Stanowisko w sprawie problemów technicznych przy organizacji pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej
Stanowisko w sprawie problemów technicznych przy organizacji pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej.


Szanowni Państwo,
Informujemy, że awaria, która uniemożliwiła przeprowadzenie pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej w pierwotnie wyznaczonym terminie, nie miała nic wspólnego z realizacją zadań związanych z dostępem ponad 20 tysięcy polskich szkół do sieci internet oraz innych zadań związanych z internetem, które każdego dnia wykonuje NASK PIB.
W dniu olimpiady wszystkie oferowane szkołom przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną zarządzaną przez NASK usługi funkcjonowały prawidłowo, natomiast awaria, która uniemożliwiła przeprowadzenia olimpiady, była spowodowana błędami oprogramowania, które ujawniły się po jej rozpoczęciu, a dotyczyły przekazywania (synchronizacji) danych pomiędzy dwoma niezależnymi centrami danych, które były przygotowane na potrzeby olimpiady ESA. NASK bardzo poważnie traktuje każde realizowane przez siebie przedsięwzięcie i tak samo było w tym przypadku.
Przed wydarzeniem, jak co roku, przygotowano i wdrożono szczegółowe scenariusze testowe, które przewidywały zdecydowanie większe, niż planowane obciążenie, uwzględniające liczbę zgłoszeń do olimpiady. Wiedzieliśmy, że w 2025 roku do olimpiady zgłosiło się ponad czterokrotnie więcej osób, dlatego przygotowaliśmy i sprawdziliśmy wraz z partnerami nowe środowisko przetwarzania danych, tak aby zapewnić ciągłość działania usług. Grono naszych specjalistów zawsze stara się przewidzieć i zweryfikować możliwe scenariusze i w przypadku odnalezienia potencjalnych zagrożeń przyjmujemy i realizujemy środki zapobiegawcze, mitygujące ryzyko ich wystąpienia.
Z przykrością musimy przyznać, że przeprowadzone testy nie ujawniły problemu, który w praktyce doprowadził do awarii w dniu 11 marca. Po wystąpieniu problemu praktycznie nie było możliwości korzystania z platformy, a co za tym idzie przeprowadzenia olimpiady, W związku z tym Komisja Konkursowa podjęła decyzję o jej wstrzymaniu i przełożeniu terminu.
Jednocześnie informujemy, że NASK powołał w trybie natychmiastowym zespół specjalistów, który ma za zadanie wskazać szczegółowe przyczyny awarii oraz zaproponować działania umożliwiające zabezpieczenie się przed analogicznymi sytuacjami w przyszłości. W zależności od wyników pracy zespołu, niezwłocznie będą podejmowane działania, w tym wyciągane konsekwencje wobec osób (w tym również partnerów), których działania bądź ich zaniechanie, przyczyniły się do powstania zaistniałej sytuacji.
Olimpiada zostanie przeprowadzona 18 marca 2025 o godz. 13:00. Data jest wynikiem dialogu ze szkołami oraz możliwości terminowych, wynikających z kolejnych etapów sprawdzenia wiedzy na temat powietrza i zmiany klimatu wśród polskiej młodzieży.
Jednocześnie jeszcze raz pragniemy przeprosić uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkie inne osoby, które zostały dotknięte skutkami awarii i zapewnić, że zarówno dyrekcja jak i pracownicy NASK PIB, bardzo poważnie podchodzą do każdej takiej sytuacji i zawsze analizują takie zdarzenie pod kątem zabezpieczenia się przed jej powtórzeniem w przyszłości. Każdego dnia skutecznie i bez zakłóceń dostarczamy internet do ponad 20 tysięcy polskich szkół. Z tego zadania wywiązujemy się przez 365 dni w roku bez zarzutu. Zrobimy wszystko, by tego typu incydenty nie powtarzały się w przyszłości i w żaden sposób nie rzutowały na dobre imię NASK.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Sprzedajesz coś w internecie? Uważaj, żeby samemu nie dopłacić
Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.