Spotkanie w NASK z przedstawicielami Meta
Specjaliści z zespołu CERT Polska będą monitorować, czy Meta wprowadzi w życie postulowane przez nich zmiany. W siedzibie instytutu NASK doszło w tym tygodniu do spotkania i rozmów z przedstawicielami globalnej firmy.


Rozmowy, w których wzięli udział także kierownik CERT Polska Marcin Dudek, dyrektor NASK Radosław Nielek i przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji są kolejnym krokiem, który ma doprowadzić do zmniejszenia się liczby szkodliwych treści na platformach społecznościowych. Aby do tego doszło, firma Meta powinna wprowadzić przygotowane przez specjalistów z CERT propozycje rozwiązań.
NASK będzie sprawdzał czy Meta wdraża postulowane zmiany. Za trzy miesiące specjaliści z CERT Polska ocenią, czy należąca do Meta platforma Facebook wdrożyła postulaty, których spełnienie zapewniłoby użytkownikom bezpieczeństwo i zwiększyło ich ochronę przed działaniami cyberprzestępców.
– NASK stoi na straży bezpieczeństwa użytkowników polskiego internetu. Potrzebujemy do tego współpracy ze strony właścicieli platform internetowych takich jak Meta. Oczekujemy, że przedstawione przez nas rozwiązania zostaną niezwłocznie wdrożone – podkreśla Radosław Nielek, dyrektor instytutu NASK.
Głównym postulatem NASK jest to, by Meta zsynchronizowała swoje platformy z Listą Ostrzeżeń i innymi źródłami danych, które pochodzą od lokalnych partnerów, wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu zagrożeń na danym rynku. Dzięki temu byłoby możliwe automatyczne blokowanie niechcianych treści, które wcześniej zostały oznaczone jako szkodliwe. Takie połączenie znacznie usprawniłoby filtrowanie złośliwych linków zewnętrznych, które pojawiają się na platformach Meta.
CERT Polska domaga się także, by Meta poprawiła działanie biblioteki reklam Ad Library, dzięki której zespoły zwalczające zagrożenia w sieciach komputerowych mogą wyszukiwać reklamy oraz powiązane z nimi strony tworzone przez grupy przestępcze. Zmiany są potrzebne, by uniemożliwić nadużywanie kreatora reklam do obchodzenia mechanizmów weryfikacji wykorzystywanych przez Meta.
Lista oczekiwań powstała po publikacji analizy przygotowanej przez działający w Instytucie NASK zespół CERT Polska. Artykuł „Oszustwa reklamowe na dużych platformach internetowych” w kompleksowy sposób pokazuje, jak przestępcy wykorzystują serwisy społecznościowe do okradania Polaków.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Klikniesz serce, stracisz konto. Gdy uczucia stają się bronią
Randki online to dziś codzienność – wystarczy kilka kliknięć, by poznać kogoś z drugiego końca świata. Ale tam, gdzie łatwo o emocje, łatwo też o manipulację. Oszustwa typu romance scam stały się jednym z najczęstszych zagrożeń w internecie. I nie chodzi tu tylko o pieniądze. Ofiary często płacą znacznie więcej – złamanym sercem, wstydem, poczuciem winy.
Setki milionów na nowoczesny sprzęt w szkołach
Ponad sto tysięcy sal lekcyjnych w całym kraju zostanie wyposażonych w nowoczesny sprzęt do nauki zdalnej! Komisja przetargowa NASK otworzyła właśnie oferty w postępowaniu wartym ponad 120 milionów złotych.
Cyberwyścig trwa. Po rekordowych kwalifikacjach – finał w Warszawie!
Blisko dwieście osób walczyło w eliminacjach o miejsce w polskiej drużynie narodowej, która weźmie udział w European Cybersecurity Challenge 2025. Zawody budzą tym większe emocje, że w tym roku odbywają się w Warszawie. Eliminacje to najbardziej prestiżowy test cyberkompetencji młodzieży w Polsce. Wiele osób bierze w nich udział także po to, by sprawdzić siebie i zmierzyć się z najlepszymi „w branży”.