Rada Doskonałości Naukowej przyznała Państwowemu Instytutowi Badawczemu NASK uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w nowej dyscyplinie naukowej: inżynieria bezpieczeństwa. To druga, obok dotychczasowej informatyki technicznej i telekomunikacji, dyscyplina, w której NASK-PIB otrzyma kategorię naukową.
Ze względu na rozwój cyberprzestępczości badania nad bezpieczeństwem sieci i systemów informatycznych to jeden z kluczowych obszarów współczesnych nauk inżynieryjnych. Przyznane uprawnienia umacniają status NASK jako kluczowej instytucji naukowej w systemie cyberbezpieczeństwa Polski, ale także ważnego partnera świadczącego usługi dla użytkowników internetu, sektora finansowego, producentów i testerów urządzeń. W ramach projektów inżynierii bezpieczeństwa NASK pracuje nad metodami ochrony informacji, technologii przetwarzania i analizy danych o incydentach, a także o podatności systemów. Analizuje także ruch sieciowy i, w ramach swoich projektów, łagodzi skutki ataków DDoS. Chroni wymianę danych w sieciach teleinformatycznych, wykorzystując technologie optycznej kryptologii kwantowej. W NASK wykorzystuje się także uczenie maszynowe do ochrony użytkowników bankowości elektronicznej.
- Nowa dyscyplina to docenienie naszego potencjału, ale też najlepsza motywacja do rozwoju. To impuls do wzmożonych badań naukowych, działań publikacyjnych czy dalszej promocji naszych dokonań w naukowym świecie – mówi dr hab. inż. Michał Karpowicz – dyrektor ds. naukowych w NASK-PIB.
NASK SCIENCE, działając w ramach struktury NASK-PIB, realizuje badania w obszarze sztucznej inteligencji, systemów cyberbezpieczeństwa, obliczeń chmurowych i inteligentnych sieci i studiów zaawansowanych. Współpracuje z najlepszymi instytucjami naukowymi na świecie, m.in. Massachusetts Institute of Technology CSAIL i dysponuje unikatowymi zbiorami danych oraz narzędziami do ich badania. NASK posiada własną infrastrukturę sieciową, obliczeniową, a także laboratoryjną.