Typ_aktualnosc Aktualność
04 Grudnia 2024|4 min. czytania

Kampania NASK dla liderów opinii: Nastawcie radar na dezinformacyjne bzdury

„WERYFIKUJĘ!” to najnowsza inicjatywa instytutu badawczego NASK, która prowadzona jest równolegle z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jest skierowana do liderów i liderek opinii, by wyczulić ich na problem dezinformacji, ułatwić jej dostrzeganie i rozpoznawanie działań internetowych trolli.

kobieta na czarno ziolono czerwonym tle, trzyma w ręku lupę z literą i
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Wiedza o tym, czym jest dezinformacja i umiejętność jej rozpoznawania, to kompetencja niezbędna do życia w cyfrowej rzeczywistości, a tym bardziej do jej kreowania. Dlatego instytut NASK rusza z kampanią „WERYFIKUJĘ!”, skierowaną do dziennikarzy, ekspertów oraz aktywistów.

Zadaniem kampanii jest przekazanie wiedzy o zagrożeniach oraz pokazanie działalności analityków instytutu NASK, którzy na bieżąco monitorują dezinformację i analizują jej wpływ na społeczeństwo obywatelskie, demokratyczne wybory oraz poziom zaufania do mediów i instytucji publicznych. Celem tych działań jest ograniczanie skutków dezinformacji i wzmacnianie odporności społecznej na manipulacje treściami.

– Edukowanie ludzi czym jest dezinformacja, to absolutna podstawa, jeśli chcemy ograniczyć jej wpływ na nasze życie i decyzje. Im więcej osób zrozumie, jak działają mechanizmy manipulacji informacyjnej, tym trudniej będzie posługując się fałszywymi treściami wpływać na opinię publiczną. Dlatego tak ważne jest, zgłaszanie przypadków dezinformacji do NASK. Dzięki temu specjaliści mogą szybciej reagować i ograniczać jej zasięg. To trochę jak sprzątanie przestrzeni publicznej – im więcej nas w tym uczestniczy, tym lepsze efekty dla wszystkich” – podkreśla Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.

Kampanie „WERYFIKUJĘ!” i „SPRAWDZAM!” zostały przygotowane przez NASK dzięki dotacji z Ministerstwa Cyfryzacji. To efekt zmiany, jaka zaszła w dotychczasowym Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji, który został przekształcony w Ośrodek Analiz Dezinformacji.

– Dezinformacja to jedno z największych wyzwań współczesnego świata cyfrowego. Walka z nią wymaga przede wszystkim wiedzy, świadomości i zaangażowania. Kampania ‘WERYFIKUJĘ!’ jest odpowiedzią na potrzebę dostarczenia liderom opinii skutecznych narzędzi do rozpoznawania i przeciwdziałania manipulacjom informacyjnym. Jedynie wspólnym wysiłkiem możemy ograniczyć jej negatywny wpływ na społeczeństwo i demokrację”– mówi Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Pigułka na dezinformację

W ramach kampanii NASK uruchomił specjalną stronę internetową, która zawiera zestaw materiałów edukacyjnych i analitycznych. Pomogą one zrozumieć, jak działa dezinformacja, jakie techniki są wykorzystywane do manipulacji informacjami oraz jak można rozpoznawać fałszywe treści.

Materiały te obejmują:

  •  Artykuły i przykłady, czym dokładnie jest dezinformacja, kto ją tworzy oraz co za sobą niesie.
  •  Raporty i analizy przedstawiające najpopularniejsze trendy w dezinformacji, sposoby jej rozpowszechniania oraz zwalczania. Na szczególną uwagę zasługuje analiza potencjału dezinformacyjnego wokół tematu budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
  •  Informacje i wskazówki, jak skutecznie weryfikować informacje i przeciwdziałać dezinformacji.
  •  Infografiki i dane statystyczne, które ilustrują mechanizmy i następstwa działania dezinformacji.
  •  Na stronie znajduje się również zakładka, przy pomocy której można zgłaszać treści dezinformacyjne.

Chcemy, by nasza kampania była nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracją do działania – dla dziennikarzy, aktywistów i wszystkich osób, które mają wpływ na opinię publiczną. Dezinformacja to wyzwanie, które wymaga wspólnej odpowiedzialności i współpracy”

– zaznacza Magdalena Wilczyńska, kierująca w NASK Pionem Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni.

NASK, który posiada najważniejszy w Polsce ośrodek analityczny zajmujący się dezinformacją, chce dzięki tej inicjatywie wyznaczać nowe standardy w edukacji społecznej i przeciwdziałaniu dezinformacji.

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Uczestniczka Zlotu na scenie, w tle slajd prezentacji o nadużywaniu internetu i uzależnieniu od gier
Typ_aktualnosc Aktualność
04 Lipca 2025|7 min. czytania

Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami

Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.

Zdjęcie pokazujące miejsce, w którym wpisuje się prompt w ramach korzystania ze sztucznej inteligencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
03 Lipca 2025|4 min. czytania

PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI

Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.

Tłum ludzi bawi się na koncercie na świeżym powietrzu. Widać podniesione ręce, kolorowe światła sceniczne i atmosferę radości. Na pierwszym planie kobieta z kręconymi włosami i mężczyzna z brodą unoszą ręce w rytm muzyki.
Typ_aktualnosc Aktualność
30 Czerwca 2025|4 min. czytania

NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa! 

Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.