Naukowcy z NASK wykryli krytyczną lukę bezpieczeństwa w urządzeniach znanego producenta!
Wyobraź sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad twoim inteligentnym oświetleniem, włącza czajnik, gdy nie ma cię w domu lub zdalnie uruchamia grzejnik, zupełnie bez twojej wiedzy. Brzmi jak thriller technologiczny? Tak mogło się zdarzyć kilku milionom osób, ale zapobiegli temu naukowcy z NASK.


Jan Adamski i Marek Janiszewski z Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa, odkryli krytyczną podatność w urządzeniach marki Govee (firma z Hongkongu, która specjalizuje się w inteligentnych rozwiązaniach oświetleniowych).
Luka ta pozwala cyberprzestępcom nie tylko zdalnie sterować urządzeniami, takimi jak inteligentne oświetlenie, elektroniczne nianie czy grzejniki elektryczne, ale także uzyskać dostęp do przechowywanych w nich danych – wszystko to bez dotykania urządzenia i bez wiedzy właściciela.
Ta podatność, oceniona jako krytyczna (CVSS 10/10), jest szczególnie niebezpieczna, a wykorzystanie jej może prowadzić do utraty kontroli nad urządzeniami przez ich użytkowników i do utraty przez nich prywatności. Skala zagrożenia była ogromna – to potencjalnie mogło być nawet kilka milionów urządzeń na całym świecie. Jednak dzięki odkryciu podatności przez naukowców z NASK i skierowaniu jej – w porozumieniu z CERT Polska – na odpowiednią ścieżkę, producent Govee naprawił lukę i zabezpieczył użytkowników sprzętu.
– Nasze odkrycie pokazuje, jak ważne jest podejście do bezpieczeństwa w systemach IoT. To duży krok w kierunku zapewnienia ochrony użytkownikom technologii inteligentnego domu – mówi Jan Adamski z Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK i dodaje: – Zachęcamy producentów urządzeń IoT do zwiększenia wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa, a użytkowników do regularnej aktualizacji oprogramowania i świadomego korzystania z technologii.
Wyróżnione aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.
Polska w czołówce rozwiązań technologii kwantowej
Opracowane w Polsce urządzenia QKD są gotowe do działania. Ich możliwości pokazało dzisiejsze połączenie między Ministerstwem Cyfryzacji a WAT. Bezpieczna, polska technologia to ważny krok ku uniezależnieniu się od zagranicznych dostawców i suwerenności cyfrowej oraz część europejskiego projektu łączności satelitarnej.
Najnowsze aktualności
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Czego to człowiek nie wymyśli – absurdalne teorie spiskowe
Ziemia jest płaska, a jeśli nawet jest kulista, to jest pusta w środku. Jednak najważniejsze jest to, że niezależnie od jej kształtu, rządzą na niej reptilianie… Brzmi znajomo? Różnorakie teorie spiskowe pobudzały ludzką wyobraźnię na długo przed tym, zanim powstał internet.
Meta niedostatecznie realizuje postulaty CERT Polska
Problem oszustów działających za pośrednictwem platform społecznościowych jest wciąż aktualny. Firma META nie zrealizowała wszystkich przedstawionych w ubiegłym roku przez ekspertów z działającego w NASK zespołu CERT Polska postulatów, które miały zwiększyć bezpieczeństwo Polaków korzystających z serwisów społecznościowych.