Czy jesteśmy zagubieni w sieci? Odpowiedź NASK na deskach teatru
„Zagubieni w sieci”, to tytuł przedstawienia, które już jutro zadebiutuje na scenie Terminalu Kultury Gocław. Wydarzenie teatralne, organizowane przez NASK, skierowane jest do młodzieży w wieku 13-17 lat i porusza bardzo aktualny temat trwałości relacji budowanych w sieci.


Spektakl opowiada historię grupy młodych bohaterów: Kacpra, Ilony, Kasi, Tomka i Asi, którzy funkcjonują w wirtualnym świecie, nawiązując relacje pozbawione głębi i autentyczności. Kiedy dostrzegają powierzchowność tych znajomości, podejmują wysiłek i próbują odbudować swoją przyjaźń, zyskując tym samym cenną lekcję o znaczeniu komunikacji i relacji, które opierają się na spotkaniach w prawdziwym świecie. Spektakl pokazuje zmagania związane z budowaniem przyjaźni poza internetem.
– Naszym celem jest uświadomienie młodym ludziom, jak istotne jest pielęgnowanie relacji twarzą w twarz oraz jak łatwo można się zagubić w cyfrowej rzeczywistości. Liczymy, że zainspirowani przedstawieniem zastanowią się na relacjami, które sami tworzą i postawią na te autentyczne – podkreśla Anna Rywczyńska, kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK
Dla kogo?
Przedstawienie kierujemy do młodzieży w wieku 13-17 lat. 27 i 28 lutego obejrzy go ponad 700 uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Repertuar na kolejne tygodnie będzie znany wkrótce.
Spektakl „Zagubieni w sieci” powstał w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Myślą przewodnią, która przyświeca DBI 2025 jest samotność młodych w wirtualnym tłumie. Tematyka przedstawienie wpisuje się w omawiane podczas DBI tematy.
Poprzednia edycja projektu, czyli przedstawienie „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” dla klas I-IV szkół podstawowych, pozwoliła dotrzeć z treściami edukacyjnymi o bezpieczeństwie w sieci do ponad 90 tysięcy uczniów.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej TIB PAN na rok akademicki 2025/2026!
Już 16 czerwca 2025 r. rozpocznie się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN na rok akademicki 2025/2026. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aplikowania.
Przed wyborami klikaj z głową
Na ostatniej prostej kampanii wyborczej łatwo możemy natrafić w sieci na próby manipulacji i oszustw, które wykorzystują kontekst wyborczy. Nie wszystko, co widzimy w sieci, jest prawdą – warto o tym pamiętać, by nie dać się oszukać i decydować w oparciu o fakty, a nie fałszywe doniesienia.
Incydent? Nie działaj w pojedynkę – zgłoś go do CERT Polska
Często zaczyna się niewinnie – e-mail z „pilną wiadomością” z banku, SMS z linkiem informującym o niedopłacie. Chwilę później cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane wrażliwe lub te do logowania w bankowości elektronicznej. Rozpoznawanie zagrożeń to jedno, ale równie ważne jest zgłaszanie ich do działającego w NASK zespołu CERT Polska.