1000 nagród na 100 dni – ogłaszamy konkurs CodeWeek!

Nie możemy doczekać się pierwszych wydarzeń w ramach #CodeWeek2020! Dlatego… ogłaszamy konkurs! O co chodzi? O tempo! Kto pierwszy, ten lepszy. Pierwsze tysiąc osób, które do tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania zgłosi inicjatywę w formule online otrzyma od nas specjalną nagrodę.

Zasady naszego konkursu są bardzo proste – kto pierwszy, ten lepszy. Mamy nagrody dla pierwszego tysiąca autorów onlineowych inicjatyw w ramach #CodeWeek2020! Jakie to nagrody? Mini maty do nauki podstaw programowania offline wraz z zestawem zadań!

1000 pierwszych inicjatyw… online

Tegoroczna edycja CodeWeek będzie zupełnie inna niż poprzednie, ale przez to wyjątkowa. Dlaczego? Poza bezpośrednimi spotkaniami chcemy w tym roku promować inicjatywy, które będą mogły być realizowane w świecie wirtualnym. Co to może być? Możliwości jest mnóstwo i jak co roku, wszystko zależy od Waszej kreatywności. Jeśli potrzebujecie wsparcia – zaglądajcie na stronę codeweek.eu, gdzie na mapie wydarzeń znajdziecie wiele inspiracji.

– Sytuacja epidemiczna jest wciąż niepewna, nie wiemy jak będzie w październiku, dlatego w tym roku pamiętając nie tylko o świetnej zabawie z programowaniem, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie i zdrowiu uczestników CodeWeek, postanowiliśmy wyróżniać inicjatywy online – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Najciekawsze pomysły pokażemy na naszej stronie www.koduj.gov.pl. Być może zainspirują innych. Zachęcamy do udziału w konkursie – dodaje szef MC.

CodeWeek jest dla wszystkich, dlatego jeśli zmartwiliście się, że tegoroczna edycja nie pozwala na organizację tradycyjnych spotkań, nie martwcie się – pozwala. Przy planowaniu ich organizacji pamiętajcie jednak o przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Doceniamy każdą jedną inicjatywę.

Jak co roku, do udziału w CodeWeek, zachęcamy wszystkich tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z programowaniem, ale także tych bardziej zaawansowanych, którzy mają już jakieś doświadczenie z kodowaniem. Dla nas najważniejszy jest Wasz zapał!

Kilka podpowiedzi: jeśli zdecydujecie się na wydarzenie online, możecie zorganizować wideospotkanie z dzieciakami znajomych, stworzyć wspólny projekt w Scratch’u lub np. nakręcić filmik, który udostępnicie seniorom ze swojej gminy. Online’owe turnieje gier logicznych – to też świetny pomysł. Zresztą pomysłów może być tyle, ilu jest Was.

Organizując spotkanie, pamiętajcie, aby przemycić w nim elementy logicznego myślenia, rozwiązywania zagadek, a jeśli czujecie się na siłach – bardziej skomplikowanych elementów programowania.\


Wyścig inicjatyw

#CodeWeek, który w tym roku odbędzie się terminie 10-25 października 2020 r., to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Polska świetnie sobie radzi w tym wyścigu – dwa lata temu zajęliśmy trzecie miejsce na podium, w ubiegłym roku – już drugie, więc nikogo chyba nie zdziwi, że w tym roku marzy nam się pierwsze miejsce. Pomożecie?

Zadanie konkursowe

Jak możecie to zrobić? Wejdźcie na stronę codeweek.eu/add i zgłoście swoje wydarzenie. Jak taka inicjatywa powinna wyglądać? Tak, jak sobie życzycie. Sami widzicie, że to bardzo proste. Nie straćcie szansy na naszą nagrodę.

No dobrze, czas najwyższy poznać zasady konkursu. A te są bardzo proste:

  1. 1. Opisz swoją inicjatywę (pamiętaj, chodzi o wydarzenie online!), tak szczegółowo, jak to możliwe. Najciekawsze pomysły chcemy promować, inspirując innych. Opublikujemy je na stronie koduj.gov.pl w dedykowanej zakładce „inspiracje”.
  2. 2. Dodaj swoje wydarzenie na mapie codeweek.eu/add.
  3. 3. Zgłoś opublikowane wydarzenie za pośrednictwem formularza konkursowego (przesyłając link) i podaj nam adres e-mail, na który – jeśli znajdziesz się na liście laureatów – będziemy mogli wysłać Ci wiadomość z tą radosną nowiną.
  4.  

Chyba nie ma takiego drugiego konkursu, w którym do rozdania jest 1000 nagród! A my właśnie tyle mini mat do programowania offline dla Was przygotowaliśmy. Przemyślcie sprawę i działajcie!

Do udziału w konkursie namówcie znajomych, rodzinę i kogo sobie tylko życzycie. Ważne, aby nasza mapa wydarzeń wypełniła się Waszymi inicjatywami. Będziemy szczęśliwi, jeśli nasze nagrody rozejdą się w trymiga.

Uczestnictwem w Europejskim Tygodniu Kodowania pochwalcie się w mediach społecznościowych!

Regulamin konkursu i wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na koduj.gov.pl.

Krok po kroku

Najważniejsze, aby zarejestrować swoją inicjatywę na codeweek.eu/add. To bardzo ważne! Tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo. Kiedy to zrobisz, Twoja inicjatywa pojawi się na mapie CodeWeek i w rankingu europejskich wydarzeń. W tym roku też chcemy być na podium – pomóż nam i dołącz do społeczności Europejskiego Tygodnia Kodowania już dziś!

Jeśli po raz pierwszy słyszycie o CodeWeek, koniecznie zajrzyjcie na europejską stronę inicjatywy i na stronę koduj.gov.pl, gdzie znajdziecie pomocne informacje, ale i mnóstwo inspiracji na organizację wydarzeń, także tych online.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.