Aktualność
12 Marca 2025|3 min. czytania

NASK i Urząd Patentowy łączą siły! Wspólne działania na rzecz ochrony znaków towarowych i domen

Blisko 2,6 mln aktywnych nazw, utrzymywanych dla ponad 1,1 mln abonentów znajduje się w Rejestrze domeny .pl zarządzanym przez NASK. Teraz, dzięki współpracy Urzędu Patentowego i Instytutu NASK użytkownicy domen pl. otrzymają praktyczny poradnik dotyczący zarządzania znakami towarowymi i domenami internetowymi, dostęp do szkoleń i warsztatów dla przedsiębiorców.

Podpisanie umowy między UPRP a NASK
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Użytkownicy domeny .pl będą mogli skorzystać również z rekomendacji dotyczących rejestracji nazw w domenie .pl oraz ochrony znaków towarowych w Polsce.

Jak podkreśla Radosław Nielek, dyrektor NASK — Zarządzanie znakami towarowymi i domenami internetowymi wymaga nie tylko świadomości prawnej, ale także solidnych mechanizmów bezpieczeństwa. Współpraca NASK z Urzędem Patentowym RP to krok w stronę skutecznej ochrony firm w przestrzeni cyfrowej.

7 marca 2025 r. w siedzibie Urzędu Patentowego RP, porozumienie o współpracy podpisali Aneta Stuleblak, zastępca prezesa UPRP oraz Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Partnerstwo NASK i UPRP ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat systemu rejestracji domen internetowych oraz znaków towarowych w Polsce. Przewiduje opracowanie planu działań promocyjno-informacyjnych oraz wzajemne konsultacje projektów strategicznych i aktów prawnych. To ważny krok w kierunku bezpieczniejszego i bardziej świadomego rynku cyfrowego w Polsce.

Trudno dziś wyobrazić sobie prowadzenie jakiejkolwiek działalności biznesowej bez własnej domeny. Ta z rozszerzeniem .pl zwiększa wiarygodność w biznesie, daje profesjonalny wizerunek i pełną niezależność. Jest fundamentem budowania cyfrowej tożsamości dla użytkowników sieci. Ktoś, kto zarejestruje własną domenę .pl, może dostosować witrynę do własnych potrzeb, dodawać niestandardowe funkcje oraz mieć pewność, że nie dotkną go zmiany w polityce mediów społecznościowych i ominą ewentualne awarie na tych platformach.

NASK, pełniąc funkcję Rejestru, zarządza bazą unikalnych nazw w domenie krajowej najwyższego poziomu .pl. Dba o zapewnienie wysokiej jakości usług świadczonych abonentom, jest gwarantem dostępności, stabilności i bezpieczeństwa zarejestrowanych przez nich nazw w domenie .pl. Na tle europejskich domen krajowych domena .pl plasuje się na 6. miejscu.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej jest centralnym organem administracji rządowej, którego podstawowym zadaniem jest udzielanie praw wyłącznych na przedmioty ochrony własności przemysłowej. Jednym z istotnych zadań Urzędu Patentowego jest szerokie upowszechnianie wiedzy o ochronie własności przemysłowej.

Podpisanie umowy między UPRP a NASK

Podpisanie umowy między UPRP a NASK

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Na pierwszym planie widać uśmiechniętą kobietę w czarnym stroju, trzymającą otwartą teczkę z podpisaną umową. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, spoglądający w stronę dokumentu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Lutego 2025|3 min. czytania

„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach

W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.

Obraz przedstawia pięć osób - Emilię Wierzbicki, Donalda Tuska, Elona Muska, Anitę Werner, Ewę Drzyzgę na kadrach z nagrań wideo. Zdjęcia są przetworzone cyfrowo, nadając im niebieskawy odcień. Na środku grafiki znajduje się duży napis „DEEPFAKE” w czerwonym kolorze, a poniżej czarny tekst: „Błędy logiczne? To może być DEEPFAKE” z ostatnim słowem wyróżnionym na niebiesko. Całość sugeruje tematykę manipulacji audiowizualnej i wskazuje na możliwość fałszowania treści za pomocą technologii deepfake.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?

W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

Informacje

Najnowsze aktualności

Agnieszka Gryszczyńska
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Rynek nazw domeny .pl – szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2024 roku. Infografika przedstawia kluczowe dane: prawie 2,6 miliona aktywnych nazw w domenie .pl, prawie 195 tysięcy nowych nazw oraz ponad 1,1 miliona abonentów.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|4 min. czytania

Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę

Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!

Father holding coffee cup and talking to smiling daughter using laptop during breakfast in kitchen
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|7 min. czytania

Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych

Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.