Ruszają konsultacje strategii wdrażania systemu EZD RP. To kompleksowe i bezpłatne oprogramowanie do elektronicznego zarządzania dokumentacją, które zrewolucjonizuje funkcjonowanie polskiej administracji.
EZD RP (skrót od Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) to jednolity i bezpłatny system do elektronicznego zarządzania dokumentacją dla całej polskiej administracji.
Podziel się opinią
„Strategia dystrybucji, wdrażania i utrzymania EZD RP od 2022 r.” jest już dostępna na stronie ezdrp.gov.pl. Zachęcamy do zapoznania się z nią, a później podzielenia się swoimi uwagami i opiniami.
Konsultacje potrwają do końca maja. Przez cały maj będziemy organizować spotkania online:
- 5 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami administracji rządowej,
- 12 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami samorządów wojewódzkich i powiatów,
- 14 maja (piątek) - spotkanie z przedstawicielami miast i gmin miejskich,
- 19 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami gmin miejsko-wiejskich i wiejskich,
- 21 maja (piątek) - spotkanie z przedstawicielami pozostałych podmiotów publicznych,
- 26 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami firm (dostawców i integratorów, oprogramowania dla podmiotów publicznych).
Zachęcamy do zgłaszania chęci udziału w spotkaniach. Można to zrobić na stronie www.ezdrp.gov.pl. To tam można nam też przekazać swoje uwagi do Strategii.
Ważna informacja: ze względu na publiczny charakter konsultacji nie będą przyjmowane zgłoszenia anonimowe oraz bez podania kontaktu zwrotnego.
Co to za system?
- System EZD RP to nowoczesne, bezpłatne i uniwersalne narzędzie, które przygotowujemy z myślą o urzędach. Korzyści odczują jednak przede wszystkim obywatele – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – System umożliwi kompleksowe, elektroniczne, dokumentowanie przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw w urzędach. Podniesie jakość funkcjonowania administracji publicznej, w tym komunikację z obywatelami, skróci czas załatwiania spraw. To jeden z naszych priorytetów i element większej całości – Architektury Informacyjnej Państwa - dodaje.
Prace nad projektem prowadzi Państwowy Instytut Badawczy NASK w partnerstwie z Wojewodą Podlaskim (w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim powstał system EZD PUW) i pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). EZD RP powstaje w ramach rządowego Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. System zostanie w pełni udostępniony na początku 2023 r.
EZD RP umożliwi pełną digitalizację zaplecza administracyjnego oraz procesów w urzędach i realizację online szeregu czynności kancelaryjnych - począwszy od obsługi przesyłek, poprzez rozdzielanie i dekretację korespondencji, klasyfikację i kwalifikację dokumentacji oraz kompletowanie akt sprawy na archiwizacji dokumentacji kończąc.
- Dzięki temu systemowi obywatele będą mogli nie tylko zobaczyć na jakim etapie jest ich sprawa, ale także ocenić poziom satysfakcji z tego procesu. Doświadczenie pokazuje, że darmowy i jednolity system - wytworzony dla administracji i przez administrację - przynosi ogromne oszczędności i realnie usprawnia pracę na rzecz obywateli - mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
EZD RP to program tworzony z myślą przede wszystkim o administracji (rządowej i samorządowej). W przedsięwzięciu będą mogły jednak wziąć udział nie tylko podmioty publiczne, ale i chętne firmy. Ich zadaniem może być wsparcie wdrożenia i rozwoju systemu w poszczególnych podmiotach, szczególnie w zakresie integracji z systemami dziedzinowymi, realizującymi specyficzne potrzeby administracji.
Odpowiedź na wyzwania
- NASK od wielu lat uczestniczy w cyfryzacji Polski. W projektowaniu EZD RP bazujemy na wieloletnich doświadczeniach we wdrażaniu w urzędach i instytucjach projektu EZD PUW. Nowy system z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji to kolejny etap rewolucji cyfrowej oraz ważny filar budowy innowacyjnej i sprawnej administracji publicznej. To także odpowiedź na wyzwania cywilizacyjne, z którymi mierzymy się obecnie – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK PIB.
System tworzony jest z myślą o wszystkich podmiotach publicznych. Liczba ich pracowników to około 1,9 miliona osób.
Wymierne oszczędności to niejedyny efekt, jaki chcemy osiągnąć. Dzięki automatyzacji możliwa będzie szybsza realizacja wielu urzędowych procesów.
Zgodnie z założeniami Strategii - System EZD RP będzie udostępniany od stycznia 2023 r. jako freeware. Zapewni to dostępność oprogramowania bez opłat dla wszystkich podmiotów realizujących zadania publiczne. System jest opracowywany w taki sposób, by umożliwić jego łatwe uruchomienie w środowisku usług chmurowych.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach. Więcej informacji na www.ezdrp.gov.pl