Webinar na temat zawodów Capture The Flag

Czy wiesz, czym są zawody CTF (Capture the Flag)? Jak rozwiązywać zadania CTF? Jak wziąć udział w takich zmaganiach? – na te i inne pytania odpowiedzą eksperci już we wtorek podczas organizowanego przez NASK bezpłatnego webinaru poświęconego zagadnieniom cyberbezpieczeństwa.

Webinar organizowany jest dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych – tych, którzy wiedzą już prawie wszystko i tych, którzy rozpoczynają albo chcieliby rozpocząć przygodę z CTF.

Spotkanie poprowadzą Jakub Nowak i Jakub Wasilewski – uczestnicy finałów europejskich zawodów European Cyber Security Challenge 2021, którzy opowiedzą, czym są zawody CTF (capture the flag). Zaprezentują przykładowe zadania CTF oraz podpowiedzą, jak je rozwiązywać, m.in. jak wyszukiwać w plikach ukryte, zaszyfrowane treści, jak wykorzystywać podatności w aplikacjach internetowych i sprzęcie, wskażą przydatne metody i narzędzia.

Przede wszystkim jednak zdradzą sposób na zwycięstwo, czyli jak wygrywać, wykorzystując logiczne myślenie i techniki rozwiązywania problemów, a przy tym dobrze się bawić, współpracując w zespole CTF.

Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia 2022 r. w godz. 17:00-18:30 na platformie Teams.

 

Podczas spotkania uczestnicy pytali prowadzących jak przygotować się do zawodów CTF. Poniżej linki przekazane przez prelegentów:

 

Samouczki (tutorials):
- https://cryptopals.com/
Samouczki z kategorii kryptografia (crypto). Polecamy wykonywać polecenia w Pythonie, gdyż jest to bardzo przydatny język i warto się go nauczyć przy okazji.
- https://pwn.college/
Samouczki z kategorii inżynierii wstecznej (re) i wykorzystania podatności (pwn).
- https://overthewire.org/wargames/
Różne zadania, dobrze uczą korzystania z terminala i linuxa.

 

Zbiory zadań (challenges):
- https://play.picoctf.org/practice
Zadania na różnych poziomie trudności. Poziom definiowany przypisanymi punktami.
- https://hack.cert.pl/challenges
Zadania na różnych poziomach trudności. Wybierając poziom zadania można się kierować liczbą punktów lub rozwiązań. Im mniej punktów i więcej rozwiązań, tym zadanie powinno być łatwiejsze.