Typ_aktualnosc Aktualność
17 Grudnia 2024|2 min. czytania

Naukowcy z NASK wykryli krytyczną lukę bezpieczeństwa w urządzeniach znanego producenta!

Wyobraź sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad twoim inteligentnym oświetleniem, włącza czajnik, gdy nie ma cię w domu lub zdalnie uruchamia grzejnik, zupełnie bez twojej wiedzy. Brzmi jak thriller technologiczny? Tak mogło się zdarzyć kilku milionom osób, ale zapobiegli temu naukowcy z NASK.

czarny inteligentny czajnik na czarnym tle
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Jan Adamski i Marek Janiszewski z Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa, odkryli krytyczną podatność w urządzeniach marki Govee (firma z Hongkongu, która specjalizuje się w inteligentnych rozwiązaniach oświetleniowych).
Luka ta pozwala cyberprzestępcom nie tylko zdalnie sterować urządzeniami, takimi jak inteligentne oświetlenie, elektroniczne nianie czy grzejniki elektryczne, ale także uzyskać dostęp do przechowywanych w nich danych – wszystko to bez dotykania urządzenia i bez wiedzy właściciela.
Ta podatność, oceniona jako krytyczna (CVSS 10/10), jest szczególnie niebezpieczna, a wykorzystanie jej może prowadzić do utraty kontroli nad urządzeniami przez ich użytkowników i do utraty przez nich prywatności. Skala zagrożenia była ogromna – to potencjalnie mogło być nawet kilka milionów urządzeń na całym świecie. Jednak dzięki odkryciu podatności przez naukowców z NASK i skierowaniu jej – w porozumieniu z CERT Polska – na odpowiednią ścieżkę, producent Govee naprawił lukę i zabezpieczył użytkowników sprzętu.

– Nasze odkrycie pokazuje, jak ważne jest podejście do bezpieczeństwa w systemach IoT. To duży krok w kierunku zapewnienia ochrony użytkownikom technologii inteligentnego domu – mówi Jan Adamski z Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK i dodaje: – Zachęcamy producentów urządzeń IoT do zwiększenia wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa, a użytkowników do regularnej aktualizacji oprogramowania i świadomego korzystania z technologii.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Tłum ludzi bawi się na koncercie na świeżym powietrzu. Widać podniesione ręce, kolorowe światła sceniczne i atmosferę radości. Na pierwszym planie kobieta z kręconymi włosami i mężczyzna z brodą unoszą ręce w rytm muzyki.
Typ_aktualnosc Aktualność
30 Czerwca 2025|4 min. czytania

NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa! 

Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.

Dyrektor NASK Radosław Nielek, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Czerwca 2025|6 min. czytania

Młodzi, zdolni, cyfrowi. NASK inwestuje w przyszłość

Najlepsze “inżynierki” wybrane. Młodzi autorzy prac, nagrodzonych w V Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), już zmieniają świat na lepsze. Za nami Gala Finałowa. Nagrody, które ufundował NASK, wręczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz dr inż. Radosław Nielek, dyrektor Instytutu.

ECSC - masz głowę do znajdowania luk w systemach?
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Czerwca 2025|5 min. czytania

Masz głowę do znajdowania luk w systemach? ECSC czeka

Chcesz zajmować się cyberbezpieczeństwem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Świetnie trafiłeś. Bo choć świat "cyber" kojarzy się z tajemniczymi linijkami kodu i skomplikowanymi systemami, prawda jest taka, że to przestrzeń dla ludzi z bardzo różnymi umiejętnościami. I – co ważne – otwarta także dla tych, którzy dopiero się uczą.