Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda
Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.


Już po raz drugi influencerzy – twórcy o największym zasięgu w polskim internecie – rozmawiali o bezpieczeństwie informacyjnym. Nieprzypadkowo to właśnie na tym spotkaniu pojawił się osobiście wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Robimy to nie dla siebie, tylko po to, żeby móc kiedyś spojrzeć w lustro i powiedzieć: zrobiliśmy wszystko, żeby było bezpieczniej – podkreślał.
– Czas kampanii wyborczej się skończy, ale walka o prawdę powinna trwać dalej – powiedział premier Krzysztof Gawkowski podczas spotkania z influencerami zorganizowanego przez NASK. W spotkaniu wzięli udział twórcy internetowi, dziennikarze, eksperci i influencerzy. Temat był jeden: jak reagować na dezinformację w czasach wyborczych i co może zrobić każdy, kto ma swoje grono odbiorców.
To już kolejne szkolenie NASK dla internetowych twórców treści – bo ich rola w walce z fałszem staje się kluczowa.
„Macie większe zasięgi niż ja. Tworzycie prawdę wizji, prawdę rolki”
Wicepremier mówił wprost: to influencerzy, a nie politycy czy dziennikarze, mają dziś największe zasięgi i realny wpływ na debatę publiczną. To oni kształtują „prawdę wizji i prawdę rolki”. I to oni mogą powstrzymywać kłamstwo – lub je powielać.
– Jesteście ważni. Wasze zasięgi są większe niż moje. To wy dziś tworzycie treści, które kształtują opinię publiczną. Możecie zatrzymać kłamstwo albo je wzmocnić — kłamstwo, które dotyczy dziś każdego z nas – zaznaczał minister.
Krzysztof Gawkowski odnosił się również do realnych scenariuszy zagrożeń: – To, co się dzieje online, przechodzi do offline. Szczególnie w czasach, gdy odbiorcy nie mają kompetencji cyfrowych do odróżniania prawdy od kłamstwa.
I przypomniał: – Dezinformacja nie musi być skutkiem zorganizowanego ataku. Czasem wystarcza niewiedza i bezrefleksyjne powielanie kłamstw.
Uczmy się na cudzych błędach
Jednym z najczęściej przywoływanych przykładów szerzenia dezinformacji przez twórców cyfrowych była Rumunia . Tam influencerzy zostali zignorowani jako grupa ryzyka, a TikTok stał się narzędziem nielegalnego finansowania kampanii politycznych.
Ekspertki z NASK –dr Agnieszka Lipińska, kierownik Ośrodka Analizy Dezinformacji i Magdalena Wilczyńska, dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni – wskazywały, że Rumunia zignorowała ten problem, nie stworzyła żadnych procedur i pozwoliła, by TikTok stał się narzędziem do masowego wpływu na opinię publiczną.
– Zrobiono to sprytnie – mówiła Lipińska. – Przez treści lifestyle’owe, wartości rodzinne, grę na emocjach. Influencerzy nawet nie byli świadomi, że uczestniczą w kampanii.
Przypomniały, że u nas mechanizmy nadzoru już działają, a Polska, ucząc się na cudzych błędach, objęła finansowanie kampanii ścisłym monitoringiem.
– Zrobiliśmy wszystko, żeby uniknąć rumuńskiego scenariusza – dodał premier.
Dezinformacja ma wiele twarzy
Drugą część szkolenia poprowadzili eksperci i ekspertki z NASK. Uczestnicy poznali techniki manipulacji stosowane w kampaniach dezinformacyjnych – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przykłady? Komentarze pisane z perspektywy „zwykłych ludzi” (np. 38-letnia Niemka, zaniepokojona pomocą dla Ukrainy), influencerki generowane przez AI promujące konkretne wartości polityczne, czy boty udające mieszkańców Polski, publikujące po angielsku ostrzeżenia o rzekomych zamachach w dniu wyborów.
– Dezinformacja to nie tylko fake newsy. To cała maszyneria wpływu, która ma zasiać chaos i podważyć zaufanie do państwa – mówiła dr Agnieszka Lipińska z NASK.
Eksperci pokazali, jak wyglądają fałszywe strony internetowe podszywające się pod media, jak działają grupy na Telegramie i jak rozpoznawać skoordynowane kampanie dezinformacyjne. Osobną część poświęcono pracy algorytmów – także w kontekście ograniczania zasięgów wybranych treści. Pokazano m.in. badania naukowe wskazujące na nierówne traktowanie różnych opcji politycznych przez platformy.
Wspólny front przeciw kłamstwu
Szkolenie miało charakter warsztatowy — uczestnicy swobodnie zadawali pytania, w tym o zgłaszanie dezinformacji do platform, trudności we współpracy z TikTokiem czy odpowiedzialność platform za nieprawdziwe treści. Eksperci mówili otwarcie, że często nie otrzymują odpowiedzi od serwisów, a ich zgłoszenia są ignorowane.
Wskazano też na problemy z nielegalnymi reklamami, oszustwami z wykorzystaniem wizerunku celebrytów i brakiem transparentności algorytmów.
Szkolenie było kolejnym z cyklu „Bezpieczne wybory”, realizowanego przez NASK. Jego celem jest budowanie odporności informacyjnej – wśród dziennikarzy, organizacji społecznych i twórców treści. Wspólnie możemy tworzyć bezpieczniejszą infosferę.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.
Młodzi, zdolni, cyfrowi. NASK inwestuje w przyszłość
Najlepsze “inżynierki” wybrane. Młodzi autorzy prac, nagrodzonych w V Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), już zmieniają świat na lepsze. Za nami Gala Finałowa. Nagrody, które ufundował NASK, wręczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz dr inż. Radosław Nielek, dyrektor Instytutu.
Masz głowę do znajdowania luk w systemach? ECSC czeka
Chcesz zajmować się cyberbezpieczeństwem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Świetnie trafiłeś. Bo choć świat "cyber" kojarzy się z tajemniczymi linijkami kodu i skomplikowanymi systemami, prawda jest taka, że to przestrzeń dla ludzi z bardzo różnymi umiejętnościami. I – co ważne – otwarta także dla tych, którzy dopiero się uczą.