Typ_aktualnosc Aktualność
26 Lutego 2025|2 min. czytania

Czy jesteśmy zagubieni w sieci? Odpowiedź NASK na deskach teatru

„Zagubieni w sieci”, to tytuł przedstawienia, które już jutro zadebiutuje na scenie Terminalu Kultury Gocław. Wydarzenie teatralne, organizowane przez NASK, skierowane jest do młodzieży w wieku 13-17 lat i porusza bardzo aktualny temat trwałości relacji budowanych w sieci.

Dwóch mężczyzn na scenie w trakcie spektaklu. Jeden stoi z mikrofonem, ubrany w różową marynarkę i jeansy, a drugi siedzi na niskim stołku, ma na sobie żółtą czapkę, białą koszulkę i czerwone spodnie. Tło sceny zdobią futurystyczne grafiki z motywami sieci i ikonami technologicznymi.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Spektakl opowiada historię grupy młodych bohaterów: Kacpra, Ilony, Kasi, Tomka i Asi, którzy funkcjonują w wirtualnym świecie, nawiązując relacje pozbawione głębi i autentyczności. Kiedy dostrzegają powierzchowność tych znajomości, podejmują wysiłek i próbują odbudować swoją przyjaźń, zyskując tym samym cenną lekcję o znaczeniu komunikacji i relacji, które opierają się na spotkaniach w prawdziwym świecie. Spektakl pokazuje zmagania związane z budowaniem przyjaźni poza internetem.  

– Naszym celem jest uświadomienie młodym ludziom, jak istotne jest pielęgnowanie relacji twarzą w twarz oraz jak łatwo można się zagubić w cyfrowej rzeczywistości. Liczymy, że zainspirowani przedstawieniem zastanowią się na relacjami, które sami tworzą i postawią na te autentyczne – podkreśla Anna Rywczyńska, kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK 

Dla kogo?

Przedstawienie kierujemy do młodzieży w wieku 13-17 lat. 27 i 28 lutego obejrzy go ponad 700 uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Repertuar na kolejne tygodnie będzie znany wkrótce. 

Spektakl „Zagubieni w sieci” powstał w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Myślą przewodnią, która przyświeca DBI 2025 jest samotność młodych w wirtualnym tłumie. Tematyka przedstawienie wpisuje się w omawiane podczas DBI tematy.  

Poprzednia edycja projektu, czyli przedstawienie „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” dla klas I-IV szkół podstawowych,  pozwoliła dotrzeć z treściami edukacyjnymi o bezpieczeństwie w sieci do ponad 90 tysięcy uczniów. 

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej TIB PAN na rok akademicki 2025/2026!
Aktualność
28 Maja 2025|2 min. czytania

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej TIB PAN na rok akademicki 2025/2026!

Już 16 czerwca 2025 r. rozpocznie się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN na rok akademicki 2025/2026. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aplikowania.

Ilustracja przedstawia grupę ludzi stojących w kolejce do głosowania. Każda osoba korzysta z elektronicznego urządzenia do oddania głosu, stojąc przy białym lub ciemnym panelu głosowania. Wszyscy są młodzi, ubrani w swobodne, kolorowe ubrania i skupieni na swoich zadaniach. Tło jest jednolite w kolorze turkusowym, co nadaje ilustracji nowoczesny i minimalistyczny styl.
Typ_aktualnosc Aktualność
28 Maja 2025|4 min. czytania

Przed wyborami klikaj z głową

Na ostatniej prostej kampanii wyborczej łatwo możemy natrafić w sieci na próby manipulacji i oszustw, które wykorzystują kontekst wyborczy. Nie wszystko, co widzimy w sieci, jest prawdą – warto o tym pamiętać, by nie dać się oszukać i decydować w oparciu o fakty, a nie fałszywe doniesienia.

Mężczyzna siedzący na fotelu i trzymający komputer na kolanach, a obok niego siedzi pies
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Maja 2025|5 min. czytania

Incydent? Nie działaj w pojedynkę – zgłoś go do CERT Polska

Często zaczyna się niewinnie – e-mail z „pilną wiadomością” z banku, SMS z linkiem informującym o niedopłacie. Chwilę później cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane wrażliwe lub te do logowania w bankowości elektronicznej. Rozpoznawanie zagrożeń to jedno, ale równie ważne jest zgłaszanie ich do działającego w NASK zespołu CERT Polska.