100 tys. zł – to pula nagród najnowszego konkursu dla szkół OSE. Sprawdźcie, co zrobić, by wygrać. Na zgłoszenia czekamy do 13 stycznia 2023 r. Wspólnie zostańmy mistrzami energii!
Jak efektywnie korzystać z energii elektrycznej? Co zrobić, aby zużywać jej mniej – z korzyścią dla siebie i otaczającego świata? Liczy się każdy, nawet najmniejszy, krok. Szkoły Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – mamy coś specjalnie dla Was. To konkurs na najciekawszą szkolną inicjatywę pod hasłem „Mistrzowie Energii”. Działajcie - nagrody czekają!
- Cieszę się, że NASK i OSE angażują się w sprawy istotne społecznie. Nawyki cyfrowe, nawet te z pozoru nieistotne, mają sumarycznie olbrzymi wpływ na zużycie energii. Warto się nad tym pochylić, szczególnie w obecnych okolicznościach. Dzieci i młodzież szkolna są niesamowicie kreatywną częścią społeczeństwa dlatego też wierzę, że tego typu inicjatywy osiągną bardzo szeroki zasięg wspierając wiedzę i umiejętności w zakresie oszczędzania energii nie tylko wśród uczniów, ale też ich rodziców – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe podłączone lub będące w trakcie podłączania do OSE. Do wygrania jest 50 kart podarunkowych, o wartości 2000 zł każda, do wykorzystania na cele edukacyjne.
- Żyjąc w globalnej wiosce, trudno wyobrazić sobie świat bez smartfonów, komputerów, czy dostępu do internetu, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Ale jeszcze trudniej wyobrazić sobie świat bez energii – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK PIB – Poprzez organizowany przez nas konkurs „Mistrzowie Energii” chcemy przypomnieć, że każde, nawet najmniejsze działanie na rzecz oszczędzania energii jest ważne. I docenić te inicjatywy, które rodzą się z energii społecznej, z pomysłowości i innowacyjności dzieci i młodzieży.
Proste zasady
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Oto wskazówki!
Krok 1. Zorganizujcie dowolną szkolną inicjatywę, której celem będzie przekazanie wiedzy na temat tego, dlaczego oszczędzanie energii jest istotne i na jakie sposoby można to robić. Wydarzenie, konkurs plastyczny, projekt edukacyjny – możliwości jest wiele. Liczymy na Waszą kreatywność! Bardzo ważne jest to, aby w dany pomysł zaangażować jak najwięcej uczniów – każda szkoła może wysłać tylko jedno zgłoszenie.
UWAGA! Nie zapomnijcie o zdrowych cyfrowych nawykach – one też są sposobem na to, aby zużywać mniej energii.
Krok 2. Przygotujcie relację z przebiegu Waszej inicjatywy – szczegółowy opis i zdjęcia (to warunek konieczny), opcjonalnie również wideo.
Krok 3. Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy – przed jego wysyłką koniecznie zapoznajcie się z Regulaminem konkursu.
Gotowe! Teraz pozostaje czekać na wyniki – trzymamy kciuki za wszystkich!
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mistrzowie-energii.
Organizując swoje inicjatywy nie zapomnijcie się nimi pochwalić także w mediach społecznościowych. Oznaczajcie swoje wpisy hashtagami: #MistrzowieEnergii #MistrzowieEnergiiChallenge #MistrzowieEnergiiOSE #OSE. Działajcie!
Siła nawyków
O tym, że zdrowe cyfrowe nawyki są ważne przypominamy Wam regularnie. Zbyt częste korzystanie z urządzeń ekranowych może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne, przyczyniać się do uzależnienia od sieci, nasilać FOMO (ang. fear of missing out, czyli tzw. lęk przed odłączeniem). Tym razem zwracamy uwagę na jeszcze jeden aspekt.
– W OSE stawiamy przede wszystkim na edukację. Przekazujemy wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z sieci i z urządzeń z dostępem do internetu, tłumaczymy, dlaczego tak ważna – szczególnie dla najmłodszych – jest równowaga pomiędzy światem online i offline – mówi Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK. - Teraz, w ramach wspieranej przez NASK kampanii „Mistrzowie Energii” i organizowanego konkursu dla szkół, zachęcamy dodatkowo do tego, aby zdrowe cyfrowe nawyki przekuć w jeden ze sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej. Zwracajmy uwagę na to, ile czasu dziennie spędzamy przed ekranem smartfona – my, nasze dzieci i uczniowie. Jeśli zbyt długo – postarajmy się to zmienić – na lepsze - dodaje.
Nie jest tajemnicą, że wirtualny świat potrafi pochłonąć każdego - zwłaszcza dzieci, którym często znacznie trudniej niż dorosłym jest się „wylogować”. Jak temu zaradzić? Pomocą w zachowaniu zdrowego balansu będzie odkrycie JOMO (ang. joy of missing out), czyli radości z odłączenia od internetu, którą można poczuć dzięki innym, równie atrakcyjnym, aktywnościom offline. Brzmi jak wyzwanie? Wykorzystajcie swoją energię do tego, aby mu sprostać – i zachęcić do tego swoich uczniów.
Dla siebie, dla świata
Konkurs dla szkół Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest częścią kampanii „Mistrzowie Energii”, organizowanej przez Fundację Czyste Powietrze. Zobaczcie spot i sprawdźcie, co o oszczędzaniu energii mówią ambasadorzy kampanii.
Więcej informacji na: mistrzowieenergii.pl
Temat zmian klimatycznych i edukacji ekologicznej jest w OSE podejmowany na co dzień również w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) - programu informacyjnego na rzecz czystego powietrza, realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
Szczegóły, w tym wiele materiałów edukacyjnych, można znaleźć tutaj: esa.nask.pl/