Już niedługo działający w strukturach NASK Zespół ds. Równości rozpocznie prace w nowym składzie. Grupa dba o to, by NASK był coraz bardziej przyjaznym, różnorodnym i inkluzywnym miejscem pracy. Kandydaci i kandydatki, którzy zdobyli najwięcej głosów w wyborach przeprowadzonych w Insytytucie, przekonali współpracowników swoimi pomysłami na dalszą integrację i rozwój całego zespołu NASK.
Zespół ds. Równości jest jednym z kluczowych elementów strategii wspierania równości i przeciwdziałania dyskryminacji przyjętej przez NASK. Jest również ważnym krokiem w budowaniu środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się reprezentowany, a jego wartości są uwzględniane w kolejnych etapach rozwoju Instytutu.
Jako NASK podejmujemy działania, które są odpowiedzią na aktualne problemy zauważalne na rynku pracy, a według raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” pracodawcy mają pole do poprawy. Według badania, dyskryminacji w miejscu pracy doświadczyło aż 29% ankietowanych, a 46% było świadkami zachowań dyskryminujących.
Wyniki wyborów
Po zaciętej rywalizacji i przy ogromnym zaangażowaniu pracowników NASK nowo wybrany Zespół ds. Równości będą tworzyć:
- Anna Felkner z Centrum Badań i Rozwoju
- Kamil Kuć z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury
- Kamil Jelski z Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych
- Samanta Banasiak z Centrum Procesów Administracyjnych
- Monika Balcerzak z Centrum Zarządzania i Polityki Informacyjnej
- Katarzyna Skowyra z Centrum Procesów Administracyjnych
- Michał Dondajewski z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury
- Paweł Zegarow z Centrum Zarządzania i Polityki Informacyjnej
- Marek Sowala z Centrum Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
- Adam Gruberski z Centrum Zarządzania i Polityki Informacyjnej
- Marta Wider z Centrum Zarządzania i Polityki Informacyjnej
- Olga Zabolewicz z Centrum Zarządzania i Polityki Informacyjnej
Każda z wybranych osób wnosi unikalne doświadczenie i perspektywę, które będą kluczowe dla dalszych działań Zespołu. Podczas kampanii kandydaci zwracali uwagę na takie aspekty jak:
- Równouprawnienie kobiet i mężczyzn.
- Działania przeciwko mobbingowi i dyskryminacji.
- Wsparcie osób neuroatypowych, takich jak osoby z ADHD czy ze spektrum autyzmu.
- Równe traktowanie w zatrudnieniu.
- Tworzenie polityk i procedur wspierających różnorodność i inkluzywność.
Dlaczego powołanie Zespołu ds. Równości jest dla nas tak ważne?
Działalność zespołu umacnia wartości, które definiują NASK jako miejsce pracy: równość, otwartość i szacunek. Będzie on odpowiedzialny za monitorowanie i inicjowanie działań, które wspierają tworzenie organizacji wolnej od wszelkich form dyskryminacji i zadba, by każdy pracownik NASK miał równe szanse na rozwój i realizację swojego potencjału.
Budowanie inkluzywnego środowiska pracy to jeden z fundamentów naszej organizacji. Wierzymy, że poprzez wspieranie różnorodności oraz wzmacnianie zintegrowanego zespołu możemy w pełni wykorzystać umiejętności naszych pracowników, co bezpośrednio przekłada się na innowacyjność i skuteczność naszych działań.