Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Nie ma wątpliwości, że generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał do transformacji rynku pracy w Polsce, także pozytywnej, ale ten wpływ będzie zróżnicowany w zależności od branży i typu zawodu.  

Problem zbadali eksperci z NASK i działającej przy ONZ Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO). Opracowali również autorską metodę budowy indeksu narażenia zawodów na zastąpienie przez AI, która umożliwi przeprowadzenie podobnych badań w innych krajach świata.  

Efekty zostały zaprezentowane przez eksperta NASK dra Marka Troszyńskiego podczas konferencji „Przyszłość pracy w Europie cyfrowej”. Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się w ramach trwającej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. 

Człowiek vs. AI: Walka o Biurko Przyszłości 

Dane zebrane przez ekspertów z NASK i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) pokazują wyraźnie, że najbardziej zagrożone są profesje, które opierają się na powtarzalnych zadaniach, np. prace administracyjne, analityczne lub podstawowe usługi finansowe.  

„Nasze badanie pokazuje, że pracownicy martwią się o bezpieczeństwo zawodowe oraz przyszłość poszczególnych profesji. Medialna narracja wokół AI często wzmacnia te obawy i sugeruje, że technologia może prowadzić do masowej utraty miejsc pracy lub całkowitego przekształcenia określonych sektorów. Niepewność i obawy są bardzo silne wśród młodych pracowników, a to wpływa na ich komfort psychiczny i motywację do pracy” – komentuje Marek Troszyński, ekspert z Biura Analiz i Badań w NASK. 

Dr Marek Troszyński w garniturze i okularach siedzi przy stole konferencyjnym, czytając dokumenty. Przed nim znajduje się mikrofon, tablet oraz butelki wody. W tle widoczny jest baner z logotypem oraz inni uczestnicy spotkania.

Generatywna sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka. Badanie pokazuje, że ma ona potencjał do wspierania i transformacji tych zawodów, które wymagają kreatywności i kompetencji miękkich. Najpewniej będzie to prowadzić do powstawania nowych miejsc pracy. Znaczna część polskich pracowników nie zna narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, mimo ich szerokiej dostępności. Polscy przedsiębiorcy nie wdrażają nowych technologii zbyt chętnie, a technologia AI budzi wśród nich niepokój. Analiza ekspertów pokazuje, że obawy i poziom adaptacji narzędzi AI zależą od wykształcenia i doświadczenia zawodowego – młodsi i bardziej wykwalifikowani pracownicy szybciej przyswajają nowe technologie i chętniej po nie sięgają.  

„Mniej niż 10% zapytanych osób pracuje w firmach, które wprowadziły narzędzia AI. To nieduży odsetek. Zauważalne jest także to, że niechęć w stosunku do sztucznej inteligencji rośnie wraz z wiekiem. Młodzi pracownicy widzą AI jako narzędzie zwiększające produktywność i 40% z nich spodziewa się zmian charakteru ich zawodu z powodu AI” – podkreśla Marek Troszyński z NASK.

Innowacyjne efekty badania 

Dane zebrane przez ekspertów rzucają światło na klimat, jaki panuje na rynku pracy w Polsce. Przyczyniły się też do opracowania innowacyjnego indeksu, który umożliwi przeprowadzenie podobnych analiz w innych krajach świata. Mowa o New Global Index of Occupational Exposure to Generative AI (Nowy Globalny Indeks Narażenia na Zastąpienie Przez Generatywną Sztuczną Inteligencję). 

Efekt polskich badań przeprowadzonych przez NASK i ILO będzie zaczątkiem analizy sytuacji w Europie i na świecie. Wnioski z pracy naukowców, prognozy i zalecenia dla polskiego rynku pracy zostaną wkrótce przedstawione w formie raportu. Już teraz warto podkreślić, że jednym z kluczowych wniosków z badania jest to, że psychologiczny i społeczny wpływ AI nie może pozostać niezauważony.  

Rezultaty prac i sam indeks omówił na gdańskiej konferencji „Przyszłość pracy w Europie cyfrowej” dr Marek Troszyński z NASK. W spotkaniu wzięli udział Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ministra do spraw Równości Katarzyna Kotula, a także przedstawiciele rządów krajów wspólnoty i wysocy przedstawiciele unijnych instytucji.  

Sala konferencyjna w nowoczesnej bibliotece, gdzie przy długim stole siedzi kilkanaście osób w formalnych strojach, uczestnicząc w spotkaniu. W tle widoczne są regały z książkami oraz baner z logotypem 'POLAND 25 EU'. Nad stołem zawieszone są dekoracyjne, niebieskie i białe elementy przypominające lecące ptaki. Na pierwszym planie widać ekran z wyświetlonymi obrazami.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Na pierwszym planie widać uśmiechniętą kobietę w czarnym stroju, trzymającą otwartą teczkę z podpisaną umową. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, spoglądający w stronę dokumentu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Lutego 2025|3 min. czytania

„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach

W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.

Obraz przedstawia pięć osób - Emilię Wierzbicki, Donalda Tuska, Elona Muska, Anitę Werner, Ewę Drzyzgę na kadrach z nagrań wideo. Zdjęcia są przetworzone cyfrowo, nadając im niebieskawy odcień. Na środku grafiki znajduje się duży napis „DEEPFAKE” w czerwonym kolorze, a poniżej czarny tekst: „Błędy logiczne? To może być DEEPFAKE” z ostatnim słowem wyróżnionym na niebiesko. Całość sugeruje tematykę manipulacji audiowizualnej i wskazuje na możliwość fałszowania treści za pomocą technologii deepfake.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?

W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

Informacje

Najnowsze aktualności

Agnieszka Gryszczyńska
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Rynek nazw domeny .pl – szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2024 roku. Infografika przedstawia kluczowe dane: prawie 2,6 miliona aktywnych nazw w domenie .pl, prawie 195 tysięcy nowych nazw oraz ponad 1,1 miliona abonentów.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|4 min. czytania

Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę

Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!

Father holding coffee cup and talking to smiling daughter using laptop during breakfast in kitchen
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|7 min. czytania

Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych

Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.