
Pracownik naukowy – adiunkt w Zakładzie Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu
19 000 - 21 000 PLN brutto
- Warszawa
- umowa o pracę
- pełen etat
- pracownik naukowy - adiunkt
- praca hybrydowa
Prowadzone w NASK prace badawcze, badawczo-rozwojowe oraz działania związane z wytwarzaniem innowacyjnych produktów i usług koncentrują się już od wielu lat na rozwiązaniach, których celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz cyfryzacja kraju. Projektujemy i budujemy w NASK nowoczesne, skalowalne i wydajne sieci teleinformatyczne i środowiska do przetwarzania danych i obliczeń.
Realizujemy różne projekty związane ze sztuczną inteligencją – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, co daje szerokie możliwości badań i rozwoju. Zapraszamy zatem osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku. Od naszych naukowców oczekujemy aktywnego prowadzenia badań oraz publikowania wyników swoich prac.
Ogłaszamy konkurs na stanowisko Pracownika naukowego – adiunkta w Zakładzie Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w Centrum Badań i Rozwoju.
Zakład Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu zajmuje się szeroko rozumianym przetwarzaniem języka naturalnego, łącząc nowoczesne metody analizy języka, takie jak duże modele językowe, z pogłębioną ekspertyzą lingwistyczną. Obecnie zaangażowany jest przede wszystkim w budowę polskiego otwartego dużego modelu językowego, a także w prace związane z wykrywaniem treści szkodliwych, m.in. języka obraźliwego, hate speech i treści 18+.
Poszukujemy ambitnego/-ej i zaangażowanego/-nej naukowca/-czyni z dużym doświadczeniem badawczym w obszarze NLP i dużych modeli językowych, potwierdzonym dorobkiem publikacyjnym. Na stanowisku kandydat/-ka będzie uczestniczył/-a w pracach nad systemami automatycznego przetwarzania, analizy i klasyfikacji dokumentów, prowadził/-a prace badawcze nad LLM-ami, a także opracowywał/-a otwarte narzędzia informatyczne do detekcji treści, w tym treści nielegalnych i szkodliwych.
ZADANIA
- Prowadzenie badań naukowych, w szczególności badań z zakresu NLP i LLM
- Przygotowywanie prac naukowych
- Wyjazdy na konferencje oraz do współpracowników zagranicznych, popularyzacja wyników badań Zakładu
- Zapewnienie pozostałym zakładom Centrum Badań i Rozwoju NASK wsparcia merytorycznego w zakresie NLP na poziomie wykraczającym poza powszechnie znane dobre praktyki oraz wspólna praca nad projektami obejmującymi takie zagadnienia
WYMAGANIA KONIECZNE:
1) Posiadanie co najmniej stopnia doktora w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, informatyka lub językoznawstwo lub tytułu profesora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych/nauk inżynieryjno-technicznych
2) Udokumentowany dorobek naukowy w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja (publikacje w czasopismach krajowych i zagranicznych, wystąpienia na konferencjach, udział w projektach naukowych i badawczo rozwojowych)
3) Uznane kompetencje w obszarze przetwarzania języka naturalnego i dużych modeli językowych
4) Udokumentowane doświadczenie w kierowaniu projektami naukowymi i badawczo-rozwojowymi i/lub zespołami
naukowymi;
5) Doświadczenie w skutecznym wsparciu rozwoju naukowego młodszych badaczy (promotorstwo/opieka pomocnicza pozytywnie ukończonych prac dyplomowych i/lub przewodów doktorskich)
6) Biegła znajomość języka angielskiego
7) Chęć dalszego rozwoju naukowego w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, sprecyzowana wizja interesujących kierunków badawczych w zakresie przetwarzania języka naturalnego, dużych modeli językowych oraz zagadnień bezpieczeństwa i etyki związanymi z tymi obszarami, poparta znajomością obecnego stanu wiedzy w tym zakresie
Odbyte staże naukowe w renomowanych ośrodkach będą dodatkowym atutem.
DOKUMENTY FORMALNE
Zgłoszenie kandydata powinno zawierać:
- Życiorys zawierający opis dorobku naukowego kandydata/kandydatki, w szczególności:
- wykaz projektów badawczych, w których kandydat/kandydatka brał/a udział, wraz z pełnioną rolą w projekcie;
- wykaz publikacji;
- wykaz pełnionych funkcji;
- List motywacyjny skierowany do Dyrektora NASK
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji
- Kopie dokumentów poświadczających wykształcenie
Oferty zawierające dokumenty konkursowe należy składać:
- do dnia 15 maja 2025 r. do godz. 16.00 (CEST) w sekretariacie NASK, w Warszawie (01-045), przy ul. Kolskiej 12 albo
- listownie w terminie do dnia 15 maja 2025 r. - z dopiskiem na kopercie: „Konkurs na pracownika naukowego – adiunkta w Zakładzie Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w Centrum Badań i Rozwoju, K1/0425” albo
- do dnia 15 maja 2025 r. do godz. 23:59 (CEST) elektronicznie - za pośrednictwem poniższego formularza – w ofercie należy powoływać się na numer ref.: K1/0425
Oferty złożone po upływie terminów, o których mowa w § 2 ust. 1 lit. a – c, nie będą rozpatrywane.
Terminy do złożenia ofert, o których mowa powyżej, uważa się za zachowane, jeżeli przed ich upływem oferta została nadana w placówce operatora pocztowego albo złożona w siedzibie Instytutu albo złożona przy użyciu narzędzia teleinformatycznego.
W przypadku, gdy oferta nie zawiera dokumentów wymaganych w ogłoszeniu o konkursie, potwierdzających spełnianie wymagań formalnych kandydat/kandydatka zostanie wezwany/a do uzupełnienia braków w terminie 7 dni. W przypadku nieuzupełnienia oferty w wyznaczonym terminie oferta podlega odrzuceniu.
Termin nadsyłania aplikacji: 15 maja 2025 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu: 22 maja 2025 r.
Zapewniamy dobre warunki pracy
O właściwych ludzi trzeba odpowiednio dbać. Dlatego oferujemy cały szereg dodatkowych korzyści. Od szkoleń i kursów zawodowych, poprzez zajęcia z jogi i owocowe czwartki, po dofinansowaną kartę Multisport albo zwrot za bilety do kina czy teatru. To wszystko jest jednak dodatkiem do tego, że po prostu dobrze się z nami pracuje.
Zaczynamy między 7 a 10 rano.
Dbamy o zachowanie zdrowego podejścia do obowiązków służbowych.
Daje możliwość podnoszenia swoich kompetencji.
Działamy na pograniczu nauki, cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.
Mamy umowę z grupą LUX MED, która pozwala na korzystania z prywatnej opieki medycznej.
Zachęcamy do aktywności sportowej lub uzyskania zwrotu za wydatki poniesione na kulturę.
Zwracamy część kosztów związanych z urlopem (tzw. wakacje pod gruszą).
Dajemy możliwość zawarcia dodatkowego ubezpieczenia na życie.