Spotkanie świata nowoczesnych technologii. NASK na MWC w Barcelonie
Ataki DDoS, malware czy zaawansowane techniki dezinformacyjne to tylko niektóre z zagrożeń, które wymagają nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań. Niezabezpieczone systemy mogą narazić organizacje na poważne konsekwencje – od strat finansowych po naruszenie wizerunku i zaufania klientów. Czy jesteśmy gotowi na te wyzwania?


Podczas Mobile World Congress w Barcelonie (3-6.03.2025) eksperci NASK dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz prezentują najnowsze technologie, które redefiniują przyszłość cyberbezpieczeństwa. W centrum uwagi są stworzone w Pionie Transferu Technologii i Rozwoju Biznesu Instytutu NASK innowacyjne rozwiązania: FLDX – (Inteligentna ochrona przed DDoS) oraz BotSense – (system wykrywania złośliwego oprogramowania), które zapewniają skuteczną i autonomiczną ochronę przed współczesnymi zagrożeniami cyfrowymi.
MWC Barcelona – globalne centrum innowacji
Mobile World Congress Barcelona to jedno z największych wydarzeń technologicznych na globie, co potwierdzają dane z ubiegłorocznej edycji. W 2024 roku targi przyciągnęły ponad 100 tysięcy uczestników z całego świata, a w części wystawienniczej swoje stoiska miało ponad 2 700 wystawców, sponsorów i partnerów.

“MWC Barcelona to jedyne takie wydarzenie w roku, podczas którego wszyscy najważniejsi gracze ze świata nowoczesnych technologii spotykają się pod jednym dachem, aby nawiązywać relacje i wspólnie kształtować przyszłość. Jeśli ominiesz MWC25 w Barcelonie, to tak jakbyś ominął kolejne 12 miesięcy innowacji” – podkreślają organizatorzy.
MWC od lat wyznacza trendy w dziedzinie technologii mobilnych i cyfrowych. To tutaj swoje premiery mają najnowsze smartfony, rozwiązania sieciowe (np. 5G/6G), czy innowacje z obszaru sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy, które w kolejnych miesiącach trafiają na rynek. MWC co roku „ustawia scenę” dla globalnego rynku technologii – tematy przewodnie takie jak AI, otwarte interfejsy sieciowe czy zrównoważony rozwój cyfrowy stają się potem głównymi zagadnieniami w branży. W 2024 r. relacje z MWC prowadziło na miejscu ponad 2 600 dziennikarzy i analityków, a transmisje z keynote’ów obejrzało w sumie ponad 400 000 widzów online.
“To miejsce, gdzie giganci technologiczni, rządy z całego świata, przełomowe startupy i wizjonerscy inwestorzy spotykają się, nawiązują współpracę i tworzą przyszłość.”
Cyberbezpieczeństwo na światowym poziomie

Udział NASK w tak prestiżowym wydarzeniu to potwierdzenie kompetencji polskiego sektora cyfrowego oraz szansa na zaprezentowanie osiągnięć Instytutu na międzynarodowej arenie. Podczas tegorocznej edycji Mobile World Congress, NASK pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą skutecznie chronić cyfrową infrastrukturę przed dynamicznie rosnącymi zagrożeniami. Polskie Stoisko Narodowe, które organizuje Ministerstwo Cyfryzacji, prezentuje dwa flagowe rozwiązania stworzone przez NASK – FLDX i BotSense. Ponadto na stoisku obecnych jest 10 czołowych firm technologicznych z Polski.
FLDX: Nowa era ochrony przed DDoS
W obliczu rosnącej liczby ataków DDoS, które mogą sparaliżować działanie firm i instytucji, FLDX stanowi pierwszą linię obrony. To inteligentne narzędzie analizuje ruch sieciowy w czasie rzeczywistym, identyfikuje podejrzane działania i neutralizuje zagrożenia w ciągu sekund.
„Z ponad 30 milionami ataków DDoS rocznie, organizacje potrzebują niezawodnej i autonomicznej ochrony, która działa bez potrzeby nadmiernej ingerencji człowieka w oparciu o zaawansowane algorytmy AI. FLDX to nie tylko tarcza przed cyberatakami, ale także sposób na zapewnienie nieprzerwanej działalności biznesowej i ochronę reputacji” – zaznacza Piotr Lubiejewski Kierownik Zespołu Zarządzania Produktami i Usługami.
BotSense: Inteligentna, bezproblemowa i bezpieczna ochrona
Współczesne cyberataki są coraz bardziej złożone, a tradycyjne metody ochrony przestają wystarczać. BotSense to zaawansowany system detekcji zagrożeń, który działa jak cyfrowy strażnik. Dzięki sztucznej inteligencji analizuje ruch w sieci, wykrywa anomalie i blokuje potencjalne zagrożenia, zanim te zdążą wyrządzić szkody.
„W 2024 roku codziennie rejestrowano ponad 450 000 nowych szkodliwych programów i potencjalnie niepożądanych aplikacji (PUA), co podkreśla skalę zagrożenia związanego z malware i cyberatakami wymierzonymi w użytkowników i organizacje na całym świecie. Unikalna baza sygnatur będąca rezultatem międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany informacji oraz aktywnego i zaawansowanego przeprowadzania analiz próbek złośliwego oprogramowania wykorzystywana w BotSense jest odpowiedzią na to zagrożenie. Baza jest aktualizowana w trybie ciągłym (24/7) koncentrując swoje zasoby szczególnie na zagrożenia w sektorach, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje i straty wynikające z cyberataków”- podkreśla Marzena Wojciechowska, PM systemu BotSense.
NASK – Od badań do innowacji!
NASK pokazuje w Barcelonie, że polskie innowacje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – takie jak FLDX i BotSense – mogą śmiało konkurować z największymi graczami branży. Podczas Mobile World Congress eksperci Instytutu nie tylko przedstawiają swoje najnowsze osiągnięcia, lecz także nawiązują międzynarodowe kontakty, wzmacniając pozycję Polski w globalnym ekosystemie cyfrowym. W czasach, gdy cyberataki przybierają na sile, obecność NASK wśród światowych liderów technologii będzie ważnym sygnałem: innowacyjne i skuteczne rozwiązania w zakresie ochrony cyfrowej są możliwe – i powstają właśnie nad Wisłą.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo
Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!
Słodka nazwa, gorzkie konsekwencje – co tak naprawdę robią pliki cookie?
Wchodzisz na stronę internetową, chcesz tylko przeczytać artykuł, sprawdzić przepis, kupić bilet. Ale zanim zobaczysz pierwszy akapit czy zdjęcie, na ekranie pojawia się znajome okienko: „Ta strona używa plików cookie. Akceptujesz? Klikasz „Zgadzam się” – jak zwykle, szybko, odruchowo. Przecież to tylko formalność.
Nie pozwól sobie odebrać głosu. Kampania, która sięga głębiej
Dezinformacja nie zawsze wygląda jak zagrożenie. Często to znajoma twarz, intrygujący tytuł, pozornie wiarygodne źródło. Nowa kampania społeczna NASK „Nie pozwól sobie odebrać głosu” bierze na tapet nie tylko treści, które wprowadzają w błąd, ale i emocje, które tym manipulacjom towarzyszą.