Jakie są mechanizmy dezinformacji? Dlaczego to zjawisko jest tak groźne? Skąd wiadomo, że dane źródło informacji wprowadza w błąd? Szerzej o dezinformacji opowiedzą eksperci NASK podczas szkolenia dla przedstawicieli mediów. Zapraszamy!
Rozwój technologii niesie za sobą nie tylko możliwości, ale i zagrożenia. Fałszywe informacje, zdjęcia, nagrania, a nawet nieistniejący celebryci czy politycy. Z tym stykamy się obecnie w sieci każdego dnia. Fałszywe informacje rozprzestrzeniają się na nieosiągalną wcześniej skalę, a ich zasięg stał się na tyle duży, że może wpłynąć na funkcjonowanie całego kraju.
Problem ten dotyka również dziennikarzy, którzy stoją przed wyzwaniem rozpoznawania i eliminowania nieprawdziwych treści. Identyfikacja fałszywych informacji oraz rozumienie technik manipulacji stały się nieodzownym elementem pracy każdego reportera. Instytut NASK, który ma szerokie kompetencje w zakresie analizy i przeciwdziałania dezinformacji, wspiera dziennikarzy w tym obszarze, aby wspólnie minimalizować wpływ manipulacji informacyjnych na społeczeństwo.
Jak rozpoznać manipulacje, deepfake’i i nie dać się wykorzystać?
Po szkoleniu dla przedstawicieli włoskich mediów eksperci instytutu NASK z Ośrodka Analizy Dezinformacji organizują podobne spotkania również dla dziennikarzy z Polski. Pierwsze z nich odbyło się 18-19 października w Otwocku. Koncentrowało się na wyzwaniach związanych z dezinformacją, narzędziach oraz sposobach weryfikowania treści i źródeł.
Specjaliści z NASK zaprezentowali też przykłady zastosowania deepfakeów i innych technik służących do tworzenia przekazów, których celem jest wprowadzenie społeczeństwa w błąd. I przedstawili przykłady wykorzystania dziennikarzy w operacjach informacyjnych. Jednym z kluczowych elementów spotkania były techniki weryfikacji informacji, które pozwalają dziennikarzom sprawdzić autentyczność materiałów wizualnych i wideo. Eksperci NASK wyjaśnili również, jak algorytmy i bańki informacyjne sprzyjają rozprzestrzenianiu się dezinformacji oraz jak współpracować z platformami społecznościowymi, by ograniczać jej zasięg.
Kolejne szkolenia otwarte dla mediów już 12-13 listopada. Zapraszamy!
Kolejna edycja szkolenia dla dziennikarzy odbędzie się w 12-13 listopada 2024 r. w Nadarzynie. Jego celem jest dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności związanych z dezinformacją, które będą przydatne w codziennej pracy. Spotkanie będzie również okazją do dyskusji, przed jakimi wyzwaniami stoją obecnie media podczas tworzenia materiałów i weryfikowania źródeł informacji.
Przyjmujemy zgłoszenia od dziennikarzy, którzy chcąc wziąć udział w tych warsztatach. Zapewniamy transport (z Warszawy) i nocleg.
Chętnych zapraszamy do wysłania zgłoszenia na adres media@nask.pl.
Liczba miejsc jest ograniczona. Na zgłoszenia przedstawicieli mediów czekamy do 8 listopada 2024 roku.