Już w niedzielę rozpocznie się I tura wyborów samorządowych, realizowanych w obliczu wzmożonych ataków dezinformacyjnych obcych państw. O tym, w jaki sposób Polska odpowie na to zagrożenie, opowiedzieli dziś Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK oraz Krzysztof Gawkowski, Wicepremier i Minister Cyfryzacji.
Polska przestrzeń informacyjna jest polem nieustannych, wzmożonych ataków realizowanych przez służby obcych państw, takich jak Rosja czy Chiny. Dlatego walka z dezinformacją w polskiej cyberprzestrzeni będzie bazować na nowej strategii obrony. Zaprezentowali ją dziś wspólnie Magdalena Wilczyńska i Krzysztof Gawkowski.
Bezpieczeństwo polskiej przestrzeni informacyjnej przed wyborami samorządowymi i prezydenckimi
Pierwszym krokiem do skutecznej obrony jest świadomość aktualnych zagrożeń, natomiast kolejnym – realizowanie skutecznej strategii obronnej. Nowa Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK przedstawiła stan polskiej infosfery tuż przed wyborami samorządowymi oraz strategię działań i kluczowe punkty docelowe w przypadku dwóch kolejnych wydarzeń: wyborów do Parlamentu Europejskiego (6-9 czerwca) i wyborów prezydenckich (wiosną 2025 roku). Misją NASK jest troska o bezpieczeństwo informacyjne Polski – szczególnie w trakcie momentów tak ważnych dla demokracji jak wybory.
Działania związane z bezpieczeństwem wyborów to tylko element nowego podejścia Ministerstwa Cyfryzacji i NASK do walki z dezinformacją. Podczas dzisiejszej konferencji ogłaszamy nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej i nakreślamy najważniejsze zmiany. Potrzebujemy nowego podejścia do walki z dezinformacją i chcemy być w tym zakresie liderem
– powiedział Krzysztof Gawkowski podczas dzisiejszej konferencji.
Walka z dezinformacją musi być transparentna i w pełni niezależna politycznie
Magdalena Wilczyńska przedstawiła dziś jedenaście konkretów w walce z dezinformacją – fundament transparentnych, niezależnych i skutecznych działań Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.
Są to:
- 1. Niezależność polityczna
- 2. Interdyscyplinarny zespół ekspertów
- 3. Analiza wzorców zachowań
- 4. Stosowanie technik białego wywiadu
- 5. Utrzymanie Rapid Alert System
- 6. Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej
- 7. Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej
- 8. Szybka i dobrowolna wymiana informacji
- 9. Weryfikacja treści multimedialnych
- 10. Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych
11. Szybka ścieżka kontaktu z platformami
Walka z dezinformacją musi być – i pod moim kierownictwem będzie niezależna od wpływów czy nacisków politycznych, choć oczywiście analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z ważnych obszarów naszych badań. Zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK, a nie przez podmioty zewnętrzne, które chciałyby zlecić nam jakieś konkretne działania
– podkreśliła Magdalena Wilczyńska.
Nowa strategia – czas na realizację
Zmiany w Pionie Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK rozpoczęły się z początkiem roku 2024, zaś jego nowa Dyrektorka realizuje swoją misję od 11 marca. W tym czasie udało się już uruchomić wiele inicjatyw, takich jak skupienie nie tylko na badaniu samych fałszywych narracji, ale przede wszystkim ich źródeł i środowisk, które je rozpowszechniają. Opracowywane są też lepsze procesy weryfikowania informacji, zwłaszcza w obszarze tematyki wyborów.
Zmiany mają sprawić, że polska przestrzeń informacyjna przed kolejnymi wyborami – zwłaszcza prezydenckimi – okaże się odporniejsza na wpływy fałszywych narracji inspirowanych przed obce państwa. Żeby tak się stało, należy zacząć już dziś – od skutecznej strategii obronnej i dobrej współpracy podmiotów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego kluczowego obszaru.