Warszawa centrum debaty o europejskim cyberbezpieczeństwie!
Eksperci, politycy i naukowcy z całej Europy dyskutują o tym jak zagwarantować cyberbezpieczne jutro. Trwa kolejna edycja prestiżowego wydarzenia – Cybersecurity Certification Week (CCW), które swoim patronatem objęły ENISA (Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz Komisja Europejska.


„Cyberbezpieczeństwo to fundament cyfrowej przyszłości Europy. Polska prezydencja w Radzie UE daje nam wyjątkową okazję, aby pokazać, że współpraca i wspólne standardy są kluczem do bezpieczeństwa i technologicznej suwerenności naszego kontynentu” – podkreśla Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji NASK. „Na poziomie europejskim radzimy sobie naprawdę dobrze, a w skali globalnej należymy do elitarnej grupy kilkunastu państw – obok takich potęg jak Japonia czy USA. To pokazuje, że Polska jest w czołówce”.
Najważniejszym punktem programu Cybersecurity Certification Week (CCW) jest Europejska Konferencja Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa. Eksperci z Unii Europejskiej omawiają bieżące wyzwania i perspektywy związane z wdrażaniem Europejskiego Programu Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa (EUCC).
Certyfikacja szansą na cyberbezpieczeństwo!
Certyfikacja cyberbezpieczeństwa nie jest jedynie kwestią lokalną czy krajową. Jak podkreśla Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji NASK: „Trudno jest opracować system certyfikacji bez współpracy międzynarodowej. Dlatego razem z kolegami z Europy staramy się stworzyć jednolity system, oparty na tych samych materiałach i kryteriach”. Współpraca ta jest kluczowa, ponieważ, jak zaznacza dyrektor ds. certyfikacji, cyberbezpieczeństwo jest fundamentem cyfrowej przyszłości Europy.
Polska jako jeden z ośmiu krajów UE mających uprawnienia do wydawania certyfikatów, od lat aktywnie angażuje się w rozwój europejskiego systemu certyfikacji. „Zaczęliśmy budować ten system już w 2017 roku. Nasze zaangażowanie potwierdza również fakt, że w Polsce funkcjonuje już organ certyfikacyjny oraz laboratoria gotowe do oceny produktów według wspólnych europejskich standardów” – mówi Kostkiewicz. Obecnie trwają prace nad ustawą o Krajowym Systemie Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa, która powinna zostać przyjęta jeszcze jesienią tego roku. – „Na poziomie europejskim radzimy sobie naprawdę dobrze, a w skali globalnej należymy do elitarnej grupy kilkunastu państw – obok takich potęg jak Japonia czy USA. To pokazuje, że Polska jest w czołówce”.
„Chcę zostawić Wam jedno kluczowe przesłanie: zbudujmy wspólnie Europę bezpieczną już na etapie projektowania” – apelował Paweł Kostkiewicz.
O tym jaka droga czeka Polskę, na przykładzie Francji, mówił Florian Pennings, Zastępca Szefa ds. Cyberbezpieczeństwa i Operacji w ENISA:
„Francuskie laboratorium bezpieczeństwa przeszło długą drogę – od „weekendowego” projektu do pełnoprawnej jednostki akredytowanej, autoryzowanej i notyfikowanej, gotowej do certyfikacji na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Polska certyfikacja znajduje się na dobrej drodze, podążając podobną ścieżką – z inwestycjami, budowaniem kompetencji i rozwijaniem ekosystemu certyfikacji. To dowód na to, że konsekwentna praca i zaangażowanie przynoszą efekty, a Polska jest coraz bliżej osiągnięcia pełnej gotowości do certyfikacji na poziomie europejskim”.
Wspólna odpowiedzialność za cyberbezpieczną przyszłość
Podczas tegorocznej edycji Cybersecurity Certification Week (CCW) eksperci i decydenci podkreślali, że stworzenie skutecznych europejskich standardów certyfikacji cyberbezpieczeństwa jest nie tylko wyzwaniem technicznym, lecz także organizacyjnym i politycznym. Jednocześnie jest jednym z kluczowych elementów ochrony cyfrowej Europy. Polska, aktywnie uczestnicząc w budowie tego systemu, pokazuje swoje zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszej przyszłości opartej na wspólnych standardach.
Jak podkreśla sama ENISA:
„Dzisiejsze wydarzenie to dowód na to, że wspólny wysiłek państw członkowskich UE przynosi realne efekty. Pierwsze jednostki dostały już akredytacje, jest to ważny krok, który otwiera drogę do wydania pierwszych certyfikatów EUCC – a to z kolei oznacza większe bezpieczeństwo naszych danych i systemów. Certyfikacja nie jest tylko formalnością – to kluczowe narzędzie, które pomaga nam zarządzać ryzykiem i budować zaufanie w świecie cyfrowym”.
Współpraca międzynarodowa oraz inwestycje w krajowy system certyfikacji to dowód, że Polska jest gotowa do realizacji ambitnych celów w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
AI – standardy i przyszłość. Europejskie warsztaty w NASK
UE chce by rewolucja AI była bezpieczna i zgodna z europejskimi wartościami – oparta na wspólnych, sprawdzonych standardach. To właśnie tym zagadnieniom poświęcone były warsztaty w NASK w zorganizowane ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wnioski ze spotkania będą przydatne m.in. podczas czerwcowego posiedzenia Rady UE.
„Buduj przyszłość, zmieniaj Polskę”. Z NASK.
NASK – kluczowa instytucja w obszarze cyberbezpieczeństwa Polski – bierze udział w wyjątkowych Targach Pracy. Obywają się one 11 maja i są niezwykłe nie tylko ze względu na miejsce — Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM), lecz także na zakres prezentowanych ofert. To jedno z najważniejszych wydarzeń rekrutacyjnych w sektorze publicznym.
„Bezpieczny dzień” - nowa kampania NASK i Ministerstwa Cyfryzacji
Trafiasz na podejrzaną stronę w internecie. Co robisz? Zamykasz ją i zapominasz? A może zgłaszasz? Marek natknął się na taką stronę w Internecie i zgłosił ją do NASK. Kilka kliknięć, bez wychodzenia z domu i strony oszustów zostały zablokowane, a to uchroniło innych użytkowników. A Ty? Czy reagujesz tak jak Marek?