SECURE 2024 – wyznaczamy horyzont cyberbezpieczeństwa

10-latek edukujący o cyberbezpieczeństwie, szef agencji ENISA, agent FBI, dziennikarz śledczy „Washington Post”, szefowa ważnego ukraińskiego serwisu informacyjnego – organizowana przez NASK konferencja SECURE od ponad ćwierć wieku gromadzi specjalistów, nakreślających horyzont cyberbezpieczeństwa i pokazujących trendy w branży. Tegoroczna, 27. edycja odbędzie się 16-17 kwietnia.

 

SECURE to nie tylko przestrzeń wymiany doświadczeń najlepszych ekspertów z branży, ale też miejsce, w którym kształtują się kierunki rozwoju rynku cyberbezpieczeństwa. To też najstarsza w Polsce konferencja poświęcona bezpieczeństwu teleinformatycznemu. Na SECURE 2024 zapisało się już ponad 650 osób, które będą śledzić wystąpienia i panele podzielone na pięć ścieżek: plenarną, wyzwania, cyberbezpieczeństwo AI, samorządową i techniczną.

SECURE wyznacza przyszłość. Co przewidział najmłodszy prelegent i ukraińska redaktorka

W 2016 roku na konferencję aplikował 10-letni Reuben Abishai Paul z Austin w Teksasie. Ten najmłodszy prelegent w 27-letniej historii SECURE miał wykład „Minecraft Security”. Chłopiec, marzący o karierze cyberszpiega, dzielił wtedy swój czas między szkołę, uprawianie sportu, grę na instrumentach i uczestnictwo w czołowych konferencjach, na których przekonywał, jak ważne jest edukowanie dzieci i dorosłych na temat cyberbezpieczeństwa. Już 8 lat temu miał świadomość, że z czasem będziemy z internetu korzystać coraz intensywniej. Reuben występował na najbardziej znanych wydarzeniach z branży cyber, m.in. na konferencji RSA, DerbyCon czy (ISC)2 Security Congress.

Na SECURE 2024 będziemy rozmawiać o nowej zimnej wojnie. Warto wspomnieć, że na SECURE 2019 wykład miała Alya Shandra, redaktorka naczelna anglojęzycznego serwisu Euromaidan.press. Już wówczas, trzy lata przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, wprowadzała słuchaczy w kulisy wojny hybrydowej, którą prowadzi Rosja i przedstawiła dowody na ingerowanie Putina w politykę Ukrainy. Dziś wiemy, że projekcje prezentowane na SECURE znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Szef ENISA, agent FBI, dziennikarz śledczy z „Washington Post”

W ubiegłym roku ważnym gościem konferencji był Juhan Lepassaar, szef Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Mówił o tym, jakie są obecnie najpoważniejsze cyberzagrożenia, jak Unia Europejska ocenia poziom cyberbezpieczeństwa w Polsce i jaką mamy rolę w międzynarodowym systemie cyberbezpieczeństwa.

SECURE to perspektywa nie tylko europejska. Obraz cyberbezpieczeństwa zza oceanu przedstawiał na SECURE w 2019 r. Mike Malsch z FBI. Opowiadał o roli współpracy publiczno-prywatnej w zwalczaniu cyberprzestępczości i o działaniach amerykańskich instytucji w tym obszarze.

Z kolei były dziennikarz „Washington Post” Brian Krebs, autor najbardziej znanego w USA bloga (krebsonsecurity.com) o cyberprzestępczości, dzielił się wynikami swojego śledztwa o nieuczciwych praktykach aptek internetowych. Dowiódł, że rynek podrobionych leków na receptę powiązany jest z niemal każdym innym aspektem cyberprzestępczości, od spamu i złośliwego oprogramowania po kradzież tożsamości i fałszerstw kart kredytowych.

Na SECURE 2024 również spodziewamy się międzynarodowych gości. Denton Howard, dyrektor INHOPE, międzynarodowego stowarzyszenia walczącego z przemocą i wykorzystywaniem dzieci w internecie, będzie mówił o pilnej potrzebie globalnych rozwiązań światowego problemu, jakim jest CSAM.

SECURE 2024. Dużo o sztucznej inteligencji

SECURE 2024 skupia się na gorącej obecnie tematyce - związanej z AI, zarówno od tej pozytywnej, jak i negatywnej strony. To właśnie sztucznej inteligencji poświęcony jest niemal cały, drugi dzień konferencji.

Debatę „Cyberbezpieczeństwo technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję” moderował będzie dyrektor ds. strategicznego rozwoju cyberbezpieczeństwa NASK Krzysztof Silicki. Udział wezmą dr hab. inż. Jerzy Surma (SGH), Paweł Kostkiewicz (NASK), prof. Przemysław Biecek (Politechnika Warszawska), Monika Adamczyk (ENISA), Piotr Borkowski (AI Security Foundation) i Mateusz Bursiak (NASK).

O sztucznej inteligencji, która staje się czynnikiem kształtującym nowe formy cyberprzestępczości będą mówiły dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska (Prokuratura Krajowa) i Agata Ślusarek (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego). Prelegenci podzielą się również swoimi przemyśleniami na temat tego, jak przyszłe innowacje w AI mogą wpłynąć na krajobraz cyberzagrożeń.

W ramach konferencji SECURE 2024 odbędzie się 35 prelekcji z udziałem 50 prelegentów. Szczegółowa agenda dostępna jest na stronie wydarzenia.