Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.


– Dzień Bezpiecznego Internetu to wyraz troski i odpowiedzialności za to, jakiego chcemy internetu. Marzy mi się internet czysty. Czysty od szkodliwych treści, które mogą wpływać na młodych użytkowników. Czysty od hejtu i spamu, który może wpływać na ludzi. Czysty, jeżeli chodzi o wpływanie na życie i zdrowie, bo dzisiaj też na życie i zdrowie internet może wpływać. Dzieci w Polsce korzystają z internetu 5 i pół godziny dziennie. To 40 godzin tygodniowo. Wyobraźmy sobie zatem, co można przez 40 godzin znaleźć, czego dotknąć, czego się nauczyć – podkreślał Minister Cyfryzacji, Wicepremier Krzysztof Gawkowski
Skalę problemów pokazują badania, w których połowa nastolatków (53,7%) twierdzi, że ich rodzice nie ustalają żadnych zasad dotyczących korzystania z internetu w zakresie czasu i dostępu do treści. Jednocześnie co czwarty nastolatek ogląda tzw. patostreamy, a czterdzieści procent zapytanych twierdzi, że w internecie nie można odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych.
– Nie mamy magicznych rozwiązań, dzięki którym za pomocą jednego strzału jesteśmy w stanie rozwiązać problemy w internecie. To jednak nie znaczy, że tego się nie da zrobić. Edukacja, działanie, demontaż problemów – każde zminimalizowanie zagrożeń, nawet o 1%, to 1% mniej zagrożeń, 1% dzieci ochronionych. To jest sukces. Zagrożeń jest dużo, ale bez działania byłoby ich jeszcze więcej – mówił dyrektor NASK, Radosław Nielek

O tym jak zrozumieć życie najmłodszych w sieci, jak ich w nim wspierać i jak chronić dzieci przed zagrożeniami, mówili uczestniczący w gali specjaliści i eksperci. Swoją wiedzą dzielili się prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro, dr Alicja Długołęcka, Wojtek Kardyś, Tomasz Turba, dr Alicja Puścian i Oliwier Nytko. Mówili oni o korzystaniu ze smartfonów, edukacji seksualnej, social mediach, deepfake’ach, hazardzie i wpływie internetu na rozwój mózgów młodych ludzi. Ważnym punktem dyskusji była rola rodziców – jak ich wspierać, inspirować, nie pozostawić bezradnych wobec problemów, z którymi w sieci spotykają się ich dzieci. Nagranie gali i wystąpień specjalistów jest dostępne w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko wystąpienia prelegentów podczas gali w Warszawie. Wydarzenia związane z obchodami mają miejsce w całej Polsce. W tym roku to ponad 3700 inicjatyw w małych gminach i wielkich miastach. Wszystko po to, żeby budować odpowiedzialność zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz zrozumieć zagrożenia i znaleźć sposoby na to, by je minimalizować.
To już dwie dekady Dnia Bezpiecznego Internetu, który jest organizowany od 2004 roku. Wydarzenie łączy nie tylko ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem internetu, ale przede wszystkim daje poczucie, że politycy, nauczyciele, osobistości internetowe wspólnie dążą do tego, żeby internet był miejscem, w którym dzieci i nastolatki mogą być bezpieczne.
Wyróżnione aktualności
Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?
Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.
„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach
W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.
Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?
W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.
Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.
Najnowsze aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.