Polska stawia na suwerenność technologiczną
Niemal 1000 uczestników, ponad stu prelegentów, ekspertów i dziennikarzy z Europy omawiało na 17. Forum Gospodarczym TIME w Warszawie najważniejsze kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, technologicznej suwerenności oraz przyszłości cyfrowej gospodarki zarówno Polski, jak i Europy.


Forum od 17 lat stanowi ważną platformę dialogu pomiędzy liderami branży technologicznej, przedstawicielami administracji publicznej, naukowcami i ekspertami ds. cyfryzacji. To tu budowane są strategiczne partnerstwa i omawiane kierunki rozwoju cyfrowej Europy.
Tegoroczna edycja odbywa się w kluczowym momencie dla polskiej i europejskiej gospodarki cyfrowej, gdy Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Jak podkreślają organizatorzy:
,,Głównym celem 17. Forum Gospodarczego TIME jest skierowanie do przedstawicieli europejskiej i polskiej administracji bardzo konkretnego przesłania świata biznesu, że ściślejsza i otwarta współpraca z samorządami przedsiębiorców to nowe możliwości skuteczniejszego wykorzystania potencjału innowacyjności i zasobów UE i że ten cel można osiągnąć tylko w ramach bliskiej i partnerskiej współpracy tych środowisk”.
Eksperci instytutu NASK uczestniczą w FG Time od lat, podczas tegorocznej edycji przedstawiali plany dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego, uczestniczyli w dyskusjach o planach, wyzwaniach, i zagrożeniach czekających na nas w 2025 roku.
Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił strategiczne znaczenie rozwoju technologii i konieczność wzmacniania suwerenności cyfrowej naszego regionu. W swoim wystąpieniu skupił się na priorytetach Polski podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zwracał uwagę na powiązanie cyberbezpieczeństwa z suwerennością technologiczną:
“Wizje muszą iść w parze z realnością, dlatego rozwój technologii powinien odbywać się w Polsce i Europie, we współpracy z naszymi sojusznikami. Cieszę się, że podczas Forum FG TIME w Warszawie gościmy przedstawicieli organizacji budujących suwerenność technologiczną. Cyberbezpieczeństwo, które jest priorytetem Polski podczas prezydencji w Radzie UE, to nie tylko ochrona przed zagrożeniami, ale także rozwój kompetencji cyfrowych. Polska poczyniła postępy w cyfryzacji, ale musimy inwestować w edukację cyfrową, aby każdy obywatel mógł świadomie uczestniczyć w tej transformacji. Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność państwa, biznesu i społeczeństwa”.
Forum Gospodarcze TIME to nie tylko przestrzeń do dyskusji, ale także miejsce kształtowania konkretnych rozwiązań i strategii. Powracający wciąż temat bezpieczeństwa cyfrowego pokazuje, jak ważna w utrzymaniu obronności państwa jest rola NASK.
Instytut od lat koordynuje działania związane z ochroną cyfrową, odpowiada za certyfikację, budowanie świadomości społecznej oraz współpracę międzynarodową. NASK stał się kluczowym ogniwem w systemie cyberbezpieczeństwa Polski, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa obywatelom, administracji publicznej oraz przedsiębiorstwom w przestrzeni cyfrowej.
Polska w czołówce Europy – certyfikacja kluczem do cyfrowego sukcesu?
Certyfikacja w zakresie cyberbezpieczeństwa – czy to się uda? To pytanie towarzyszyło uczestnikom podczas 17. Forum Gospodarczego TIME. Temat szeroko omówił Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji NASK, który podkreślił, że współpraca na poziomie krajowym to za mało:
„Wprowadzenie skutecznego systemu certyfikacji wymaga ścisłej współpracy między krajami Europy ale i świata. Żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stworzyć efektywnego systemu ochrony cyberprzestrzeni. Kluczowe jest uzgodnienie wspólnych standardów i wymagań, które będą czytelne i respektowane w całej Europie” – zaznaczył Kostkiewicz.
Polska już teraz należy do ścisłej czołówki europejskich państw zaangażowanych w certyfikację cyberbezpieczeństwa. Jam mówił dyrektor ds. certyfikacji NASK: „Jesteśmy jednym z ośmiu krajów w Europie posiadających uprawnienia do przeprowadzania certyfikacji w tym zakresie, co plasuje nas na wysokiej pozycji w skali całego kontynentu”.
Kostkiewicz zwrócił także uwagę na wyzwania, z którymi musi się zmierzyć Polska. „Jednym z największych problemów jest brak odpowiedniej liczby doświadczonych ekspertów. Zależy nam na tym, aby rozwijać młodą kadrę, jednak doświadczenie zdobywa się latami. Tworzymy zespoły łączące różne kompetencje, by odpowiedzieć na te potrzeby, ale deficyt specjalistów pozostaje poważnym wyzwaniem” – przyznawał.
Jednocześnie zaznaczył, że choć certyfikacja może oznaczać dla przedsiębiorców dodatkowe koszty, w rzeczywistości stanowi istotną inwestycję w przyszłość. „Firmy muszą zrozumieć, że certyfikacja to nie tylko koszt, lecz także gwarancja bezpieczeństwa oraz przewaga konkurencyjna na rynku. Budowanie świadomości wśród przedsiębiorców oraz konsumentów jest kluczowym elementem tego procesu” – dodał Kostkiewicz.
W podsumowaniu dyskusji, dyrektor ds. certyfikacji NASK podkreślał rolę edukacji społeczeństwa jako kluczowego czynnika, który ostatecznie zdecyduje o sukcesie certyfikacji na polskim rynku. „To właśnie konsumenci, świadomi zagrożeń, zdecydują, które produkty wybiorą. Musimy zatem konsekwentnie rozwijać świadomość społeczną dotyczącą znaczenia certyfikacji cyberbezpieczeństwa”,
Cyberodpowiedzialność – wyzwanie i szansa
Forum Gospodarcze TIME pokazało jasno – przyszłość cyfrowej Europy kształtuje się teraz, a Polska stoi przed wyjątkową szansą, by odegrać w tym procesie kluczową rolę. Suwerenność technologiczna, rozwój kompetencji cyfrowych oraz silne standardy cyberbezpieczeństwa nie są już tylko opcją, ale koniecznością, która zadecyduje o konkurencyjności gospodarek w nadchodzących dekadach. Ekspercka wiedza instytucji takich jak NASK oraz aktywne działania na rzecz edukacji społecznej będą decydować o tym, czy Polska skutecznie wykorzysta swoją historyczną szansę na stanie się jednym z liderów cyfrowej transformacji Europy.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Incydent? Nie działaj w pojedynkę – zgłoś go do CERT Polska
Często zaczyna się niewinnie – e-mail z „pilną wiadomością” z banku, SMS z linkiem informującym o niedopłacie. Chwilę później cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane wrażliwe lub te do logowania w bankowości elektronicznej. Rozpoznawanie zagrożeń to jedno, ale równie ważne jest zgłaszanie ich do działającego w NASK zespołu CERT Polska.
Domena .pl – mniej zagrożeń, więcej zaufania
Przestępcy boją się domen.pl i (prawie) nie korzystają z nich w swojej kryminalnej działalności. Jedynie 0,74% kampanii przeciwko polskim użytkownikom* używa domen .pl. To aż sześć razy mniej niż w 2023! To olbrzymia zasługa zmian wprowadzonych przez NASK, który zarządza rejestrem domeny .pl. NASK usprawnił proces blokowania domen w strefie .pl., dzięki temu domena .pl jest silnym bastionem cyberbezpieczeństwa.
Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. AKTUALIZACJA 21.05.2025
NASK otrzymał od firmy Meta wyjaśnienia w sprawie reklam wyborczych, o których wstrzymanie wnioskował. Wynika z nich, że Meta nie zablokowała reklam wyborczych.