Klub Młodego Programisty wraca z nowym kursem programowania!

Pamiętacie nasze kursy programowania w Scratchu? Od momentu ich publikacji na platformie OSE IT Szkoła, w lutym ubiegłego roku, w nauce kodowania wzięło już udział ponad 7000 osób i ta liczba ciągle rośnie. Jeśli czekaliście na kontynuację, mamy dobrą wiadomość – właśnie opublikowaliśmy dwa nowe kursy Klubu Młodego Programisty. Tym razem kodujemy w Pythonie, również na dwóch poziomach zaawansowania.

Kursy skierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jeśli programujesz już w Scratch 3.0, też powinieneś spróbować. Dołącz, zakładając konto na platformie e-learningowej OSE IT Szkoła.

Kluby Młodego Programisty

Kluby Młodego Programisty, czyli punkty warsztatowe z nauką programowania działające pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji (obecnie KPRM) i NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, powstały w październiku 2018 r. i były zlokalizowane w 16 miastach w Polsce. W maju 2020 r. z uwagi na sytuację epidemiologiczną stacjonarne zajęcia przenieśliśmy do sieci, tworząc nową edycję akcji – Klub Młodego Programisty online.

Przekonaliśmy się wtedy, jaką siłę oddziaływania ma internet! W związku z dużym zainteresowaniem dwiema edycjami warsztatów postanowiliśmy wykorzystać scenariusze wypracowane w ramach webinarów, tworząc kolejną odsłonę klubów – programowanie w Scratch z Klubem Młodego Programisty na platformie OSE IT Szkoła.

Duża popularność kursów zachęciła nas do przygotowania kolejnych cyklów spotkań z programowaniem, tym razem skierowanych do nieco starszych uczestników – uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także absolwentów naszych kursów programowania w Scratch 3.0.

Koduj w Pythonie w 10 tygodni

Z myślą o różnych grupach wiekowych i poziomach zaawansowania ponownie przygotowaliśmy nie jeden, a dwa kursy! Są to:

Kursy kierujemy przede wszystkim do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, ale z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie:

  • nauczyciele i nauczycielki – ćwiczenia do wykorzystania podczas prowadzenia lekcji;
  • uczniowie i uczennice – materiał, który może pomóc w nauce;
  • wszyscy pozostali uczestnicy – inspiracje do nauki programowania.

Jeśli szukacie kursu dla młodszego dziecka lub dopiero zaczynacie przygodę z kodowaniem, koniecznie zajrzyjcie najpierw do kursów z serii „Programowanie w Scratch z Klubem Młodego Programisty”, dostępnych w zakładce Algorytmika i Programowanie na platformie OSE IT Szkoła.

Kursy w metodyczny i merytoryczny sposób wprowadzą uczniów w świat programowania skryptowego. Od podstaw, krok po kroku, uczestnicy nauczą się tworzyć – najpierw mniej, a później już nieco bardziej złożone – programy i aplikacje w Pythonie.

W skład każdego kursu wchodzą filmy instruktażowe oraz dodatkowe materiały dla nauczycieli (a także rodziców). Czas trwania pojedynczego filmu dostosowany jest do wieku oraz możliwości rozwojowych dzieci, uwzględnia też długość typowej lekcji. Po ukończeniu kursu uczestnicy mogą podejść do testu sprawdzającego wiedzę i nabyte umiejętności, którego prawidłowe rozwiązanie uprawnia do pobrania imiennego certyfikatu potwierdzającego ukończenie szkolenia.

Programowanie dla każdego

Celem kursów jest wprowadzenie uczestników w świat programowania w języku Python, który wykorzystują zarówno światowe korporacje, jak i adepci kodowania. Python dostępny jest na wiele systemów operacyjnych, a jego składnia jest zbliżona do naturalnego języka. Wykorzystuje się go m.in. w urządzeniach gromadzących i przetwarzających dane, jak np. inteligentny budynek czy stacje pogodowe.

Kursy „Programowania w Pythonie z Klubem Młodego Programisty” przeznaczone są zarówno do indywidualnej nauki w domu, jak i do realizacji w formie lekcji. Zebrane materiały można wykorzystać w ramach zajęć z informatyki w klasach 7–8 szkoły podstawowej (z uczniami w wieku 12–15 lat) w przypadku kursu podstawowego i w klasach 1–5 szkół ponadpodstawowych (z uczniami w wieku 13–19 lat) w przypadku kursu średnio zaawansowanego.

Materiał składa się z dziesięciu 40-minutowych modułów. Każdy z nich poszerza zdobyte wcześniej umiejętności, jest kontynuacją i rozwinięciem poprzednich treści. Filmy, które stanowią główne materiały dydaktyczne, można podczas kursu w dowolnym momencie stopować i odtwarzać, a także wielokrotnie wracać do trudniejszych lub ciekawszych treści.

Kurs prowadzony jest przez trenera posiadającego wieloletnie doświadczenie w pracy zarówno z młodzieżą, jak i nauczycielami. Podobnie jak w kursach programowania w Scratch, materiał uzupełniony został o poradnik metodyczny dla nauczycieli i rodziców.

Dołącz do nas!

Kursy znajdziecie na portalu OSE IT Szkoła. To platforma edukacyjna z dostępem do bezpłatnych materiałów i kursów e‑learningowych z zakresu m.in. programowania i bezpiecznego korzystania z internetu, które skierowane są zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. W kursach można uczestniczyć w dogodnym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu.

Platforma OSE IT Szkoła funkcjonuje w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli programu dającego szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. OSE IT Szkoła to nie tylko kursy e-learningowe, ale też wykłady, scenariusze lekcji i różnego rodzaju publikacje związane z tematyką nowoczesnych technologii. Jeśli jesteście nauczycielami lub rodzicami i chcecie zachęcić swoich uczniów bądź dzieci do wzięcia udziału w naszych kursach – wejdźcie na platformę OSE IT Szkoła i załóżcie konto. Następnie, w zależności od grupy wiekowej, wybierzcie odpowiedni kurs:

  • „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom podstawowy” –> przejdź do kursu
  • „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom średnio zaawansowany” –> przejdź do kursu

 

Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje – instrukcję poruszania się po OSE IT Szkole dla nauczycieli, która wyjaśni, jak zarządzać grupami uczniów i monitorować ich postępy na platformie, a także przewodnik po kursie i słowniczek niezbędnych pojęć.

Jeśli szukacie dodatkowych materiałów, z których możecie skorzystać, rozpoczynając przygodę z programowaniem, koniecznie zajrzyjcie do naszych zasobów dostępnych na stronie gov.pl/koduj. Stale ją dla Was ulepszamy! 

Macie jakiekolwiek pytania lub pomysły? Piszcie do nas na adres: 
programowanie@mc.gov.pl.