Typ_aktualnosc Aktualność
22 Lutego 2024|3 min. czytania

Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa: liderzy gospodarki i kluczowe instytucje

Już ponad 100 firm i organizacji w Partnerstwie dla Cyberbezpieczeństwa – programie opartym na wielosektorowej współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa.

w programie Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa uczesetniczy 100 organizacji
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Program Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa (PdC) rozwijany i koordynowany przez NASK, skupia już ponad 100 firm, organizacji i instytucji z różnych sektorów sfery publicznej i prywatnej. Wśród nich są liderzy rynkowi, przedsiębiorstwa kluczowe w poszczególnych segmentach gospodarki, jednostki istotne oraz newralgiczne dla funkcjonowania państwa.

W programie PdC uczestniczą m.in.: NBP, Orange Polska, EmiTel, Interia, IAB Polska, BLIK, PayU, Jeronimo Martins Polska, PSE, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Tauron, Centrum e-Zdrowia, Adamed Pharma, PPL LOT, PAŻP, spółki grupy PKP oraz zarządy portów morskich. Swoją reprezentację mają Jednostki Samorządu Terytorialnego: Urzędy Marszałkowskie, Gminy i Powiaty, podmioty publiczne, w tym Centra Informatycznych Usług Wspólnych, MPWIK, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, SPZOZ-y oraz szpitale.

Założeniem PdC jest wsparcie podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w identyfikacji, analizie i wdrożeniu odpowiednich rozwiązań na rzecz zgodności z prawem, a także zapewnienie skutecznej ochrony systemów informatycznych i danych.

Problem cyberzagrożeń jest nieodłącznym elementem działalności publicznej i gospodarczej. Tylko w styczniu CERT Polska* zarejestrował w podmiotach publicznych 201 incydentów cyberbezpieczeństwa, w tym 119 w samej administracji publicznej, w której doszło też do 4 ataków ransomware. Główne typy incydentów w podmiotach publicznych to: phishing, ataki DDoS, złośliwe oprogramowanie oraz podatne usługi. We wszystkich sektorach w styczniu odnotowano w sumie 7530 oszustw komputerowych, 131 przypadków złośliwego oprogramowania i tyle samo podatnych usług.

Ważnym celem PdC jest podnoszenie poziomu wiedzy i wzmacnianie kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy programu otrzymują pomoc ekspertów z obszarów twardego bezpieczeństwa, regulacji prawnych, ćwiczeń i szkoleń. Zyskują również dostęp do najnowszych informacji, trendów, najlepszych praktyk i specjalistycznych warsztatów. Dodatkowo mogą liczyć na wsparcie w dostosowywaniu organizacji do wymogów unijnej dyrektywny NIS 2.

Podczas ostatniego spotkania PdC, które odbyło się 20 lutego, podejmowane były takie tematy, jak:

  • cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w świetle dyrektyw CER i NIS2;
  • obowiązki informacyjne podmiotów KSC w perspektywie NIS2;
  • cyberbezpieczeństwo w sektorze ochrony zdrowia;
  • rola CERT w procesie ujawniania błędów w oprogramowaniu.

Podczas wcześniejszych spotkań poruszane były także tematy skierowane do poszczególnych grup partnerów, np. JST, małych i średnich przedsiębiorstw, czy podmiotów publicznych.

Inicjatywa PdC kierowana przez NASK jest projektem otwartym dla podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zainteresowanych podnoszeniem wiedzy i doskonaleniem umiejętności w zwalczaniu zagrożeń płynących z sieci oraz integracją środowiska specjalistów cyberbezpieczeństwa. Program regularnych spotkań dostosowany jest do wymagań i oczekiwań partnerów. Z przeprowadzonych przez NASK badań wynika, że najbardziej interesują ich: praktyczna wiedza i praktyczne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, wytyczne i regulacje prawne, narzędzia i usługi, nowe technologie, edukacja i budowanie świadomości, możliwości współpracy sektorowej i międzysektorowej, cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej.

Szczegóły na temat programu znajdą Państwo na stronie PdC oraz pod adresem pdc@nask.pl

Udostępnij ten post
Odnośniki

https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/csirt-nask/pdc/3415,Program-Partnerstwo-dla-Cyberbezpieczenstwa.html

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Premier Wietnamu Phạm Minh Chính stoi, otoczony przez ludzi witających go w świetle aparatów fotograficznych. Po lewej stronie znajduje się Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a obok niego dyrektor NASK Radosław Nielek. W tle widać fotografów i dziennikarzy robiących zdjęcia oraz nocną scenerię.
Aktualność
17 Stycznia 2025|4 min. czytania

Premier Wietnamu w instytucie NASK

Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.

Kolaż przedstawiający twarze różnych osób m. in. Danuty Holeckiej i Elona Musku w tonacji niebieskiej, z centralnym napisem 'DEEPFAKE' w czerwonym kolorze oraz hasłem 'Nie wierz, w to co widzisz' w kolorze czarnym i niebieskim. Grafika odnosi się do problematyki deepfake'ów, czyli technologii fałszowania obrazu i wideo."
Typ_aktualnosc Aktualność
16 Stycznia 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach w obrazie?

Rozpoznanie deepfake’ów wymaga uwagi i znajomości sygnałów, które zdradzają manipulację. W kolejnym odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” przedstawiamy najczęstsze błędy generacyjne w obrazie, które mogą pomóc zidentyfikować fałszywy materiał.

Plakat promujący konkurs online „Wygrywaj z ESA”. Na fioletowym tle chłopiec z plecakiem i słuchawkami na szyi trzyma laptopa, na którego ekranie widnieje strona konkursu. W lewym dolnym rogu grafika z napisem „konkurs online” oraz ikoną pucharu. W tle elementy graficzne, takie jak gwiazdki i trofea.
Aktualność
16 Stycznia 2025|3 min. czytania

Zamień wiedzę o klimacie na punkty do liceum lub technikum

Czyste powietrze i zmiany klimatyczne to Twój konik? Weź udział w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. To wyjątkowy konkurs wiedzy o ekologii skierowany do nastolatków z klas 7 i 8.