Typ_aktualnosc Aktualność
12 Listopada 2024|6 min. czytania

Uczniowie technikum w Jaśle zautomatyzowali system odzyskiwania deszczówki. I wygrywają Technikon ESA

Nazwali się „Trzej pancerni”, są uczniami Technikum nr 3 w Jaśle i pokonali konkurencję pomysłem na magazynowanie i oczyszczanie wody deszczowej. Zwycięska drużyna to: Kuba, Mateusz, Damian i Szymon.

Technikon
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Gdy drużyna powstawała w maju 2023 r., liczyła trzy osoby. Od tamtego czasu nastolatkowie z sukcesami brali udział w wielu zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich. Teraz dopisali do swojej historii wygraną w Technikonie ESA.

Praktyczne zastosowanie zdobywanej na co dzień w szkole wiedzy do ochrony powietrza i klimatu – takie zadanie mieli uczestnicy konkursu Technikon ESA. Jego organizatorem jest instytut badawczy NASK, który od lat angażuje się w realizację programu cyfrowej edukacji ekologicznej dla szkół Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). Hasło tegorocznego konkursu to: „Użyj wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!”

„Użyj wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!”

– Zainteresowanie konkursem ze strony szkół było bardzo duże. Widać, że nauczyciele i uczniowie widzą silną potrzebę rozwijania kompetencji cyfrowych i szukają ścieżek, które pomogą im znaleźć praktyczny wymiar edukacji. Dzięki Technikonowi ESA powstały prawdziwie innowacyjne projekty – podsumowuje Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Dziesięć drużyn z liceów i techników wyłonionych w pierwszym etapie konkursu zaprezentowało proekologiczne projekty z wykorzystaniem cyfrowych rozwiązań podczas finałowej Gali w Toruniu 28 października. Finaliści Technikonu ESA zostali wyłonieni z blisko 100 zgłoszonych koncepcji projektów ze szkół technicznych. W drugiej części wydarzenia wszyscy uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach wiedzy: indywidualnym Technikon TEST i drużynowym Technikon CHALLENGE.

Cyfrowe projekty ekologiczne

Na podium konkursu stanęli pomysłodawcy i pomysłodawczynie trzech ekologicznych koncepcji.

1. miejsce: „TRZEJ PANCERNI” z Technikum nr 3 w Jaśle, opiekun: Damian Matłosz, projekt: „Inteligentne zarządzanie wodami deszczowymi EKO-PANPOL”
System EKO – PANPOL stworzony przez uczniów z Jasła jest tak przygotowany, że zapewnia praktycznie w pełni autonomiczny proces odzyskiwania wody deszczowej. Dzięki zaprezentowanemu systemowi woda deszczowa nie zostaje zmarnowana, ale jest magazynowana i oczyszczana, a następnie używana do podlewania roślin i pojenia zwierząt w gospodarstwie domowym. System jest sterowany za pomocą mikrokontrolera Arduino Uno.

2. miejsce: „FF15” z Technikum nr 1 w Gliwicach, opiekun: Łukasz Kornaś, projekt: „Domowy system monitorowania zużycia prądu i emisji gazów”
Uczniowie zaprezentowali „ESSA”, czyli domowy system monitorowania zużycia prądu, wody i gazu. Instalacja ma pomagać w podejmowaniu codziennych decyzji w sposób odpowiedzialny dla środowiska oraz na bieżąco informować o zużyciu energii. Wszystkie dane są dostępne w zaprojektowanej przez uczniów aplikacji. Użytkownik znajdzie w niej również wskazówki, jak oszczędzać energię.

3. miejsce: „CLIMATE CHAMPIONS” z LXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Józefa Bema w Warszawie, opiekun: Marta Bieganowska, projekt: „Climate Guardians: City of Tomorrow”
Uczniowie stworzyli grę o tematyce ekologicznej opartą na silniku Unity, w której gracz wciela się w nowego burmistrza zniszczonego i nieekologicznego miasta. Jego zadaniem jest zredukowanie zanieczyszczeń oraz zwiększenie poziomu zadowolenia mieszkańców. Przykładowe zadania, przed którymi staje, to: inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizacja transportu czy recykling odpadów. Każda decyzja ma wpływ na stan miasta!

Wśród zgłoszonych projektów były ponadto m.in.:

  • tracker fotowoltaiczny;
  • system zarządzania wodami deszczowymi w gospodarstwie domowym;
  • bezemisyjna produkcja wodoru na bazie elektrolizy;
  • eksperyment pokazujący przepuszczalność filtrów i masek antysmogowych;
  • innowacyjna wiatrownica wykonana przy użyciu druku 3D.

W każdym projekcie uczniowie opisali zakładane korzyści środowiskowe oraz zastosowane cyfrowe techniki i narzędzia. Laureatów konkursu wyłoniło jury, któremu przewodniczył dr inż. Janusz Zyśk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cenne doświadczenie i nagrody

– Udział w konkursie takim jak Technikon to doświadczenie, które w przyszłości na pewno zaprocentuje. Praca w zespole projektowym, poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań, wreszcie prezentacja projektu przed dużą widownią – na każdym etapie konkursu uczniowie zdobywają cenne umiejętności – podkreśla Barbara Leśniczak, kierująca programem ESA.

Zdobywanie nowych doświadczeń to oczywiście nie wszystko, na co uczestnicy mogli liczyć. Zwycięska drużyna zdobyła mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły oraz laptopa dla każdego ucznia i nauczyciela. Nagrodami za miejsca 2. i 3. były głośniki bezprzewodowe, słuchawki i myszki gamingowe. Każda drużyna finalistów otrzymała dla swojej szkoły bon pieniężny o wartości 2000 zł na zakup materiałów edukacyjnych oraz zestawy nagród rzeczowych.

Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję konkursu w przyszłym roku szkolnym!

 

Dowiedz się więcej:

Platforma konkursowa: technikon.esa.nask.pl

Regulamin konkursu: Technikon ESA – regulamin

Wyniki Technikonu ESA 2024: Wielki finał Technikonu ESA, Znamy Zwycięzców #TechnikonESA!

 

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS). W ramach programu ESA uczniowie i nauczyciele z ponad 2200 szkół i przedszkoli z całej Polski działają na rzecz ochrony czystego powietrza i zarazem kształtują swoje kompetencje cyfrowe. Więcej informacji o programie ESA: esa.nask.pl i na Facebook ESA.

Technikon ESA – to konkurs drużynowy, w którym mogli wziąć udział uczniowie techników oraz liceów ogólnokształcących z klasami o specjalistycznym profilu technicznym lub ścisłym uczestniczących w projekcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), który jest realizowany przez NASK-PIB. Zgłoszenia trwały do końca roku szkolnego 2023/2024. Lista finalistów został opublikowana 6 września 2024 r.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Cyfryzacji, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Patronat nad galą finałową konkursu objął Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.

W gali finałowej udział wzięli Wiceprezydent Miasta Torunia Dagmara Zielińska oraz Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Beata Sikorska.

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Grafika promująca wybór domeny .pl. Na ciemnym tle widnieje hasło 'Bądź jak Janek, bądź widoczny w sieci. Wybierz domenę .pl'. Po prawej stronie znajduje się ilustracja postaci Janka o czerwono-białych barwach, oświetlonej światłem reflektora w kształcie logotypu domeny .pl. W lewym dolnym rogu widnieje logo NASK oraz adres strony badzwidocznywsieci.pl
Typ_aktualnosc Aktualność
07 Stycznia 2025|2 min. czytania

„Bądź widoczny w sieci” – kampania Rejestru domeny .pl

Kampania „Bądź widoczny w sieci”, przygotowana przez instytut badawczy NASK, wystartowała 7 stycznia. Jej celem jest promocja domeny .pl.

Osoba trzymająca smartfon w ręku, pracująca na laptopie w ciemnym, nastrojowym oświetleniu. Na zdjęciu widoczna jest ikona kłódki oraz symbol gwiazdek reprezentujących hasło, co podkreśla tematykę bezpieczeństwa danych i cyberochrony.
Typ_aktualnosc Aktualność
31 Grudnia 2024|5 min. czytania

qwerty123 – czy na pewno wiesz, jak teraz tworzyć bezpieczne hasła?

Hasła są w erze cyfrowej kluczowym elementem ochrony naszych danych osobowych, finansowych i zawodowych. Jak zatem tworzyć hasła, które skutecznie chronią? Specjaliści z zespołu CERT Polska, działającego w instytucie NASK, przygotowali rekomendacje, które porządkują i aktualizują dotychczasowe zasady.

Na zdjęciu widoczna jest osoba ubrana w czarną kominiarkę, która zasłania twarz, z wyjątkiem oczu, oraz w czerwono-białą czapkę świętego Mikołaja. Postać siedzi przy laptopie na tle ciemnoczerwonego tła, co nadaje zdjęciu atmosferę tajemniczości i potencjalnego zagrożenia, sugerując cyberprzestępstwo w okresie świątecznym.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Grudnia 2024|4 min. czytania

Mocny powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę"

Wigilia za kilka dni, czekamy na ostatnie paczki ze świątecznymi prezentami. Firmy kurierskie uwijają się, by zdążyć na czas, a cyberprzestępcy – by wykorzystać przedświąteczny rejwach. Uważaj więc na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ci ją dostarczono.