Spotkanie w NASK z przedstawicielami Meta
Specjaliści z zespołu CERT Polska będą monitorować, czy Meta wprowadzi w życie postulowane przez nich zmiany. W siedzibie instytutu NASK doszło w tym tygodniu do spotkania i rozmów z przedstawicielami globalnej firmy.


Rozmowy, w których wzięli udział także kierownik CERT Polska Marcin Dudek, dyrektor NASK Radosław Nielek i przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji są kolejnym krokiem, który ma doprowadzić do zmniejszenia się liczby szkodliwych treści na platformach społecznościowych. Aby do tego doszło, firma Meta powinna wprowadzić przygotowane przez specjalistów z CERT propozycje rozwiązań.
NASK będzie sprawdzał czy Meta wdraża postulowane zmiany. Za trzy miesiące specjaliści z CERT Polska ocenią, czy należąca do Meta platforma Facebook wdrożyła postulaty, których spełnienie zapewniłoby użytkownikom bezpieczeństwo i zwiększyło ich ochronę przed działaniami cyberprzestępców.
– NASK stoi na straży bezpieczeństwa użytkowników polskiego internetu. Potrzebujemy do tego współpracy ze strony właścicieli platform internetowych takich jak Meta. Oczekujemy, że przedstawione przez nas rozwiązania zostaną niezwłocznie wdrożone – podkreśla Radosław Nielek, dyrektor instytutu NASK.
Głównym postulatem NASK jest to, by Meta zsynchronizowała swoje platformy z Listą Ostrzeżeń i innymi źródłami danych, które pochodzą od lokalnych partnerów, wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu zagrożeń na danym rynku. Dzięki temu byłoby możliwe automatyczne blokowanie niechcianych treści, które wcześniej zostały oznaczone jako szkodliwe. Takie połączenie znacznie usprawniłoby filtrowanie złośliwych linków zewnętrznych, które pojawiają się na platformach Meta.
CERT Polska domaga się także, by Meta poprawiła działanie biblioteki reklam Ad Library, dzięki której zespoły zwalczające zagrożenia w sieciach komputerowych mogą wyszukiwać reklamy oraz powiązane z nimi strony tworzone przez grupy przestępcze. Zmiany są potrzebne, by uniemożliwić nadużywanie kreatora reklam do obchodzenia mechanizmów weryfikacji wykorzystywanych przez Meta.
Lista oczekiwań powstała po publikacji analizy przygotowanej przez działający w Instytucie NASK zespół CERT Polska. Artykuł „Oszustwa reklamowe na dużych platformach internetowych” w kompleksowy sposób pokazuje, jak przestępcy wykorzystują serwisy społecznościowe do okradania Polaków.
Wyróżnione aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.
Polska w czołówce rozwiązań technologii kwantowej
Opracowane w Polsce urządzenia QKD są gotowe do działania. Ich możliwości pokazało dzisiejsze połączenie między Ministerstwem Cyfryzacji a WAT. Bezpieczna, polska technologia to ważny krok ku uniezależnieniu się od zagranicznych dostawców i suwerenności cyfrowej oraz część europejskiego projektu łączności satelitarnej.
Najnowsze aktualności
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Czego to człowiek nie wymyśli – absurdalne teorie spiskowe
Ziemia jest płaska, a jeśli nawet jest kulista, to jest pusta w środku. Jednak najważniejsze jest to, że niezależnie od jej kształtu, rządzą na niej reptilianie… Brzmi znajomo? Różnorakie teorie spiskowe pobudzały ludzką wyobraźnię na długo przed tym, zanim powstał internet.
Meta niedostatecznie realizuje postulaty CERT Polska
Problem oszustów działających za pośrednictwem platform społecznościowych jest wciąż aktualny. Firma META nie zrealizowała wszystkich przedstawionych w ubiegłym roku przez ekspertów z działającego w NASK zespołu CERT Polska postulatów, które miały zwiększyć bezpieczeństwo Polaków korzystających z serwisów społecznościowych.