„Rozwiewamy mity smogowe” – pod takim hasłem rozpoczęła się kampania edukacyjno-informacyjna realizowana przez Edukacyjną Sieć Antysmogową w ramach NASK-PIB.
Rak płuca, zawał, nadciśnienie, alergie, bezpłodność, depresja. Wszystkie te choroby mają wspólny mianownik! Każdą z nich może wywołać długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza. Smog bywa również powodem zaostrzenia przewlekłych schorzeń, takich jak astma czy POChP, a nawet wpływa na poziom naszego IQ.
– Nadal wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo to, czym oddychamy, wpływa na nasze zdrowie. Dlatego jako Edukacyjna Sieć Antysmogowa przygotowaliśmy ogólnopolską społeczną kampanię informacyjną. W tym roku skupiamy się na ciągle obecnych w społeczeństwie mitach smogowych – mówi Barbara Leśniczak, kierownik programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.
Poznaj mity smogowe
Jesienią i zimą do naszych płuc trafiają wszystkie te szkodliwe substancje, które wraz z dymem wydostają się z kominów naszych domów. Czego nadal nie wiemy na ten temat?
- MIT 1: „Żyję zdrowo, bo nie palę papierosów”.
FAKTY SĄ TAKIE: Wychodząc na zimowy spacer, wdychamy tę samą substancję, która znajduje się w dymie papierosowym, czyli rakotwórczy benzo(a)piren. To tak jakby każdy z nas palił kilka – kilkanaście papierosów dziennie, nawet małe dzieci!
- MIT 2: W Polsce zawsze paliło się węglem – jesteśmy przyzwyczajeni do smogu, nie szkodzi nam.
FAKTY SĄ TAKIE: Do smogu nie da się przyzwyczaić. Wdychamy pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenek węgla (czad), wspomniany wcześniej rakotwórczy bezno(a)piren, a nawet metale ciężkie. Smog zabija co roku około 46 000 Polaków. To 10 razy więcej osób niż rocznie ginie w wypadkach samochodowych.
- MIT 3: W Polsce jest czyste powietrze, bo mamy dużo lasów.
FAKTY SĄ TAKIE: Mamy najgorsze powietrze w Unii Europejskiej – według Europejskiej Agencji Środowiskowej na 50 miast o najbardziej trującym powietrzu 21 znajduje się w naszym kraju. W najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach dni smogowe występują przez dwa lub nawet trzy miesiące w roku!
- MIT 4: „Meble są drewniane, dlatego można nimi palić w piecu”.
FAKTY SĄ TAKIE: Drewniane meble, framugi okienne lub drzwi nie nadają się do spalania w warunkach domowych. Są pokryte lakierem, farbami i impregnatami, które w czasie spalania emitują toksyczne dla zdrowia substancje, m.in. dioksyny.
Nie wdychaj trucizny!
Gdybyśmy chcieli przeanalizować skład powietrza, którym oddychamy, czekałaby nas prawdziwa lekcja chemii. Wszystkie te szkodliwe cząsteczki przedostają się do naszego układu oddechowego, a najdrobniejsze z nich przenikają do krwi i wraz z nią już w ciągu pięciu minut są rozprowadzane po całym organizmie.
Dlatego tak ważny jest nawyk sprawdzania stanu powietrza. Świadomość tego, jaki jest stan powietrza w danym dniu, pozwoli nam dostosować odpowiednio nasze aktywności. Warto pamiętać o nieotwieraniu okien, ograniczeniu przebywania na dworze i nieuprawianiu sportu na zewnątrz, gdy warunki nie są ku temu sprzyjające. W ten sposób zmniejszymy narażenie na szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu.
– Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem są bardzo groźne dla zdrowia. Gdyby nie smog, każdy z nas mógłby żyć co najmniej 10 miesięcy dłużej. Dlatego dbajmy o siebie, chrońmy się i zanim wyjdziemy z domu – sprawdzajmy, czy powietrze jest dla nas bezpieczne – radzi Barbara Leśniczak.
Sprawdź jakość powietrza na esa.nask.pl.
----------------------------------------------
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS). W ramach programu ESA uczniowie i nauczyciele z ponad 2300 szkół i przedszkoli z całej Polski działają na rzecz ochrony czystego powietrza i zarazem kształtują swoje kompetencje cyfrowe. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii ponad milion osób wzięło już udział w działaniach edukacyjno-informacyjnych na temat smogu i jego wpływu na zdrowie.
Więcej informacji o programie ESA: esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Szkoły i przedszkola mogą w każdym momencie zgłosić chęć dołączenia do programu przez formularz: Dołącz do ESA.