADY PRZYZNAWANIA PATRONATÓW
PRZEZ NAUKOWĄ I AKADEMICKĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ– PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
(dalej: NASK -PIB)
I. Zasady przyznawania patronatów.
1. NASK - PIB obejmuje patronatem przedsięwzięcia bezpośrednio związane z jego zadaniami
i obszarami prowadzonej działalności. W związku z tym występujący z prośbą o patronat podmiot powinien uzasadnić związek planowanego przedsięwzięcia z zakresem działań
i kompetencji NASK-PIB.
2. NASK - PIB nie obejmuje patronatem przedsięwzięć mogących godzić w jego politykę wizerunkową lub interes państwa. NASK-PIB nie udziela patronatu i nie przyjmuje zaproszenia do komitetu honorowego przedsięwzięcia, jeśli ma ono charakter lobbystyczny, reklamowy, komercyjny (organizator planuje osiągnięcie zysku) oraz marketingowy (służący promocji produktów i usług zarówno, wnioskodawcy, jak i jego partnerów). W szczególnych i uzasadnionych przypadkach NASK-PIB może objąć patronatem przedsięwzięcie organizowane przez podmiot komercyjny lub wyrazić zgodę na udział w komitecie honorowym takiego przedsięwzięcia, jeżeli gwarantuje ono wysoki poziom merytoryczny, nie jest nastawione bezpośrednio na zysk oraz zostanie uznane za istotne z punktu widzenia polityki informacyjnej i naukowej NASK-PIB.
3. NASK-PIB nie obejmuje patronatem przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym. Patronatem nie może być również objęty projekt (inicjatywa) ubiegający się o środki unijne lub potencjalnie mogący o nie aplikować.
4. NASK-PIB nie obejmuje honorowym patronatem statutowej działalności stowarzyszeń, fundacji, związków, organizacji. W przypadku przedsięwzięć cyklicznych patronat przyznawany jest każdorazowo na jedną edycję.
5. NASK-PIB zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia patronatu przedsięwzięciom, będącym na wczesnym etapie realizacji, które nie mają jeszcze dokładnie określonych celów i źródeł finansowania.
II. Procedura przyznania patronatu.
1. W celu uzyskania patronatu NASK-PIB wnioskodawca zobowiązany jest do przesłania:
1) wniosku o patronat NASK-PIB wypełnionego zgodnie ze wzorem,
2) innych dokumentów, jeżeli NASK-PIB uzna je za konieczne.
2. Wniosek o przyznanie patronatu może złożyć organizator lub współorganizator przedsięwzięcia.
3. Wniosek należy składać minimum 30 dni przed planowanym terminem przedsięwzięcia pocztą elektroniczną na adres patronaty@nask.pl
4. NASK-PIB rozpatrując wniosek, ocenia:
1) czy przedsięwzięcie spełnia wymagania określone w pkt. I ppkt 1-4 ;
2) czy cel i forma przedsięwzięcia uzasadniają zaangażowanie NASK-PIB,
3) w stosunku do przedsięwzięć o charakterze naukowym lub opiniotwórczym ich przewidywany poziom merytoryczny, a w szczególności:
a) planowaną tematykę wystąpień,
b) dobór i kwalifikacje prelegentów oraz zaproszonych gości,
c) rodzaj instytucji wspierających przedsięwzięcie merytorycznie.
4) ryzyko, czy przedsięwzięcie nie jest jawnym lub ukrytym działaniem o charakterze komercyjnym, lobbingowym lub reklamowym,
5) ryzyko, czy przyznany patronat nie zostanie wykorzystane w celu promocji produktów lub usług albo w działaniach z zakresu reklamy lub public relations podmiotu komercyjnego, w szczególności w sposób sugerujący poparcie ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla konkretnych produktów, usług czy firm.
5. O decyzji w sprawie przyznania bądź nieprzyznania patronatu wnioskodawca zostanie powiadomiony pocztą elektroniczną na adres wskazany we wniosku.
6. Decyzja o odmowie udzielenia patronatu jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
III. Informacje dodatkowe.
1. NASK-PIB zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia patronatu przedsięwzięciom, będącym na wczesnym etapie realizacji, które nie mają jeszcze dokładnie określonych celów i źródeł finansowania.
2. NASK-PIB zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia patronatu publikacjom, z którymi nie miał możliwości zapoznania się w całości.
3. W przypadku przyznania patronatu wnioskodawcom udostępniany jest znak graficzny NASK -PIB lub znak graficzny konkretnego projektu realizowanego przez NASK-PIB. O decyzji wnioskodawca jest powiadamiany każdorazowo w formie pisemne lub elektroniczne na wskazany adres poczty elektronicznej.
4. Wnioskodawca ma prawo posługiwania się informacją o przyznaniu honorowego patronatu NASK-PIB oraz umieszczania logotypu NASK-PIB w materiałach informacyjno-promocyjnych, związanych z wydarzeniem dopiero po otrzymaniu pisemnego lub mailowego potwierdzenia uzyskania patronatu.
5. Wnioskodawca zobowiązuje się do przedstawienia do akceptacji NASK-PIB wszystkich materiałów opatrzonych logotypem NASK-PIB lub logotypem projektu, realizowanego przez NASK-PIB, przed ich upowszechnieniem.
6. NASK-PIB zastrzega sobie prawo do cofnięcia patronatu w każdym momencie, bez podania przyczyny. W takim przypadku NASK-PIB nie pokrywa kosztów związanych z cofnięciem patronatu.
7. Odebranie patronatu nakłada na wnioskodawcę obowiązek bezzwłocznej rezygnacji z używania przyznanego wyróżnienia, w tym rezygnacji z używania logo NASK-PIB lub logo konkretnego projektu, realizowanego przez NASK-PIB.