Kampania NASK dla liderów opinii: Nastawcie radar na dezinformacyjne bzdury
„WERYFIKUJĘ!” to najnowsza inicjatywa instytutu badawczego NASK, która prowadzona jest równolegle z ogólnopolską kampanią edukacyjną "SPRAWDZAM!". Jest skierowana do liderów i liderek opinii, by wyczulić ich na problem dezinformacji, ułatwić jej dostrzeganie i rozpoznawanie działań internetowych trolli.


Wiedza o tym, czym jest dezinformacja i umiejętność jej rozpoznawania, to kompetencja niezbędna do życia w cyfrowej rzeczywistości, a tym bardziej do jej kreowania. Dlatego instytut NASK rusza z kampanią „WERYFIKUJĘ!”, skierowaną do dziennikarzy, ekspertów oraz aktywistów.
Zadaniem kampanii jest przekazanie wiedzy o zagrożeniach oraz pokazanie działalności analityków instytutu NASK, którzy na bieżąco monitorują dezinformację i analizują jej wpływ na społeczeństwo obywatelskie, demokratyczne wybory oraz poziom zaufania do mediów i instytucji publicznych. Celem tych działań jest ograniczanie skutków dezinformacji i wzmacnianie odporności społecznej na manipulacje treściami.
– Edukowanie ludzi czym jest dezinformacja, to absolutna podstawa, jeśli chcemy ograniczyć jej wpływ na nasze życie i decyzje. Im więcej osób zrozumie, jak działają mechanizmy manipulacji informacyjnej, tym trudniej będzie posługując się fałszywymi treściami wpływać na opinię publiczną. Dlatego tak ważne jest, zgłaszanie przypadków dezinformacji do NASK. Dzięki temu specjaliści mogą szybciej reagować i ograniczać jej zasięg. To trochę jak sprzątanie przestrzeni publicznej – im więcej nas w tym uczestniczy, tym lepsze efekty dla wszystkich” – podkreśla Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.
Kampanie „WERYFIKUJĘ!” i „SPRAWDZAM!” zostały przygotowane przez NASK dzięki dotacji z Ministerstwa Cyfryzacji. To efekt zmiany, jaka zaszła w dotychczasowym Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji, który został przekształcony w Ośrodek Analiz Dezinformacji.
– Dezinformacja to jedno z największych wyzwań współczesnego świata cyfrowego. Walka z nią wymaga przede wszystkim wiedzy, świadomości i zaangażowania. Kampania ‘WERYFIKUJĘ!’ jest odpowiedzią na potrzebę dostarczenia liderom opinii skutecznych narzędzi do rozpoznawania i przeciwdziałania manipulacjom informacyjnym. Jedynie wspólnym wysiłkiem możemy ograniczyć jej negatywny wpływ na społeczeństwo i demokrację”– mówi Radosław Nielek, dyrektor NASK.
Pigułka na dezinformację
W ramach kampanii NASK uruchomił specjalną stronę internetową, która zawiera zestaw materiałów edukacyjnych i analitycznych. Pomogą one zrozumieć, jak działa dezinformacja, jakie techniki są wykorzystywane do manipulacji informacjami oraz jak można rozpoznawać fałszywe treści.
Materiały te obejmują:
- Artykuły i przykłady, czym dokładnie jest dezinformacja, kto ją tworzy oraz co za sobą niesie.
- Raporty i analizy przedstawiające najpopularniejsze trendy w dezinformacji, sposoby jej rozpowszechniania oraz zwalczania. Na szczególną uwagę zasługuje analiza potencjału dezinformacyjnego wokół tematu budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
- Informacje i wskazówki, jak skutecznie weryfikować informacje i przeciwdziałać dezinformacji.
- Infografiki i dane statystyczne, które ilustrują mechanizmy i następstwa działania dezinformacji.
- Na stronie znajduje się również zakładka, przy pomocy której można zgłaszać treści dezinformacyjne.
Chcemy, by nasza kampania była nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracją do działania – dla dziennikarzy, aktywistów i wszystkich osób, które mają wpływ na opinię publiczną. Dezinformacja to wyzwanie, które wymaga wspólnej odpowiedzialności i współpracy”
– zaznacza Magdalena Wilczyńska, kierująca w NASK Pionem Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni.
NASK, który posiada najważniejszy w Polsce ośrodek analityczny zajmujący się dezinformacją, chce dzięki tej inicjatywie wyznaczać nowe standardy w edukacji społecznej i przeciwdziałaniu dezinformacji.
Wyróżnione aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.
Polska w czołówce rozwiązań technologii kwantowej
Opracowane w Polsce urządzenia QKD są gotowe do działania. Ich możliwości pokazało dzisiejsze połączenie między Ministerstwem Cyfryzacji a WAT. Bezpieczna, polska technologia to ważny krok ku uniezależnieniu się od zagranicznych dostawców i suwerenności cyfrowej oraz część europejskiego projektu łączności satelitarnej.
Najnowsze aktualności
Efekt motyla, cyberedukacja i SECURE International Summit
Secure International Summit - najważniejsza konferencja polskiej prezydencji w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje ekspertów, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Biorą w nich udział mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalne warsztaty zostały uruchomione z myślą o uczniach szkół średnich.
SECURE International Summit 2025
Przeszło 700 gości, ponad 30 paneli i wystąpień, szerokie grono ekspertów w zakresie cyberzagrożeń i z branży IT. Zakończyła się największa konferencja poświęcona cyberbezpieczeństwu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE – SECURE International Summit. Wydarzenie odbyło się w dniach 3-4 kwietnia w gmachu Opera Nova w Bydgoszczy.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.