Jedynie 18 proc. polskich seniorów dysponuje co najmniej podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi – to wnioski płynące z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według Eurostatu, wśród Polaków w wieku 60-74 lat niemal 2 miliony osób nigdy nie korzystały z internetu.
22 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele różnych organizacji i instytucji omawiali wyzwania, potrzeby i problemy seniorów związane z korzystaniem z nowych technologii. Głównym celem okrągłego stołu było zwiększenie udziału seniorów w cyfrowym świecie w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący.
Wnioski z dzisiejszego spotkania mają pomóc w realizacji celów Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych skierowanego do seniorów. Rozwój tych kompetencji jest kluczowy, aby pomóc im w korzystaniu z technologii i ułatwieniu codziennego życia. Brak umiejętności cyfrowych zwiększa podatność na cyberzagrożenia i wykluczenie społeczne, a także ogranicza zdolność do zdobywania nowej wiedzy i dalszego rozwoju – powiedział podczas spotkania wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
NASK reprezentowała podczas spotkania Zuzanna Polak, kierowniczka zespołu zajmującego się budowaniem świadomości cyberzagrożeń.
W dzisiejszym świecie zdobywanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych jest rzeczą niezbędną. W parze z nabywaniem i podnoszeniem kompetencji powinno iść bezpieczeństwo. Świadomość zagrożeń i metod, jakie stosują przestępcy, a przede wszystkim praktyczna wiedza na temat tego, jak reagować i gdzie zgłaszać incydenty, są kluczowe. Dlatego tak ważne jest kompleksowe wsparcie seniorów w bezpiecznym korzystaniu z technologii – podkreślała Zuzanna Polak.
Korzystanie z cyfrowych usług publicznych to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim przywilej, który powinien być dostępny wszystkim obywatelom, niezależnie od wieku. Możliwość posługiwania się nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi ma na celu podnoszenie komfortu życia.
Dzisiejsze spotkanie podkreśliło znaczenie działań na rzecz włączenia cyfrowego seniorów. W dobie cyfryzacji, umiejętności te nie są luksusem, a koniecznością. Musimy zapewnić osobom starszym dostęp do wiedzy i narzędzi, które umożliwią im pełne uczestnictwo w społeczeństwie. Przełamanie barier cyfrowych to nie tylko kwestia technologii, ale także poprawy jakości życia, samodzielności i bezpieczeństwa seniorów. Edukacja cyfrowa to inwestycja w przyszłość nas wszystkich – zapewniała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.