Zajmujemy się badaniami i rozwojem

Posiadamy 14 zakładów naukowych, które specjalizują się w cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji oraz obliczeniach chmurowych.

Logotyp SCIENCE NASK
Badania

Poznaj nasze zainteresowania naukowe

Sprawdź zagadnienia, nad którymi pracujemy oraz osoby, które są za nie odpowiedzialne.
icon_neurology

Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji

Skupiamy się na problematyce bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.Więcej
icon_shield-locked

Pion Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa

Rozwijamy nowoczesne i skuteczne systemy cyberbezpieczeństwa.Więcej
icon_cloud_upload

Pion Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci

Prowadzimy badania w zakresie bezpiecznych systemów Internetu Rzeczy oraz kwantowych infrastruktur komunikacyjnychWięcej
icon_local_police

Biuro Rozwoju Nauki

Zwiększamy obecność Instytutu NASK na forum krajowym oraz międzynarodowym.Więcej
Trzech naukowców - dwóch siedzi przy stole, jeden stoi. Na stole znajdują się komputery.
Nauka

Tworzymy innowacyjne środowisko badawcze

Im lepiej rozumiemy świat, tym sprawniej potrafimy go kształtować. Dlatego dokonujemy odkryć, by rozwiązywać realne problemy. Koncentrujemy się na nowoczesnych technologiach.
icon_category_search

Szeroki zakres badań

Bezpieczeństwo sztucznej inteligencji, automatyczna weryfikacja treści, algorytmy do detekcji złośliwych aplikacji - to tylko kilka z naszych licznych zainteresowań.
icon_hub

Niezbędne zaplecze

Mamy własną infrastrukturę sieciową, obliczeniową oraz laboratoryjną.
icon_globe

Międzynarodowe zaangażowanie

Wiemy, jak być liderem międzynarodowego konsorcjum, łączącego jednostki z Francji, Hiszpanii, Luksemburga i Holandii.
icon_groups

Współpraca z najlepszymi

Do naszych partnerów należą m.in. University of Technology in Sydney.
Aktualności

Chcesz wiedzieć więcej?

Spotkanie-prasowe-pap
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Czerwca 2025|8 min. czytania

GenAI zmienia rynek pracy. Raport NASK i ILO

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Jakie zawody są w największej grupie ryzyka? Komu bardziej zagraża automatyzacja obowiązków – kobietom czy mężczyznom? Na te i inne pytania odpowiedzieli autorzy raportu “Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy”, który powstał w ramach współpracy NASK i International Labour Organization (ILO). To największe dostępne dziś badania opinii uczestników rynku pracy w Polsce.

Czytaj więcej
Raport generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy
Typ_artykul-raport Raport
26 Czerwca 2025|1 min. czytania

Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Jakie zawody są w największej grupie ryzyka? Komu bardziej zagraża automatyzacja obowiązków - kobietom czy mężczyznom? Na te i inne pytania odpowiedzieli autorzy raportu “Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy”, który powstał w ramach współpracy NASK i International Labour Organization (ILO). To największe dostępne dziś badania opinii uczestników rynku pracy w Polsce.

Czytaj więcej
Abstrakcyjna grafika przedstawiająca trójwymiarowe struktury przypominające układy scalone, pokryte cyfrowym wzorem składającym się z zer i jedynek w kolorze żółtym. Obraz symbolizuje technologie cyfrowe, przetwarzanie danych lub sztuczną inteligencję.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Czerwca 2025|7 min. czytania

Prawda czy fałsz? Co da nam AI Act?

Czy AI Act pomoże, czy zaszkodzi? Pierwsze na świecie kompleksowe prawo dotyczące sztucznej inteligencji wchodzi w życie. Zapraszamy na wyjątkowy webinar z ekspertami NASK, Ministerstwa Cyfryzacji oraz partnerów, którzy porozmawiają o faktach i mitach dotyczących AI Act.

Czytaj więcej
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia na scenie podczas Digital Summit w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Za nim znajduje się duży ekran z grafiką wydarzenia zawierającą nazwę „DIGITAL SUMMIT”, daty 17–18.06 oraz lokalizację. Na ekranie widoczne są również logotypy i hasło „Gdańsk jako centrum cyfrowej Europy”. Na sali obecna jest publiczność, scena oświetlona jest światłem w odcieniach niebieskiego i fioletowego.
Typ_aktualnosc Aktualność
17 Czerwca 2025|6 min. czytania

PLLuM i polska wizja cyfrowej Europy

PLLuM i jego możliwości zostały zaprezentowane podczas Digital Summit 2025 - najważniejszego wydarzenia dotyczącego cyfrowej transformacji podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. „Nie jesteśmy starym kontynentem. Jesteśmy kontynentem AI. Jesteśmy cyfrowym kontynentem” – mówił wiceminister Standerski. PLLuM to dowód na prawdziwość tej tezy.

Czytaj więcej