Typ_aktualnosc Aktualność
19 Grudnia 2024|4 min. czytania

Mocny powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę"

Wigilia za kilka dni, czekamy na ostatnie paczki ze świątecznymi prezentami. Firmy kurierskie uwijają się, by zdążyć na czas, a cyberprzestępcy – by wykorzystać przedświąteczny rejwach. Uważaj więc na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ci ją dostarczono.

Zamaskowany mężczyzna w czapce mikołaja patzy groźnie znad ekranu laptopa.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Liczba oszustw internetowych przed świętami wzrasta kilkukrotnie. Według danych zespołu CERT Polska, działającego w instytucie NASK, blisko 30 proc. wszystkich zgłoszeń z 2023 roku zanotowano właśnie w grudniu.

– Oszustwa paczkowe są szczególnie popularne wśród oszustów w okresie przedświątecznym, kiedy większość z nas intensywnie korzysta z usług firm kurierskich. Cyberprzestępcy doskonale wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę, podszywając się pod te firmy, by wyłudzić np. dane logowania do bankowości, a tym samym ukraść nasze pieniądze – mówi Iwona Prószyńska ekspertka NASK z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury.

Oszukać „na paczkę”  najłatwiej przed świętami

Przed świętami oszuści chętnie wykorzystują motyw „niedostarczonej paczki”. Informacja o takim obrocie spraw elektryzuje nas, bo oznacza, że ktoś z bliskich może nie dostać prezentu. Tym łatwiej wpaść w pułapkę oszustów, gdy komunikacja wygląda wiarygodnie i sugeruje pilne działanie.
Najczęstsze oszustwa paczkowe to fałszywe SMS-y lub e-maile, które informują o rzekomej niedopłacie za przesyłkę albo o konieczności uzupełnienia danych adresowych. Kierują one do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich. Strony te tworzą przestępcy, by – gdy się już na nich znajdziemy – wyłudzić od nas dane naszej karty płatniczej lub login i hasło do bankowości internetowej.

Zrzut ekranu przedstawiający próbę oszustwa phishingowego, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod firmę InPost. Po lewej stronie widoczny jest fałszywy SMS informujący o problemach z dostarczeniem paczki z powodu nieprawidłowych danych adresowych i zachęcający do kliknięcia podejrzanego linku. Po prawej stronie znajdują się zrzuty fałszywych stron internetowych imitujących serwis InPost, z nagłówkami "Status przesyłki" i "Płatność online". Na wszystkich obrazach widoczny jest czerwony napis "OSZUSTWO", podkreślający zagrożenie.

W scenariuszach paczkowych pojawiają się, oczywiście, typowe dla SMS-ów phishingowych emocje, czyli „zrób coś, bo inaczej twoja paczka wróci do nadawcy”, „zaktualizuj dane adresowe – masz na to tylko trzy godziny”, dopłać niewielką kwotę.

Zrzut ekranu przedstawiający oszustwo phishingowe, tym razem podszywające się pod firmę DHL. Fałszywe strony internetowe zachęcają użytkowników do wykonania płatności, podania danych karty kredytowej i wpisania kodu SMS w celu rzekomego potwierdzenia dostawy przesyłki. Na stronach widoczne są szczegóły płatności oraz logotyp DHL, co może wprowadzać użytkowników w błąd. Wszystkie ekrany opatrzone są czerwonym napisem "OSZUSTWO", ostrzegającym przed fałszywymi działaniami.

 

Jak się obronić przed takimi atakami?

W okresie okołoświątecznym warto zachować szczególną ostrożność nie tylko, gdy dostajemy alert o „niedostarczonej paczce”, ale  przy wszelkich niespodziewanych czy podejrzanych wiadomościach. Co robić?

  • Weryfikuj nadawcę wiadomości: Sprawdzaj, czy e-maile i SMS-y pochodzą z oficjalnych adresów lub numerów. A jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się w inny sposób z firmą, bankiem, platformą, która rzekomo wysłała ci podejrzaną wiadomość.
  • Uważaj na linki w podejrzanej wiadomości: Mogą przekierować cię na stronę, która wygląda znajomo, ale jest fałszywa i będzie chciała wyłudzić od ciebie dane. Jeśli masz wątpliwości, zawsze wchodź na stronę firmy samodzielnie, wpisując adres w przeglądarce.
  • Weryfikuj adres strony szczególnie jak masz tam podać dane: Przestępcy często korzystają z adresów podobnych do prawdziwych.
  • Zwracaj uwagę na szczegóły: Błędy językowe lub nieprofesjonalny wygląd wiadomości to często oznaka oszustwa.
  • Nie podawaj danych wrażliwych: Nigdy nie udostępniaj loginów, haseł ani danych karty płatniczej w niezweryfikowanych miejscach.

Podsumowanie

Przedświąteczny pośpiech i roztargnienie to doskonały moment dla cyberprzestępców, by wyciągnąć od nas pieniądze. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność, nieuleganie emocjom i zdrowy rozsądek. Jeżeli otrzymasz podejrzaną wiadomość, nie podejmuj pochopnych decyzji – skorzystaj z wiedzy ekspertów CERT Polska działającego w ramach NASK. SMS-a zgłoś przesyłając na numer 8080, wiadomość e-mail – za pomocą formularza, który znajdziesz TUTAJ.

Nie pozwól, by świąteczną radość zakłócili cyberprzestępcy– zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Logo Funduszy Europejskich, flaga Polski, flaga Unii Europejskiej z tekstem o dofinansowaniu oraz logo NASK.

Projekt dofinansowany przez UE.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

NASK_POST_alert-proces-wyborczy_3x4
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|2 min. czytania

AKTUALIZACJA. Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. Po interwencji NASK META zablokowała reklamy

Reklamy polityczne, które mogły zostać opłacone z zagranicy i miały znamiona dezinformacji, zostały zablokowane przez firmę META po interwencji OAD NASK. To efekt działań prowadzonych w ramach projektu "Parasol Wyborczy", którego celem jest przeciwdziałanie manipulacjom w okresie kampanii wyborczej.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.