Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa: liderzy gospodarki i kluczowe instytucje
Już ponad 100 firm i organizacji w Partnerstwie dla Cyberbezpieczeństwa – programie opartym na wielosektorowej współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa.
Program Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa (PdC) rozwijany i koordynowany przez NASK, skupia już ponad 100 firm, organizacji i instytucji z różnych sektorów sfery publicznej i prywatnej. Wśród nich są liderzy rynkowi, przedsiębiorstwa kluczowe w poszczególnych segmentach gospodarki, jednostki istotne oraz newralgiczne dla funkcjonowania państwa.
W programie PdC uczestniczą m.in.: NBP, Orange Polska, EmiTel, Interia, IAB Polska, BLIK, PayU, Jeronimo Martins Polska, PSE, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Tauron, Centrum e-Zdrowia, Adamed Pharma, PPL LOT, PAŻP, spółki grupy PKP oraz zarządy portów morskich. Swoją reprezentację mają Jednostki Samorządu Terytorialnego: Urzędy Marszałkowskie, Gminy i Powiaty, podmioty publiczne, w tym Centra Informatycznych Usług Wspólnych, MPWIK, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, SPZOZ-y oraz szpitale.
Założeniem PdC jest wsparcie podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w identyfikacji, analizie i wdrożeniu odpowiednich rozwiązań na rzecz zgodności z prawem, a także zapewnienie skutecznej ochrony systemów informatycznych i danych.
Problem cyberzagrożeń jest nieodłącznym elementem działalności publicznej i gospodarczej. Tylko w styczniu CERT Polska* zarejestrował w podmiotach publicznych 201 incydentów cyberbezpieczeństwa, w tym 119 w samej administracji publicznej, w której doszło też do 4 ataków ransomware. Główne typy incydentów w podmiotach publicznych to: phishing, ataki DDoS, złośliwe oprogramowanie oraz podatne usługi. We wszystkich sektorach w styczniu odnotowano w sumie 7530 oszustw komputerowych, 131 przypadków złośliwego oprogramowania i tyle samo podatnych usług.
Ważnym celem PdC jest podnoszenie poziomu wiedzy i wzmacnianie kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy programu otrzymują pomoc ekspertów z obszarów twardego bezpieczeństwa, regulacji prawnych, ćwiczeń i szkoleń. Zyskują również dostęp do najnowszych informacji, trendów, najlepszych praktyk i specjalistycznych warsztatów. Dodatkowo mogą liczyć na wsparcie w dostosowywaniu organizacji do wymogów unijnej dyrektywny NIS 2.
Podczas ostatniego spotkania PdC, które odbyło się 20 lutego, podejmowane były takie tematy, jak:
- cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w świetle dyrektyw CER i NIS2;
- obowiązki informacyjne podmiotów KSC w perspektywie NIS2;
- cyberbezpieczeństwo w sektorze ochrony zdrowia;
- rola CERT w procesie ujawniania błędów w oprogramowaniu.
Podczas wcześniejszych spotkań poruszane były także tematy skierowane do poszczególnych grup partnerów, np. JST, małych i średnich przedsiębiorstw, czy podmiotów publicznych.
Inicjatywa PdC kierowana przez NASK jest projektem otwartym dla podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zainteresowanych podnoszeniem wiedzy i doskonaleniem umiejętności w zwalczaniu zagrożeń płynących z sieci oraz integracją środowiska specjalistów cyberbezpieczeństwa. Program regularnych spotkań dostosowany jest do wymagań i oczekiwań partnerów. Z przeprowadzonych przez NASK badań wynika, że najbardziej interesują ich: praktyczna wiedza i praktyczne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, wytyczne i regulacje prawne, narzędzia i usługi, nowe technologie, edukacja i budowanie świadomości, możliwości współpracy sektorowej i międzysektorowej, cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej.
Szczegóły na temat programu znajdą Państwo na stronie PdC oraz pod adresem pdc@nask.pl
https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/csirt-nask/pdc/3415,Program-Partnerstwo-dla-Cyberbezpieczenstwa.html
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Mocny powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę"
Wigilia za kilka dni, czekamy na ostatnie paczki ze świątecznymi prezentami. Firmy kurierskie uwijają się, by zdążyć na czas, a cyberprzestępcy – by wykorzystać przedświąteczny rejwach. Uważaj więc na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ci ją dostarczono.
Wizja rozwoju AI w Sejmie. Na konferencji NASK
Bliżej nam do "inteligentnego asystenta" dla urzędników i obywateli niż do spójnych regulacji prawnych w Polsce i Europie dotyczących AI. Są pilne i konieczne, bo rozwój tej technologii rodzi wiele pytań i wątpliwości. O przemyślanym i bezpiecznym rozwoju AI w Polsce rozmawiali uczestnicy całodniowej konferencji, zorganizowanej w Sejmie przez instytut badawczy NASK.
Naukowcy z NASK wykryli krytyczną lukę bezpieczeństwa w urządzeniach znanego producenta!
Wyobraź sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad twoim inteligentnym oświetleniem, włącza czajnik, gdy nie ma cię w domu lub zdalnie uruchamia grzejnik, zupełnie bez twojej wiedzy. Brzmi jak thriller technologiczny? Tak mogło się zdarzyć kilku milionom osób, ale zapobiegli temu naukowcy z NASK.