NASK liderem projektu wykorzystującego AI w cyberbezpieczeństwie
Blisko 8 milionów euro na innowacyjne technologie do walki z cyberzagrożeniami to budżet międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest instytut badawczy NASK. AIPITCH to projekt, którego założeniem jest osiągnięcie większej efektywności w identyfikowaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni.


Celem projektu jest stworzenie zaawansowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które usprawnią sposób działania zespołów operacyjnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo (np. takich jak zespoły CSIRT sektorowe czy poziomu krajowego lub zespoły SOC w firmach i instytucjach). Dzięki nim będzie możliwe szybsze wykrywanie, analizowanie i neutralizowanie zagrożeń. Mają powstać m.in. inteligentne systemy wczesnego ostrzegania, chatbot AI do analizy zgłoszeń oraz bazy danych o nowych formach cyberataków. Prace nad tymi rozwiązaniami właśnie się rozpoczęły. Są w nie zaangażowane zespoły z Polski, Luksemburga, Holandii i Włoch.
Innowacyjne rozwiązania w służbie cyberochrony
Liderem konsorcjum zrzeszającego międzynarodowych specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji został instytut badawczy NASK, a koordynatorką projektu dr inż. Anna Felkner, dyrektorka Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK.
– Cieszę się, że zbudowaliśmy konsorcjum złożone z silnych merytorycznie międzynarodowych partnerów. Wspólnie będzie ono prowadziło badania, które doprowadzą do stworzenia nowych narzędzi wzmacniających zespoły operacyjne odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Uczyni to ich pracę bardziej skuteczną i wydajną – mówi Anna Felkner.
Czego możemy się spodziewać po AIPITCH?
AIPITCH ma doprowadzić do stworzenia kompleksowego zestawu narzędzi wspierających kluczowe usługi operacyjne w zakresie cyberobrony. Chodzi o technologie umożliwiające wczesne wykrywanie zagrożeń, automatyczną klasyfikację złośliwego oprogramowania oraz usprawnienie procesów analitycznych poprzez integrację dużych modeli językowych (LLM, ang. Large Language Models). Projekt ma szansę wyznaczyć nowe standardy w branży cyberbezpieczeństwa.
Wśród rezultatów projektu mają się znaleźć:
- Chatbot AI – intuicyjne narzędzie, które umożliwi szybkie i wygodne zgłaszanie incydentów oraz podejrzanych aktywności. Dzięki sztucznej inteligencji chatbot będzie w stanie przeprowadzać wstępną analizę zgłoszeń, przyspieszając reakcję na zagrożenia.
- Systemy wczesnego ostrzegania – narzędzia te pozwolą na automatyczne wykrywanie nowych podatności i możliwości ich wykorzystania, kampanii phishingowych oraz innych zagrożeń, dzięki czemu zespoły operacyjne odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo będą mogły zareagować, zanim zagrożenie się rozwinie.
- Analiza dużych zbiorów danych – wykorzystanie modeli językowych (LLM) do przetwarzania ogromnych ilości danych z systemów bezpieczeństwa, raportów o zagrożeniach czy doniesień z różnych źródeł. Pozwoli to na szybkie identyfikowanie nowych podatności oraz trendów w atakach.
- Integracja AI z kluczowymi procesami operacyjnymi – to włączenie zaawansowanych narzędzi AI między innymi do procesów takich jak monitorowanie ruchu sieciowego, analiza logów, reagowanie na incydenty czy ocena ryzyka. Dzięki temu rutynowe zadania będą wykonywane szybciej i bardziej precyzyjnie, co odciąży analityków i pozwoli im skupić się na bardziej złożonych zagadnieniach.
- Wielkoskalowe bazy danych o zagrożeniach – są to obszerne repozytoria zawierające informacje o atakach, podatnościach, narzędziach używanych przez cyberprzestępców, a także próbkach złośliwego oprogramowania. Dzięki wykorzystaniu globalnej sieci sensorów zostaną pozyskane duże ilości danych odzwierciedlających bieżące trendy w atakach. Pozwoli to na trenowanie modeli AI, które będą w stanie lepiej przewidywać i przeciwdziałać nowym formom zagrożeń, co znacząco zwiększy poziom ochrony systemów teleinformatycznych. Tego rodzaju bazy danych i narzędzia umożliwią nie tylko szybsze i bardziej skuteczne reagowanie na zagrożenia, ale także zbudowanie przewagi w wyścigu między tymi, którzy bronią, a cyberprzestępcami.
Międzynarodowe konsorcjum i budżet projektu
Liderem projektu jest NASK – Państwowy Instytut Badawczy, który na realizację swoich zadań przeznaczy blisko 3 mln euro (2 990 115).
W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzą również:
- CIRCL (Computer Incident Response Center Luxembourg, Luksemburg),
- Fundacja Shadowserver (Stichting The Shadowserver Foundation Europe, Holandia),
- NCBJ (Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Polska),
- ABI LAB (Centre of Research and Innovation for Banks, Włochy).
Całkowity budżet projektu wynosi 7 983 377 euro. Projekt wystartował z początkiem 2025 roku, prace potrwają trzy lata. Celem projektu jest istotny wzrost poziomu cyberbezpieczeństwa w Europie.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo
Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!
Słodka nazwa, gorzkie konsekwencje – co tak naprawdę robią pliki cookie?
Wchodzisz na stronę internetową, chcesz tylko przeczytać artykuł, sprawdzić przepis, kupić bilet. Ale zanim zobaczysz pierwszy akapit czy zdjęcie, na ekranie pojawia się znajome okienko: „Ta strona używa plików cookie. Akceptujesz? Klikasz „Zgadzam się” – jak zwykle, szybko, odruchowo. Przecież to tylko formalność.
Nie pozwól sobie odebrać głosu. Kampania, która sięga głębiej
Dezinformacja nie zawsze wygląda jak zagrożenie. Często to znajoma twarz, intrygujący tytuł, pozornie wiarygodne źródło. Nowa kampania społeczna NASK „Nie pozwól sobie odebrać głosu” bierze na tapet nie tylko treści, które wprowadzają w błąd, ale i emocje, które tym manipulacjom towarzyszą.