Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?
W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.


Przygotowaliśmy kolejne przykłady deepfake’ów, które tym razem wskazują konkretne błędy logiczne, a te mogą zdradzać twórców treści manipulacyjnych. Wszystko po to, by pokazać jak łączyć obserwacje wizualne i słuchowe z umiejętnością krytycznej analizy treści. Co ważne w wykrywaniu błędów logicznych najważniejsza jest uważność i znajomość kontekstu.
Najczęstsze błędy logiczne w deepfake’ach
- Niespójność mowy ciała z treścią
Naturalne gesty są trudne do odtworzenia przez sztuczną inteligencję. W deepfake’ach często obserwujemy gwałtowną gestykulacje, która zupełnie nie pasuje do spokojnej, stonowanej wypowiedzi. Z drugiej strony, brak naturalnych ruchów ciała, np. minimalnego poruszania się głowy podczas mówienia, również może zdradzić manipulację. - Głos niepasujący do postaci
Jednym z najbardziej rażących błędów logicznych jest brak zgodności między wizerunkiem a głosem. Przykładem może być sytuacja, gdy widzimy znaną osobę, ale jej głos brzmi zupełnie inaczej – jakby należał do kogoś innego. Tego typu oszustwa często występują, gdy twórcy deepfake’ów idą na skróty i nie próbują nawet dopasować barwy głosu do postaci. - Brak wiarygodności treści
Deepfake może przedstawiać sytuację, która nie pasuje do rzeczywistości. Przykłady? Światowej klasy celebryta nagle mówi płynnie w języku polskim, chociaż w rzeczywistości nie zna tego języka. Inny przykład to sytuacja, w której fałszywy lektor symuluje tłumaczenie, ale treść wypowiedzi nie zgadza się z ruchem ust postaci. - Treść jest niespójna i nielogiczna
W deepfake’ach mogą pojawiać się niespójności w samej wypowiedzi, a nawet osoba, występująca w nagraniu, może przedstawiać się jako ktoś inny.
Oglądaj kolejny odcinek i bądź o krok przed oszustami
Nie przegap najnowszego odcinka, w którym pokażemy kolejne przykłady jak identyfikować subtelne, ale wymowne sygnały manipulacji. W następnym odcinku powiemy o technikach maskowania stosowanych w deepfake’ach, które mają na celu oszukanie narzędzi stworzonych do identyfikowania deepfake’ów.
Bądź świadomym użytkownikiem internetu – wiedza to Twoja najlepsza obrona!
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.