W projekcie mogą wziąć udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, pedagodzy i psycholodzy szkolni. Jak dołączyć do tej wyjątkowej społeczności i dlaczego warto zaangażować się w działania na rzecz cyberbezpieczeństwa w swojej szkole?
Wystartowała nowa edycja projektu OSEhero 2024/2025, realizowanego w NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Edukatorzy z całej Polski w ciągu roku szkolnego będą zdobywać wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, a następnie dzielić się nią ze swoimi uczniami oraz innymi nauczycielami. Nie zabraknie szkoleń, nowych materiałów edukacyjnych, inspirujących inicjatyw i dobrej zabawy.
Jak dołączyć do projektu? Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie osehero.pl i do 30 września wysłać swoje zgłoszenie!
OSEhero – wyjątkowy projekt dla nauczycieli
W Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) bezpieczeństwo w sieci odmieniane jest przez wszystkie przypadki – i to właśnie na nim skupia się projekt OSEhero. Do udziału zaproszeni są: nauczyciele, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, pedagodzy i psycholodzy szkolni. Eksperci OSE i NASK będą ich edukować w zakresie zagrożeń w internecie, wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w sieci.
W planach jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale też włączanie uczestników projektu – a nawet całych społeczności lokalnych – w realne działania na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego.
Kim są OSEhero?
To przewodnicy po internecie, którzy wspierają uczniów, innych nauczycieli i rodziców w odkrywaniu cyfrowego świata. To też zaangażowani, pełni pomysłów, inspirujący i poszukujący inspiracji, kreatywni, otwarci na nowości i ciekawi świata nauczyciele. Pasjonaci, którzy nie boją się wyzwań. Prawdziwi superbohaterowie, choć na co dzień nie noszą peleryn. Nie możemy się doczekać, aż poznamy kolejnych uczestników! – mówi Marcin Tomczyk, koordynator projektu OSEhero.
Dołączcie do nowej edycji projektu
Formularz rejestracyjny, za pomocą którego należy przesłać zgłoszenie udziału w projekcie OSEhero, już działa. Można to zrobić do 30 września.
Uwaga: liczba miejsc ograniczona!
Jakie są korzyści przystąpienia do projektu? Jego uczestnicy mają możliwość udziału w spotkaniach z najlepszymi ekspertami, bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych (m.in. scenariuszy lekcji), nawiązują kontakty z nauczycielami z całej Polski, którzy również chcą dbać o cyfrowe bezpieczeństwo swoich szkolnych społeczności, a także mają szansę na zdobycie tytułu OSEhero. Tak jak w poprzednich edycjach na uczestnikach projektu będą czekały zadania: udział w szkoleniu i dwóch „spotkaniach przy kawie” oraz organizacja minimum dwóch inicjatyw związanych z cyberbezpieczeństwem. Dużą pomocą będzie też na pewno cała społeczność OSEhero, której uczestnicy chętnie wymieniają się pomysłami i dzielą inspiracjami.
Szczegółowe informacje o OSEhero, w tym regulamin i harmonogram, można znaleźć na stronie osehero.pl.
Dlaczego jeszcze warto do dołączyć do projektu? Zobaczcie, co o nim mówią uczestnicy ostatniej edycji.
OSEhero – rekordowa edycja 2023/2024
OSEhero to największy w Polsce projekt edukacyjny dla nauczycieli dotyczący bezpieczeństwa w sieci. W poprzedniej edycji uczestniczyło aż 1780 osób, z czego 730 uzyskało tytuł OSEhero na kolejne dwa lata szkolne. Nauczyciele mieli możliwość udziału w pięciu szkoleniach i 14 „spotkaniach przy kawie”, zorganizowali też niemal 1800 inicjatyw w swoich szkołach. Tych najbardziej zaangażowanych uczestników projektu eksperci OSE odwiedzili osobiście w ramach OSEhero Tour, by przeprowadzić dla ich uczniów oraz grona pedagogicznego warsztaty dotyczące cyfrowej higieny. Relacje z OSEhero Tour można znaleźć na kanale OSE na YouTubie.
Doskonałym podsumowaniem edycji 2023/2024 był tradycyjny już Zlot OSEhero, na który przyjechało do Warszawy 150 osób z całej Polski. Nauczyciele najpierw wzięli udział w zadaniu teambuildingowym i tworzyli reklamy o bezpieczeństwie w sieci, a następnie mogli wysłuchać ekspertów podczas wyjątkowej konferencji. Z uczestnikami Zlotu spotkał się m.in. minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
OSEhero w pigułce
- Co to jest OSEhero? To projekt w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, w którym nauczyciele z całej Polski (niezależnie od nauczanego przedmiotu) zdobywają wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w sieci, a następnie przekazują ją swoim uczniom, innym nauczycielom i rodzicom.
- Dla kogo? Udział w projekcie mogą wziąć wszyscy nauczyciele ze szkół podłączonych do OSE (lub będących w procesie podłączania), a także dyrektorzy, bibliotekarze, pedagodzy i psychologowie szkolni.
- Co trzeba zrobić, by zdobyć tytuł OSEhero? Na uczestników będzie czekało kilka zadań: udział w szkoleniu i dwóch „spotkaniach przy kawie” oraz organizacja minimum dwóch inicjatyw związanych z cyberbezpieczeństwem.
- Dlaczego warto? Uczestnicy projektu mogą brać udział w szkoleniach z ekspertami, wymieniać się wiedzą i pomysłami z innymi nauczycielami oraz mieć realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w sieci swoich uczniów. Organizujemy dla nich także „spotkania przy kawie”, Zlot oraz różne niespodzianki.
- Jak się zarejestrować? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona!
- Do kiedy trwa rejestracja? Zgłoszenia można wysyłać od 9 do 30 września 2024 r.
- Kiedy trwa edycja 2024/2025? Nowa edycja rozpoczyna się 1 października 2024 r., a kończy się wraz z końcem roku szkolnego 2024/2025.
- Gdzie znaleźć szczegółowe informacje? Zapraszamy na stronę osehero.pl oraz do śledzenia aktualności na stronie ose.gov.pl.