Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Nie ma wątpliwości, że generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał do transformacji rynku pracy w Polsce, także pozytywnej, ale ten wpływ będzie zróżnicowany w zależności od branży i typu zawodu.  

Problem zbadali eksperci z NASK i działającej przy ONZ Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO). Opracowali również autorską metodę budowy indeksu narażenia zawodów na zastąpienie przez AI, która umożliwi przeprowadzenie podobnych badań w innych krajach świata.  

Efekty zostały zaprezentowane przez eksperta NASK dra Marka Troszyńskiego podczas konferencji „Przyszłość pracy w Europie cyfrowej”. Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się w ramach trwającej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. 

Człowiek vs. AI: Walka o Biurko Przyszłości 

Dane zebrane przez ekspertów z NASK i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) pokazują wyraźnie, że najbardziej zagrożone są profesje, które opierają się na powtarzalnych zadaniach, np. prace administracyjne, analityczne lub podstawowe usługi finansowe.  

„Nasze badanie pokazuje, że pracownicy martwią się o bezpieczeństwo zawodowe oraz przyszłość poszczególnych profesji. Medialna narracja wokół AI często wzmacnia te obawy i sugeruje, że technologia może prowadzić do masowej utraty miejsc pracy lub całkowitego przekształcenia określonych sektorów. Niepewność i obawy są bardzo silne wśród młodych pracowników, a to wpływa na ich komfort psychiczny i motywację do pracy” – komentuje Marek Troszyński, ekspert z Biura Analiz i Badań w NASK. 

Dr Marek Troszyński w garniturze i okularach siedzi przy stole konferencyjnym, czytając dokumenty. Przed nim znajduje się mikrofon, tablet oraz butelki wody. W tle widoczny jest baner z logotypem oraz inni uczestnicy spotkania.

Generatywna sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka. Badanie pokazuje, że ma ona potencjał do wspierania i transformacji tych zawodów, które wymagają kreatywności i kompetencji miękkich. Najpewniej będzie to prowadzić do powstawania nowych miejsc pracy. Znaczna część polskich pracowników nie zna narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, mimo ich szerokiej dostępności. Polscy przedsiębiorcy nie wdrażają nowych technologii zbyt chętnie, a technologia AI budzi wśród nich niepokój. Analiza ekspertów pokazuje, że obawy i poziom adaptacji narzędzi AI zależą od wykształcenia i doświadczenia zawodowego – młodsi i bardziej wykwalifikowani pracownicy szybciej przyswajają nowe technologie i chętniej po nie sięgają.  

„Mniej niż 10% zapytanych osób pracuje w firmach, które wprowadziły narzędzia AI. To nieduży odsetek. Zauważalne jest także to, że niechęć w stosunku do sztucznej inteligencji rośnie wraz z wiekiem. Młodzi pracownicy widzą AI jako narzędzie zwiększające produktywność i 40% z nich spodziewa się zmian charakteru ich zawodu z powodu AI” – podkreśla Marek Troszyński z NASK.

Innowacyjne efekty badania 

Dane zebrane przez ekspertów rzucają światło na klimat, jaki panuje na rynku pracy w Polsce. Przyczyniły się też do opracowania innowacyjnego indeksu, który umożliwi przeprowadzenie podobnych analiz w innych krajach świata. Mowa o New Global Index of Occupational Exposure to Generative AI (Nowy Globalny Indeks Narażenia na Zastąpienie Przez Generatywną Sztuczną Inteligencję). 

Efekt polskich badań przeprowadzonych przez NASK i ILO będzie zaczątkiem analizy sytuacji w Europie i na świecie. Wnioski z pracy naukowców, prognozy i zalecenia dla polskiego rynku pracy zostaną wkrótce przedstawione w formie raportu. Już teraz warto podkreślić, że jednym z kluczowych wniosków z badania jest to, że psychologiczny i społeczny wpływ AI nie może pozostać niezauważony.  

Rezultaty prac i sam indeks omówił na gdańskiej konferencji „Przyszłość pracy w Europie cyfrowej” dr Marek Troszyński z NASK. W spotkaniu wzięli udział Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ministra do spraw Równości Katarzyna Kotula, a także przedstawiciele rządów krajów wspólnoty i wysocy przedstawiciele unijnych instytucji.  

Sala konferencyjna w nowoczesnej bibliotece, gdzie przy długim stole siedzi kilkanaście osób w formalnych strojach, uczestnicząc w spotkaniu. W tle widoczne są regały z książkami oraz baner z logotypem 'POLAND 25 EU'. Nad stołem zawieszone są dekoracyjne, niebieskie i białe elementy przypominające lecące ptaki. Na pierwszym planie widać ekran z wyświetlonymi obrazami.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

Premier Krzysztof Gawkowski przemawia podczas spotkania w NASK, trzyma mikrofon i gestykuluje, w tle uczestnik słucha z powagą.
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Maja 2025|4 min. czytania

Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda.

Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.

Polska drużyna z udziałem NASK na podium NATO
Aktualność
09 Maja 2025|5 min. czytania

Polska drużyna z udziałem NASK na podium NATO

To były cztery dni intensywnej pracy pod presją czasu, realizowanej w realiach cyfrowej wojny. Polsko- francuska drużyna, zdobyła drugie w największych na świecie ćwiczeniach cyberobrony – NATO Locked Shields 2025. Wśród najlepszych z najlepszych znaleźli się również specjaliści z NASK.

Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji w NASK, zabiera głos podczas spotkania, trzymając mikrofon. W tle widoczny jest baner z logo NASK, a przy stole siedzą również inni uczestnicy z laptopami.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Maja 2025|5 min. czytania

AI – standardy i przyszłość. Europejskie warsztaty w NASK

UE chce by rewolucja AI była bezpieczna i zgodna z europejskimi wartościami – oparta na wspólnych, sprawdzonych standardach. To właśnie tym zagadnieniom poświęcone były warsztaty w NASK w zorganizowane ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wnioski ze spotkania będą przydatne m.in. podczas czerwcowego posiedzenia Rady UE.