Głównym celem ISAC (z ang. Information Sharing and Analysis Center) jest stała wymiana wiedzy oraz doświadczeń z zakresu incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa pomiędzy uczestniczącymi w przedsięwzięciu podmiotami.
NASK ma na swoim koncie wsparcie i wdrożenie takiego systemu dla podsektora transportu kolejowego.
– NASK PIB, który na podstawie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa pełni rolę jednego z trzech zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK, wspiera sektory w budowie kompetencji i współpracy. ISAC – Kolej jest pierwszym tego typu centrum w Polsce i będziemy wspierać sektor w działaniach związanych z jego rozwojem oraz z budową współpracy w zakresie wymiany informacji o incydentach i zagrożeniach oraz w zakresie korzystania przez kolej z powstających systemów teleinformatycznych wspierających cyberbezpieczeństwo na poziomie kraju i sektora, takich jak NPC oraz S46. – powiedział w październiku 2020 roku Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK PIB, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.
Teraz podobną rolę odegra NASK w nowo tworzącym się ISAC uruchamianym przez UKE. Będzie ono stanowiło centrum analiz i wymiany informacji oraz przyjmie nazwę CRKE, czyli Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej. W tworzenie go zaangażowało się czterech największych operatorów mobilnych, którzy podpisali z Prezesem UKE dobrowolne porozumienie dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Współpraca operatorów i regulatora będzie obejmowała współdziałanie na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa oraz integralności sieci i usług telekomunikacyjnych poprzez wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, wiedzy, oraz przekazywanie danych umożliwiających podjęcie przez pozostałe strony porozumienia działań służących podnoszeniu tego poziomu. Zawarte właśnie porozumienie i doświadczenia zdobyte podczas jego działania będą stanowiły wkład do CRKE. Centrum będzie działało w szerszym zakresie i będzie otwarte na pozostałych operatorów i przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Planowany budżet realizacji projektu CRKE to około 27 mln zł. Obejmuje on wydatki na oprogramowanie, infrastrukturę, zapewnienie bezpieczeństwa i wydajności rozwiązań, prowadzenie szkoleń, aktywne prowadzenie platformy, promocję, wynagrodzenia i koszty zarządzania.