Seminarium "Sztuczna inteligencja a inteligencja biologiczna: podobieństwa, różnice i wyzwania"

W przyszłą środę, 4 października, o godz. 10:00, zapraszamy serdecznie na seminarium prof. Tomasza Wolaka z Instytutu Patologii i Fizjologii Słuchu, pt. Sztuczna inteligencja a inteligencja biologiczna: podobieństwa, różnice i wyzwania. Zapraszamy do udziału osobistego na Kolskiej 12 (sala 3.12) lub do dołączenia do nas na Teams.

Seminarium dotyczyć będzie różnic i podobieństw pomiędzy sztuczną inteligencją i jej pierwowzorem - inteligencją biologiczną. Sposób działania ludzkiego mózgu zainspirował twórców sztucznych sieci neuronowych. Czy teraz role się odwrócą i AI pozwoli nam zgłębić mechanizm działania naszych mózgów?

Tytuł: Sztuczna inteligencja a inteligencja biologiczna: podobieństwa, różnice i wyzwania.

Gość seminarium: prof. Tomasz Wolak

Kiedy: 4.10.2023, godz. 10:00

Gdzie: w NASK na Kolskiej 12, sala 3.12, lub na Teams: https://tiny.pl/c54dx

Seminarium jest dostępne również dla osób spoza NASK, więc zaproszenie można przekazać zaprzyjaźnionym osobom, uczelniom i organizacjom. Dla osób spoza NASK obowiązuje rejestracja tutaj: https://forms.office.com/e/qqzpku0VtK

Streszczenie:

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina nauki i techniki, która w ostatnim okresie rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Jej możliwości wzbudzają zachwyt i niedowierzanie, ale jednocześnie budzą obawę związaną z nieprzewidywalnymi konsekwencjami jej rozwoju. Coraz więcej zadań AI wykonuje lepiej i szybciej niż człowiek. Bardzo szybko się uczy, potrafi planować i rozwiązywać problemy, rozpoznaje obrazy i mowę, prowadzi konwersację na poziomie coraz bliższym poziomowi człowieka.

Inteligencja biologiczna (BI) to z kolei zdolność organizmów żywych do przetwarzania informacji, adaptacji do zmieniającego się środowiska i osiągania celów.

Podczas wykładu zaprezentuję podobieństwa i różnice pomiędzy AI i BI w szczególności pokażę przykłady badań naukowych, które pozwoliły rozszerzyć naszą wiedzę na temat przetwarzania informacji w mózgu. Omówię jak działają sieci mózgowe, jak zmieniają się poprzez nabywanie doświadczeń i pokażę jak można je badać. Opowiem o próbach symulacji przetwarzania wzrokowego przez głębokie sieci neuronowe i co z tego wynikło.

Tomasz Wolak – kierownik Naukowego Centrum Obrazowania Medycznego w Światowym Centrum Słuchu, Profesor IFPS, autor ponad 100 artykułów w recenzowanych czasopismach, laureat wielu wyróżnień i nagród, w tym Odznaki Honorowej za zasługi dla Służby Zdrowia przyznawanej przez Ministra Zdrowia RP. Ma ponad 15 lat doświadczenia w temacie czynnościowych badań mózgu (fMRI), ponad 3 tys. przeprowadzonych badań i analiz, oraz udział w kilkudziesięciu projektach badawczych związanych z tematyką fMRI i EEG/fMRI.