Metody i zastosowanie biometrii oraz sztucznej inteligencji to jedne z ważniejszych instrumentów w dziedzinie przetwarzania i bezpieczeństwa informacji.
Metody biometryczne prowadzą do rozwiązań informatycznych pozwalających na rozpoznawanie osób przy wykorzystaniu ich cech biologicznych, np. linii papilarnych, obrazu twarzy, mowy, wzoru tęczówki, kształtu dłoni, pisma odręcznego, rytmu pisania na klawiaturze etc. Ważnym narzędziem do rozwiązywania zagadnień z zakresu biometrii i – ogólniej – przetwarzania i bezpieczeństwa informacji są metody sztucznej inteligencji. Pozwalają one m.in. na automatyczne wyodrębnianie i przetwarzanie cech obrazów i sygnałów do klasyfikacji, rozpoznawania, prognozowania i podejmowania decyzji. Istotnym narzędziem wykorzystywanym w tym celu są głębokie splotowe sieci neuronowe.
-
System do identyfikacji osób (sprawców przestępstw) na podstawie wizerunku utrwalonego na zdjęciu lub materiałach wideo (BIOWIZ)
-
Platforma bezpiecznej implementacji biometrii przy realizacji działań związanych z weryfikacją i identyfikacją tożsamości
-
Techniki biometryczne oraz PKI w nowoczesnych dokumentach tożsamości i ochronie systemów informacyjnych (BIOPKI)
-
System zdalnego mobilnego uwierzytelniania biometrycznego wykorzystujący niespecjalizowane urządzenia mobilne (BioMobi)
-
System reagujący na zagrożenia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pornografii dziecięcej (APAKT)